Načítavanie údajov ...

Slovenské profesionálne športové kluby si rozdelia takmer 10 miliónov eur, medzi nimi aj 11 hádzanárskych

Fond na podporu športu pošle na účty 78 profesionálnych športových klubov v najbližších dňoch skoro 10 miliónov eur

Náročná doba spôsobená pandémiou koronavírusu zasiahla na Slovensku aj šport a profesionálne kluby nevynímajúc. Práve tie sa môžu v najbližších dňoch tešiť na finančnú pomoc. Správna rada Fondu na podporu športu na svojom stredajšom zasadnutí v Bratislave rozhodla o prerozdelení finančných prostriedkov určených na mimoriadnu podporu profesionálnym športovým klubom v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. Spolu takmer 10 miliónov eur poputuje dohromady do 78 profesionálnych klubov, ktoré sa zapojili do výzvy na predkladanie žiadostí vypísanej ešte koncom augusta tohto roku. Už onedlho dostane pomoc aj jedenásť slovenských hádzanárskych klubov – z toho sedem účastníkov mužskej Niké Handball extraligy a štyri ženské z MOL ligy, pričom jeden z nich (ŠŠK SLŠ Prešov) už aktuálne neúčinkuje v spoločnej slovensko-českej súťaži.

Všetkým hádzanárskym uchádzačom o príspevok SR FNPŠ schválila požadovanú výšku financií. Najviac ich dostane trojica medailistov z uplynulého ročníka najvyššej slovenskej súťaže mužov – Tatran Prešov, MŠK Považská Bystrica a Košice Crows po 75 000 eur, pre ŠKP Bratislava je určených 61 743, pre SPORTAcademy Hlohovec 29 175, pre HK Agro Topoľčany 26 720 a pre MHC Štart Nové Zámky 25 000 eur. Trio MŠK Iuventa Michalovce, HK Slovan Duslo Šaľa, HC DAC Dunajská Streda z kvarteta slovenských účastníkov MOL ligy z minulej sezóny dostane po 60 000 eur a ŠŠK SLŠ Prešov 10 160 eur.

Fond na podporu športu touto mimoriadnou podporou nadviazal na už poskytnutú pomoc z konca marca 2021, keď 31 profesionálnym športovým klubom pôsobiacim v najvyšších súťažiach vo futbale, ľadovom hokeji, volejbale, hádzanej a basketbale mužov i žien poskytol dohromady vyše 3,4 milióna eur.

Po skúsenostiach z jari sa Fond na podporu športu rozhodol upraviť podmienky uvedené vo výzve na predkladanie žiadostí tak, aby bolo možné finančné prostriedky adresovať vyššiemu počtu profesionálnych športových klubov. Po náročných rokovaniach s Protimonopolným úradom SR a Európskou komisiou, ktoré boli úspešne zavŕšené novými schémami pomoci, tak pri súčasnej výzve už oprávnenými žiadateľmi neboli len tie profesionálne kluby, ktoré vykázali účtovnú stratu. Výsledkom je, že 78 profesionálnym klubom bude vyplatených dohromady 9 623 724,14 eura, ktoré predstavujú personálne náklady na ich športovcov a športových odborníkov do výšky 1 650 eur na jednu osobu za jeden mesiac v oprávnenom období kalendárnych mesiacov január až jún 2021.

„Sme veľmi radi, že sa naše očakávania naplnili a podarilo sa nám v rámci tejto výzvy poskytnúť mimoriadnu podporu väčšiemu spektru profesionálnych športových klubov, obzvlášť 21 klubom ľadového hokeja v sume skoro 3,4 milióna eur,“ povedal predseda správnej rady Fondu na podporu športu Ladislav Križan a pokračoval: „V tejto súvislosti patrí veľká vďaka všetkým zainteresovaným subjektom na čele s Ministerstvom financií Slovenskej republiky, ktoré na tento účel vyčlenilo v lete 2021 oproti pôvodne disponibilnej sume dodatočné zdroje vo výške 3 milióny eur.“

Schválenie mimoriadnej pomoci správnou radou ako najvyšším orgánom Fondu na podporu športu predstavuje najdôležitejší medzikrok v procese, na konci ktorého budú finančné prostriedky v dispozícii profesionálnym športovým klubom. „Už od štvrtka 11. novembra budú peniaze poukazované na účty úspešných žiadateľov, ktorí by ich tak mali mať k dispozícii do pár dní,“ prezradil Križan.

Prehľad schválených žiadostí v rámci výzvy č. 2021/003 o finančný príspevok Správnou radou Fondu na podporu športu pre slovenské profesionálne hádzanárske kluby:

Niké Handball extraliga
Tatran Prešov 75 000 eur
MŠK Považská Bystrica 75 000
Košice Crows 75 000
ŠKP Bratislava 61 743
SPORTAcademy Hlohovec 29 175
HK Agro Topoľčany 26 720
MHC Štart Nové Zámky 25 000

MOL liga
MŠK Iuventa Michalovce 60 000
HC DAC Dunajská Streda 60 000
HK Slovan Duslo Šaľa 60 000
ŠŠK SLŠ Prešov 10 160

Autor: slovakhandball.sk, zdroj: www.fondnapodporusportu.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny autopartner SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022