SP mužov 2018/2019 – Repríza finále z vlaňajška P. Bystrica – Prešov

MŠK Považská Bystrica – HK Agro Topoľčany 35:28 (20:16) a HKM Šaľa – Tatran Prešov 17:24 (10:14)

Aj v Slovenskom pohári v hádzanej mužov 2018/2019 sa takisto ako u žien zopakuje lanské zloženie finálovej dvojice. Na turnaji Final 4 v Košiciach si postup zo semifinále v sobotu vybojovali MŠK Považská Bystrica a Tatran Prešov. Ich vzájomný duel vo finále sa v Hádzanárskej hale Slavomíra Šipoša uskutoční v nedeľu od 17.00 h.

Len desať Topoľčancov na zápasovej súpiske statočne vzdorovalo favorizovaným Považanom. Agro z 3:6 v 6. min otočilo na 9:6 v 14. min a s tesným náskokom išlo aj do záverečnej desaťminútovky I. polčasu. V nej sa považskobystrickí hráči z 12:13 dostali na 19:14 i 20:15 a na prestávku išli so 4-gólovým náskokom. Po zmene trán znížili Topoľčany na 18:20 a nádej na prípadný obrat si držali do 41. min (22:25). Následná šesťgólová šnúra tímu MŠK rozhodla o osude prvého semifinále, ktoré sa skončilo 35:28 (20:16) pre Považskú Bystricu.

Považania triumfovali v doterajšej histórii SP mužov dvakrát (2001 a 2006) a práve oni naposledy dokázali prerušiť šnúru celkových víťazstiev Prešovčanov v tejto súťaži. O svoj tretí pohárový titul sa pokúsia opäť proti Šarišanom.

Prešovskí hádzanári zdolali v druhom semifinále HKM Šaľa 24:17 (14:10), keď po štvrťhodine viedli o päť gólov (9:4) a vzápätí zvýšili svoje vedenie o ďalšie dva presné zásahy. Šaľanom sa podarilo ešte do prestávky skorigovať rozdiel na štyri góly a toto manko mali ešte aj v 40. min (13:17). Dovtedy sa v drese HKM strelecky presadili len štyria hráči. Šalianska trojgólová šnúra znamenala v 48. min zníženie na 16:18. Svoj obrat však zverenci trénera Jána Kolesára nedotiahli. Naopak, dvakrát nepremenili pokutový hod a šesťkrát inkasovali a zrazu bolo 16:24, čo znamenalo koniec nádejí na finále.

Tatran ako obhajca získal druhú najcennejšiu domácu trofej celkovo už dvadsaťdvakrát a v ére samostatnosti pätnásťkrát, z toho dvanásťkrát za sebou.

Výsledky – turnaj Final 4 Slovenského pohára v hádzanej mužov a žien (16. – 17. 3. 2019, ŠH Košice Crows):

sobota – semifinále (hralo sa na 1 zápas):

MUŽI
MŠK Považská Bystrica – HK Agro Topoľčany 35:28 (20:16), P. Bystrica postúpila do finále
Najviac gólov: Š. Macháč 9/1, Bystrický 8, Vallo 5/2 – Hozman 6, J. Briatka 6/2, Blaho 5
pok. hody: 4/3 – 5/4, vylúčené: 4 – 2, rozhodovali: Gedeon a Palovčák, 110 divákov

HKM Šaľa – Tatran Prešov 17:24 (10:14), Prešov postúpil do finále
Najviac gólov: Meľnyk 6, Michniewicz 5/3, Dudáš 2 – Lapajne 5, Rábek 5/1, Djerič, L. Urban a Kosteski po 3
pok. hody: 5/3 – 4/1, vylúčené: 0 – 3, rozhodovali: Daňo a Sabol, 250 divákov