Načítavanie údajov ...

Spanilá jazda Nórok zavŕšená vo finále, francúzskym obhajkyniam striebro

Hádzanárky Nórska sa stali už ôsmykrát majsterkami Európy. Zverenky trénera Thorira Hergeirssona suverénnym spôsobom triumfovali na XIV. kontinentálnom šampionáte v Dánsku, keď turnajom prešli bez zaváhania. Svoje víťazné ťaženie zavŕšili v nedeľňajšom finále v Herningu, v ktorom pokorili v súboji dovtedy dvoch nezdolaných tímov Francúzky 22:20 (14:10). Nórky zosadili z trónu práve francúzske obhajkyne a po tom, čo pred dvoma rokmi vyšli medailovo naprázdno (5.), sa opäť vrátili na vrchol. Pre severskú krajinu, ktorá je najúspešnejšia v histórii ME, je to už v poradí ôsmy titul a celkovo dvanásta medaila (8 – 3 – 1). Z ostatných deviatich kontinentálnych šampionátov vyhrali Nórky sedem. Zverenkám Oliviera Krumbholza odplatili prehru z finále MS 2017, celkovo to bol štvrtý vzájomný súboj o zlato, ale prvý na ME. Pre Francúzky, ktoré bojovali o kontinentálne prvenstvo druhýkrát, je to prvé striebro popri jednom zlate a troch bronzoch.

Na bronzovej priečke skončilo prekvapenie turnaja Chorvátsko. Zverenky trénera Nenada Šoštariča v nedeľňajšom zápase o 3. miesto zdolali reprezentantky domáceho Dánska 25:19 (11:11) a vybojovali pre svoju krajinu historickú medailu na vrcholnom podujatí. Ich doterajšie kontinentálne maximum bola 5. pozícia z premiérových ME v roku 1994.

Dánky v prvom polčase otočili z 2:4 na 7:4, ale Chorvátky odpovedali štvorgólovu šnúrou na 8:7. Potom sa odohrávalo vyrovnané predstavenie až do 41. min, keď dánska hráčka Heindahlová vyrovnala na 18:18. Záverečnú dvadsaťminútovku ovládli chorvátske hádzanárky, ktoré siedmimi gólmi odskočili na 25:18 a rozhodli boj o bronz.

Prvé štyri družstvá z konečného poradia si zaistili postup na MS 2021 v Španielsku, na ktorých majú okrem hádzanárok organizátorskej krajiny istotu účasti aj úradujúce svetové šampiónky Holanďanky.

Slovenky na ME 2020 neštartovali, keď v nedohranej kvalifikácii figurovali vo svojej skupine za Ruskami a Srbkami. Slovenskú hádzanú zastupovala delegátka Európskej hádzanárskej federácie (EHF) Zuzana Füleová.

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí o konečné umiestnenie na XIV. majstrovstvách Európy v hádzanej žien v Dánsku (3. – 20. 12. 2020):

finále (Herning):
Francúzsko – Nórsko 20:22 (10:14)
Zostavy a góly:
Francúzsko: Leynaudová, Darleuxová – Nocandyová, Coataneová 1, Valentiniová, Zaadiová-Deunová 3/2, Kouyatéová, Niakatéová 3, Dembéléová-Pavlovičová 1, Sercienová-Ugolinová 1, Flippesová 3, Kanorová, Edwigeová, Foppová 5, Nze Minková 1, Lacrabéreová 2/1
Nórsko: S. Solbergová, K. Lundeová – Reistadová 2, Arntzenová, Kristiansenová 4, Frafjordová, Lökeová, Skograndová 4/1, Mörková 4/1, Oftedalová 3, Auneová, Daleová 1, Jacobsenová, Herremová 3, S. Ch. Solbergová-Isaksenová 1, Breistölová
pok. hody: 3/3 – 4/2, vylúčené: 3 – 3, ČK: 56. Zaadiová-Deunová (Fr.), rozhodovali: Alpaidzeová a Berezkinová (obe Rus.), bez divákov

Francúzske hádzanárky vstúpili do stretnutia v Jyske Bank Boxen dvoma gólmi, ale v druhej polovici I. polčasu zaostávali už o päť presných zásahov (6:11). Rovnaký rozdiel bol aj v úvode druhého polčasu, ale potom hráčky krajiny galského kohúta štyrmi gólmi zdramatizovali vývoj – 15:16 v 43. min. V 50. min sa zverenky Oliviera Krumbholza dočkali aj vyrovnania (17:17) a potom na chvíľu dokonca dostali aj do vedenia (v 54. min 19:18). V závere však Nórky za stavu 20:20 dvoma gólmi odskočili a definitívne rozhodli.

o 3. miesto (Herning):
Chorvátsko – Dánsko 25:19 (11:11)
Najviac gólov: Ježičová 5, Posavecová 5/2, Debeličová 4 – A. M. Hansenová a Tranborgová po 4, Pedersenová 3

Konečné poradie ME 2020: 1. Nórsko, 2. Francúzsko, 3. Chorvátsko, 4. Dánsko, 5. Rusko, 6. Holandsko, 7. Nemecko, 8. Čierna Hora, 9. Španielsko, 10. Maďarsko, 11. Švédsko, 12. Rumunsko, 13. Srbsko, 14. Poľsko, 15. Česko, 16. Slovinsko

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Petter Arvidson / Bildbyran

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022