Načítavanie údajov ...

Slovenský hádzanár pražskej Dukly Branislav Cigáň si dlhé chvíle v uplynulých mesiacoch spríjemňoval rybačkou

Sezóna bez sekundy na ihrisku

 

Už krátko po tom, čo ho vtedajší tréner Topoľčancov Ivan Pompoš zaradil ako len 16-ročného dorastenca do zostavy na extraligový duel v Nových Zámkoch, zaujal funkcionárov pražskej Dukly prvý raz. Vtedy ešte vábeniu najslávnejšieho mužstva v histórii československej mužskej hádzanej Branislav Cigáň (narodený 24. januára 1994) odolal.

„Na to, aby som sa vybral do sveta, som bol veľmi mladý. Aj ľudia z môjho okolia mi vraveli, aby som najskôr dokázal doma, že čosi viem, a až potom uvažoval o odchode. A tak som zostal,“ vraví 185 centimetrov vysoký rýchly ľavák hrajúci na postoch pravej spojky a pravého krídla.

Napokon za materský klub odohral necelých deväť sezón a v najvyššej slovenskej súťaži získal v jeho drese dve strieborné medaily (2014, 2018) a dve bronzové (2015, 2017).

Keď v decembri 2018 majiteľ HK Agro Alexander Mallo zo dňa na deň skončil s tým, že už ho viac nebude finančne podporovať, odišiel nielen tréner Pavel Farář, ale aj piati kľúčoví hráči úradujúceho vicemajstra Slovenska. Medzi nimi aj Branislav Cigáň, ktorý si z viacerých ponúk vybral tú od 28-násobného československého šampióna a štvornásobného českého (posledný titul slávila Dukla v roku 2017).

„Jej funkcionári boli v rokovaniach seriózni a rýchli, dali mi zaujímavú ponuku, nuž som nemal nad čím veľmi premýšľať,“ vysvetľuje Branislav Cigáň, ktorý v druhej polovici ročníka 2018/19 pomohol Dukle k zisku bronzovej medaily.

Lenže v uplynulom ročníku neodohral jediný zápas. Ani v českej extralige, v ktorej Dukla v čase jeho predčasného ukončenia dobiedzala na obhajcu titulu plzenský Talent M.A.T., ani vo Vyzývacom pohári, v ktorom postúpila až do štvrťfinále.

„Vlani v lete ma počas prípravných zápasov opäť začalo trápiť rameno hodovej ľavej ruky, ktoré mi často znepríjemňovalo život už počas môjho pôsobenia v Topoľčanoch. Keďže bolesti začali byť neznesiteľné, rozhodli sme sa pre radikálne riešenie.“

Zašiel preto do nemocnice v Malackách za uznávaným úrazovým chirurgom MUDr. Patrikom Javorčíkom, ktorý ho vlani v septembri operoval.

„Prišiel s tým, že po opakovanej záťaži má bolesti ľavého ramena. Ide o problém typický pre takzvané nadhlavové športy, akými sú napríklad aj tenis či volejbal. Spôsobuje ho nadmerná záťaž prípadne opakujúce sa mikrotraumy. Na základe výsledkov magnetickej rezonancie sme mali podozrenie na poškodenie rotátorovej manžety. To sa počas operácie nepotvrdilo, nebolo ju treba zošívať, ale museli sme rozšíriť subakromiálny priestor a znovu zafixovať kĺbny lem vstrebateľnými kotvičkami,“ vysvetľuje Patrik Javorčík, ktorý je lekárom slovenskej mužskej hádzanárskej reprezentácie.

Štyri mesiace po operácii a následnej rehabilitácii dostal Branislav Cigáň pri januárovej návšteve v Malackách súhlas na plnú záťaž ramena. V posledný februárový deň sa pred domácim ligovým duelom so Zubří prvý raz po dlhej prestávke objavil v zostave Dukly. Na ihrisko sa napokon nedostal a vzápätí sezónu predčasne ukončila pandémia koronavírusu.

„Všetko zlé je na niečo dobré. Aspoň mám dostatok času na to, aby som sa dal zdravotne do poriadku a v júli začal s prípravou na nasledujúcu sezónu.“

Zatiaľ čo jeho spoluhráči majú už jej prvú fázu za sebou, on, aby sa vyhol štátnej karanténe, zostal radšej doma v Topoľčanoch. A čas si kráti chytaním rýb, svojou veľkou láskou, ku ktorej ho ako trojročného priviedol otec. Chodí po celom Slovensku a môže sa pochváliť parádnymi úlovkami. Najväčším z nich bol takmer dvojmetrový a vyše 50 kilogramový sumec, ktorého chytil na Malom Dunaji.

S Duklou sa medzičasom dohodol na zmluve aj na nasledujúci ročník.

„Je to pre nás veľmi zaujímavý rýchly hráč s výbornou strelou, najmä zo zeme, ktorý dokáže spolupracovať s pivotom. No najviac si na ňom vážim, že sa nikdy nevzdáva a bojuje za každého stavu,“ chváli Branislava Cigáňa 44-ročný tréner Dukly Daniel Čurda, bývalý výborný hráč, v súčasnosti aj uznávaný komentátor zápasov hádzanárskej bundesligy na televíznej stanici Nova Sport.

„Vážim si, že Dukla mi ponúkla novú zmluvu napriek operácii, ktorú mám za sebou. Dúfam, že ju nesklamem,“ dodáva 12-násobný slovenský reprezentant (22 gólov). Vraví, že sa chce pokúsiť o návrat do najcennejšieho dresu, ktorý mal naposledy na sebe v decembri 2016 ešte v ére trénera Martina Liptáka, no jedným dychom dodáva, že dôležité slovo bude mať jeho ľavé rameno…

Zdroj: ZDENO SIMONIDES, Denník Šport

Foto: Ladislav Adamek

 

NAJZNÁMEJŠÍ SLOVÁCI V DUKLE PRAHA

JÁN KECSKEMÉTHY                 1953 – 55

ANTON FROLO                        1957 – 59

MARTIN GREGOR                    1962 – 63

RUDOLF HORVÁTH                  1966 – 68

JAROSLAV PAPIERNIK             1974 – 76

PETER HATALČÍK                      1978 – 79

MILAN BRESTOVANSKÝ          1979 – 81

PETER MESIARIK                     1982 – 84

MILAN FOĽTA                          1987 – 88

PAVOL JANO                            1991 – 93

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022