Načítavanie údajov ...

Španielska taktika priniesla obhajobu titulu, k obratu zavelil brankár Pérez de Vargas

Naposledy sa hádzanárom Švédska podarilo zopakovať triumf na majstrovstvách Európy mužov. To však už bolo takmer pred dvoma desaťročiami. Teraz ich napodobnili hráči Španielska, ktorí obhájili svoj titul spred dvoch rokov. Zverenci trénera Jordiho Riberu si svoj druhý kontinentálny titul v histórii vybojovali v nedeľu večer vo švédskom Štokholme, kde vo finále pokorili Chorvátov 22:20 (12:11).

Oba tímy mali nedávnu vzájomnú skúsenosť z hlavnej fázy turnaja, keď si body podelili pri remíze 22:22. Tentoraz lepšie začali chorvátski hádzanári, ktorí si v prvom polčase vypracovali trojgólový náskok. Kľúčovým pre obrat bol príchod Gonzala Péreza de Vargasa do španielskej bránky. Tréner národného tímu krajiny z Pyrenejského polostrova vyzdvihol taktický výkon svojich zverencov. „Vo finále sme podali perfektný výkon. Dnes je skvelý a významný deň pre španielsky šport i celú krajinu. Som nesmierne spokojný s naším účinkovaním. Bolo správne, že sme sa sústredili vždy len na nasledujúci zápas. Obzvlášť, keď musíte odohrať toľko náročných duelov. Toto nám vyšlo dokonale, a preto máme teraz na krku zlaté medaily,“ poznamenal Jordi Ribera, ktorého hráči sa vďaka zisku titulu kvalifikovali aj na tohtoročné olympijské hry v Tokiu.

Chorvátsko je smoliarom ME. Už tretíkrát sa predstavilo v rozhodujúcom súboji a vždy z neho odchádzalo zo sklonenými hlavami. Finálové prekliatie nezlomilo ani v štokholmskej Tele2 Arene pred takmer 18-tisícovou kulisou, kde sa zverenci trénerského mága Lina Červara dostali z 12:16 na 19:18, ale záver nezvládli a po rokoch 2008 a 2010 si odniesli opäť len striebro. „Bolo to náročné a vyrovnané až do konca. Španielom sa však podarilo streliť góly v kľúčových momentoch, nám nie. Obe družstvá vynikali v defenzíve. Je to ťažké a smutné, ale musíme byť spokojní aj s 2. miestom. Môžeme byť na seba hrdí a zároveň musíme zamerať svoju pozornosť už na nasledujúce turnaje,“ uviedla chorvátska ľavá spojka Marko Mamič, ktorého doplnil kouč Lino Červar: „Vedel som, že to bude veľmi náročné až do poslednej minúty. Španielsko vyhralo, ale ja nemám čo vyčítať môjmu tímu, ktorý musel hrať bez Luku Cindriča. Nemali sme k dispozícii už ďalšie spojky, a tak sme mali problémy proti španielskej zatiahnutej obrane 0-6. S druhým miestom i vystúpením na celom turnaji musíme byť spokojní.“

Do All-Star tímu XIV. európskeho šampionátu, ktorý sa prvýkrát uskutočnil až v troch krajinách (Nórsko, Švédsko a Rakúsko), sa dostali dvaja Španieli – brankár Gonzalo Pérez de Vargas a pravá spojka Jorge Maqueda, ktorých doplnili ľavý krídelník Magnus Jöndal z Nórska, jeho krajan Sander Sagosen na ľavej spojkre, chorvátska stredná spojka Igor Karačič, Maďar Bence Bánhidi na poste pivota a pravý krídelník Blaž Janc zo Slovinska. Sagosen figuroval v najlepšej sedmičke aj pred dvoma rokmi v Chorvátsku i pred štyrmi v Poľsku. Nórska hviezda navyše ovládla poradie kanonierov. Sagosen bol najlepším strelcom so 65 gólmi (z toho 14 z pok. hodov), čím utvoril nový rekord šampionátu. Najlepším „obranárom“ bol Nemec Hendrik Pekeler. Chorvátskeho kapitána Domagoja Duvnjaka vyhlásili za najužitočnejšieho hráča ME 2020. Veľkým sklamaním z hľadiska umiestnenia sa skončil turnaj pre dvoch veľkých favoritov – svetového šampióna Dánsko klasifikovali až na 13. a Francúzsko hneď za ním na 14. pozícii.

All-Star tím: Gonzalo Pérez de Vargas (Šp./brankár) – Magnus Jöndal (Nór./ľavé krídlo), Sander Sagosen (Nór./ľavá spojka), Igor Karačič (Chor./stredná spojka), Bence Bánhidi (Maď./pivot), Jorge Maqueda (Šp./pravá spojka), Blaž Janc (Slovin./pravé krídlo)

Najlepší strelec: Sander Sagosen (Nór.) – 65/14 gólov
Najlepší defenzívny hráč: Hendrik Pekeler (Nem.)
Najužitočnejší hráč: Domagoj Duvnjak (Chor.)

Konečné poradie ME 2020 v hádzanej mužov: 1. Španielsko, 2. Chorvátsko, 3. Nórsko, 4. Slovinsko, 5. Nemecko, 6. Portugalsko, 7. Švédsko, 8. Rakúsko, 9. Maďarsko, 10. Bielorusko, 11. Island, 12. Česko, 13. Dánsko, 14. Francúzsko, 15. Severné Macedónsko, 16. Švajčiarsko, 17. Holandsko, 18. Čierna Hora, 19. Ukrajina, 20. Srbsko, 21. Poľsko, 22. Rusko, 23. Bosna a Hercegovina, 24. Lotyšsko

Autor: SITA, Foto: © Sasa Pahic Szabo / kolektiff

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022