Načítavanie údajov ...

Stop pre Rusov a Bielorusov

Vojenský konflikt na Ukrajine vyúsťuje aj do konzekvencií aj na športovom poli. Európska hádzanárska federácia (EHF) sa pridala k ďalším medzinárodným športovým organizáciám a prijala zásadné rozhodnutie. Exekutíva EHF sa v 13-člennom zložení v pondelok večer na svojom mimoriadnom zasadnutí s odvolaním sa na odporúčania Medzinárodného olympijského výboru zaoberala situáciou v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, diskutovala o informáciách získaných od národných federácií a dospela k nasledujúcemu rozhodnutiu: reprezentačné tímy Ruska a Bieloruska, ako aj kluby z týchto krajín účinkujúce v európskych pohárových súťažiach majú s okamžitou platnosťou zastavenú činnosť až do odvolania. Týka sa to všetkých aktuálnych súťaží na klubovej a reprezentačnej úrovni.
Rozhodcovia a delegáti z Ruska a Bieloruska nebudú až do odvolania dostávať nominácie na zápasy. Lektori a členovia komisií z Ruska a Bieloruska nebudú medzi pozvanými na najbližšie akcie. EHF bude hľadať nových organizátorov ME do 16 rokov i kvalifikačných turnajov ME 2023. Obe tieto podujatia v plážovej hádzanej sa mali konať v júli 2022 v Moskve.

„Tieto opatrenia museli byť zavedené s okamžitou platnosťou, keďže vojna na Ukrajine naďalej zúri, čo ohrozuje princípy spolupráce EHF na európskej úrovni a ducha spravodlivosti. Európska hádzanárska federácia ľutuje dôsledky pre jednotlivcov, kluby a národné tímy a dúfa, že návrat mieru umožní prijať nové závery. V najbližších dňoch dôjde k reštrukturalizácii jednotlivých súťaží na klubovej a reprezentačnej úrovni podľa športových zásad a platných predpisov,“ uvádza sa v stanovisku EHF.

Prijaté opatrenia môžu mať vplyv aj na reprezentáciu Slovenska, ktorá v prípade postupu cez Belgicko v prvom kole by v druhom kole play-off kvalifikácie MS 2023 mala v polovici apríla čeliť Rusku.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: EHF

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022