Načítavanie údajov ...

Slovenský hádzanársky reprezentant JAKUB PROKOP zostáva v Nave aj po jej vypadnutí z ASOBAL ligy

Nechcem hrať v druhej lige, ale musím

 

„Občas sa sám seba pýtam: Ako sa zachovať, keď sa o pár dní vrátim späť do Navy? Ťažká odpoveď. Ak budem trucovať, ak to budem flákať a nedám hádzanej všetko ako doteraz vždy, najviac ublížim sám sebe. Na druhej strane sa ale nemienim tváriť, že sa nič nestalo. Keď sa ma niekto spýta – spoluhráči, funkcionári, fanúšikovia, novinári, prosto ktokoľvek – či som šťastný a či sa cítim komfortne, každému úprimne odpoviem, že nie. V nasledujúcej sezóne budem hrať za Navu len preto, lebo musím, iná možnosť nie je,“ priznáva Jakub Prokop, 23-ročný slovenský hádzanársky reprezentant.

 

KTO NEZAŽIL, NEUVERÍ

Vlani v lete podpísal s klubom CB Viveros Herol Nava, s účastníkom španielskej ASOBAL ligy, dvojročný kontrakt s ročnou opciou. Mužstvo, ktoré v jednej z najsilnejších súťaží sveta skončilo v sezóne 2020/21 dvanáste, malo smelé ciele. Pod vedením uznávaného a úspešného trénera Zupa Equisoaina chcelo zaútočiť na jednu z pozícii v hornej polovici 16-člennej tabuľky. Avšak po skvelej jeseni, v priebehu ktorej bol tím z ani nie trojtisícového mestečka poblíž Madridu dokonca aj štvrtý, prišla katastrofálna jar. Z pätnástich duelov odvetnej časti dvanásť prehral, posledný doma s Anaitasunou, z ktorého mu na záchranu stačil aj bod, vysoko 28:36, a vypadol.

„Čosi také mi mesiac-dva predtým ani len na um neprišlo. Kto to nezažil, neuverí. V priebehu dvoch mesiacov sa vážne zranili šiesti hráči základnej zostavy vrátane mňa, namiesto nich hrali ťažké ligové duely chlapci z rezervného tímu, nuž inak sa to skončiť ani nemohlo. V tabuľke sme padali a padali, až sme sa po štyroch rokoch prepadli do druhej ligy,“ vraví Jakub Prokop, ktorý si vo februári na tréningu vážne poranil ľavý členok, jeden a pol mesiaca nehral, vynechal šesť zápasov a na ďalšie – v snahe pomôcť mužstvu – nastupoval s veľkým sebazaprením. Dodnes nie je onen členok úplne v poriadku, stále opúcha.

NEOBLOMNÝ PREZIDENT

Keďže zmluva s Navou bola platná len pre profesionálnu súťaž, v presvedčení, že po vypadnutí z najvyššej súťaže je voľný, oznámil Jakub Prokop klubu, že chce odísť. Záujem o jedného z najlepších strelcov ASOBAL ligy (113 gólov v 20 zápasoch) bol veľký. S výnimkou Barcelony stáli v rade naňho takmer všetci ostatní účastníci ASOBAL ligy na čele s vicemajstrom Granollersom, ohlásili sa viaceré nemecké i francúzske prvoligové kluby, aj fínsky šampión Cocks Riihimäki, ešte pred dvoma rokmi účastník skupinovej fázy Ligy majstrov, aj v súčasnosti druhé najsilnejšie švajčiarske mužstvo Pfadi Winterthur…

„Nava – tvrdiac, že aj druhá španielska liga je profesionálna súťaž – nechcela o tom ani počuť. Spolu s manažérom sme sa preto obrátili na právnikov, avšak ani s nimi sme nič nezmohli. Nuž som prezidentovi klubu Juliánovi Mateovi napísal list, v ktorom som sa mu snažil vysvetliť, že nechcem hrať v druhej lige, že tá nebude pre mňa dostatočnou motiváciou, že mám vyššie ambície. To isté som povedal funkcionárom, kapitánovi nášho tímu a aj chlapcom v kabíne. Otvorene, tak, ako som to cítil. Všetci prikyvovali, že rozumejú mojim argumentom a že ma chápu, len prezident nie. Dva mesiace sme to s ním riešili, no nedokázali sme ho presvedčiť. Ani pár koní by s ním nehol.“

AJ MOJA CHYBA, ALE…

Keďže Julián Mateo robí všetko pre to, aby sa Nava do roka vrátila do ASOBAL ligy, udržal v mužstve piatich najlepších legionárov, len toľkí totiž môžu hrať za jeden tím v druhej lige. Okrem Jakuba Prokopa a ďalšieho mladého Slováka Tomáša Smetánku bieloruského brankára Dmitrija Patockého a dvoch Argentínčanov, ľaváka hrajúceho na poste pravej spojky Andrésa Moyana a pivota Gonzala Carróa.

Navrhovali sme mu aj kompromisné riešenia prijateľné pre obe strany. Napríklad ročné hosťovanie, alebo zníženie zmluvou stanoveného finančného odstupného v prípade skoršieho ukončenia mojej zmluvy, ktoré je také vysoké, že žiaden zo záujemcov ho nebol ochotný zaplatiť. Nepresvedčili sme ho ani tým, že za peniaze, ktoré mi klub platí, si môže dovoliť troch, možno aj štyroch dobrých Španielov…“

Jakub Prokop pritom neustále zdôrazňuje, že v Nave sa cítil veľmi dobre, že tamojší ľudia mu vždy pomohli, keď to potreboval, že na nich nemá jediné zlé slovo, a že ak by mužstvo nevypadlo, ani by mu len na um neprišlo, aby odchádzal.

„Bez výhrad rešpektujem zmluvu, ktorú som podpísal, a aj si priznávam chybu, keď som si nezistil, ktorá súťaž v Španielsku je profesionálna a ktorá nie. Avšak na druhej strane som za to, čo som pre mužstvo – riskujúc aj zdravie – odviedol, očakával viac porozumenia. Pán Mateo nám zdôrazňuje, že sme ako jedna rodina a že vždy musíme ťahať za jeden koniec povrazu. Nuž nechápem, prečo nie je ochotný urobiť aspoň ústupok, aby všetci členovia jeho rodiny boli šťastní a spokojní.“

Jakub Prokop je už zmierený s tým, že v pondelok 8. augusta začne letnú prípravu v Nave.

Príde nový tréner, mladší a údajne tiež dobrý, s ním aj viacerí členovia realizačného tímu, zdá sa, že mužstvo bude silné, nuž by sme sa bez väčších problémov mali vrátiť do ASOBAL ligy. Som presvedčený, že to dokážeme a že opäť budem mať motiváciu i veľkú chuť hrať za Navu.“

ZDENO SIMONIDES

DENNÍK ŠPORT

 

O GURICHOVI

Potešilo ma, že novým koučom našej reprezentácie sa stal Fernando Gurich. Je to dobrý tréner, navyše mne osobne španielska hádzaná sedí. Určite budeme veľa behať, hrať rýchlo, čo najviac využívať prvú i druhú vlnu protiútoku. Hra na súperovu postavenú obranu nám totiž nevyhovuje, nemáme na ňu vhodné typy hráčov, najmä na postoch spojok,“ vraví Jakub Prokop.

 

KTO JE JAKUB PROKOP

NARODENÝ: 21. augusta 1998 v Malackách.

VÝŠKA: 192 cm.

HMOTNOSŤ: 90 kg.

POST: Ľavá spojka.

PREZÝVKA: Prokis.

HRÁČSKA KARIÉRA: Tatran Stupava (2006 – 13), ŠKP Bratislava (2013 – 19), HKM Šaľa (2019/20), Budakalász KZRT (2020/21), CB Nava (2021 – ?).

REPREZENTÁCIA: 19 zápasov/40 gólov.

NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: Účastník ME 2022 (18. miesto), v ankete Hádzanár roka bol v rokoch 2019 a 2021 vyhlásený za našu najlepšiu ľavú spojku.

 

 

„Za to, čo som pre mužstvo – riskujúc aj zdravie – odviedol, som očakával viac porozumenia.“

Najnovšie news

08. Aug, 2022

Aj Polák do českej extraligy

Počet slovenských hádzanárov pôsobiacich v Česku sa počas letného prestupového obdobia rozrástol.…

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022