Načítavanie údajov ...

Slovenky v I. fáze kvalifikácie MS 2019 splnili cieľ, spokojnosť Packu i hráčok

Ukrajinkám tesne unikla miestenka do play-off, ako najlepšie z tímov na 2. priečkach postúpili Islanďanky

Hádzanárky Slovenska sa stali s plným počtom bodov víťazkami turnaja I. fázy kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta žien v Japonsku (29. 11. – 15. 12. 2019). O svojom prvenstve prakticky rozhodli hneď v prvom zápase proti Ukrajinkám (36:32), definitívne ho spečatili následne proti Izraelčankám (24:20) a bodku za svojím trojdňovým vystúpením v Šali dali nedeľňajšou kanonádou proti Kosovčankám (40:15). Na dobrý výkon v kľúčovom úvodnom vystúpení síce vzápätí nenadviazali, ale napriek trápeniu dosiahli potrebné víťazstvo a následne na záver už nemali zľutovanie s outsiderkami skupiny.

„Podarilo sa nám vyhrať kvalifikačný turnaj, takže z tohto hľadiska spokojnosť. Za dva týždne sme urobili veľa práce a s turnajom v Chebe odohrali šesť dobrých zápasov. Myslím si, že to, čo sme chceli, sa nám aj podarilo dosiahnuť,“ uviedol po úspešnom kvalifikačnom vystúpení tréner žien Slovenska Ján Packa.

Slovenky potrebujú do budúcnosti stabilizovať výkonnosť. Opäť sa ukázalo, že úloha favorita proti slabším tímom im príliš nevonia. Tentoraz bol podľa očakávania pre nich najťažší prvý krok k postupu, ale v ňom podali výkon, od ktorého sa môžu odraziť. „Sme veľmi šťastné, že najmä prvý duel turnaja proti Ukrajine, ktorý bol rozhodujúci, sme zvládli a napokon sme vyhrali aj celú skupinu. Spokojnosť je veľká a podľa mňa aj na mieste,“ poznamenala krídelníčka slovenskej ženskej reprezentácie Katarína Pócsíková.

V Šali sa tešili Slovenky, ale ich najvážnejšie konkurentky Ukrajinky smútili, keďže nenaplnili postupové predpoklady, hoci mali dobré vyhliadky na prienik do play-off z 2. miesta ako družstvo s najlepšou bilanciou. Proti Kosovčankám (44:19) a Izraelčankám (35:25) si urobili výrazne pozitívne celkové skóre, ale napokon im to nestačilo. Postup im vyfúkli hráčky Islandu, ktoré boli druhé v 4. skupine s dejiskom v macedónskom Skopje. Severanky dosiahli v súčte o päť gólov lepšie skóre (+36), na čom mala veľkú zásluhu ich vysoká výhra nad súperkami z Azerbajdžanu 49:18 (28:9). Naháňanie skóre v záverečnom dueli proti najslabšiemu tímu skupiny sa im teda vyplatilo. Rovnako im pomohlo, že nad Turkyňami vyhrali o 13 gólov (36:23). Neuškodila im ani 8-gólová prehra s domácimi Macedónčankami (21:29).

Druhá fáza kvalifikácie (play-off) sa bude hrať od 31. mája do 6. júna 2019, z nej vzíde 9 postupujúcich na 24. MS, na ktorých bude 13 európskych účastníkov. Francúzsko ako svetový šampión z roku 2017 má istú účasť, ešte sa k nemu pridá najlepšie trio z ME 2018 vo Francúzsku, ktoré prebiehajú v týchto dňoch. Dvojice v play-off určí žreb.

Konečné poradie na turnajoch skupín I. fázy kvalifikácie MS 2019 v hádzanej žien v Japonsku (víťazi skupín a najlepší tím z 2. priečok postúpili do play-off):
1. skupina (Šaľa/SR): 1. Slovensko 6 bodov, 2. Ukrajina 4 (skóre 111:80), 3. Izrael 2, 4. Kosovo 0
2. skupina (Siggenthal/Švaj.): 1. Švajčiarsko 6, 2. Litva 2, 3. Faerské ostrovy 2, 4. Fínsko 2
3. skupina (Amyntaio/Gréc.): 1. Bielorusko 6, 2. Grécko 4 (57:62), 3. Portugalsko 2, 4. Taliansko 0
4. skupina (Skopje/Maced.): 1. Macedónsko 6, 2. Island 4 (106:70), 3. Turecko 2, 4. Azerbajdžan 0

Postupujúci do II. fázy kvalifikácie: Slovensko, Švajčiarsko, Bielorusko, Macedónsko a Island.

Autor: SITA, Foto: M.Slávik

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022