Strhujúce závery a ohromujúce návraty v ženskej Lige majstrov v sezóne 2019/2020

Rozhodujúce góly v posledných sekundách, neskutočné návraty a vynikajúci tímový duch. To a ešte omnoho viac sú dôvody, prečo sledovanie Ligy majstrov žien 2019/2020 bola skutočná pastva pre oči. Web EHF vybral 8 zápasov, ktoré zachytili pravú esenciu toho, čo robí túto prestížnu súťaž takou výnimočnou.

Györi Audi ETO KC – Brest Bretagne 27:27 (26. január 2020)

Brest všetkých ohromil perfektnými zápasmi v skupine, ale výkon, ktorý podali jeho hráčky proti Györu, ukázal, že skutočne patria medzi elitu.
Už po 11. minútach mal francúzsky tím náskok 8:3, čo s obhajcom prvenstva poriadne zamávalo. Postupne sa však domáce dostali späť do hry a keď na začiatku druhého polčasu vyrovnali, vyzeralo to, že Brest príde o svoju dovtedajšiu stopercentnú bilanciu. Francúzsky klub sa však odmietol riadiť takýmto scenárom a opäť sa ujal vedenia. Györ nakoniec vyrovnal vďaka gólu Anne Mette Hansenovej v posledných minútach.

Vipers Kristiansand – Metz Handball 38:38 (20. október 2019)

Fanúšikovia preferujúci defenzívnu hádzanú by mali ďalej „scrollovať“, pretože tento zápas nebol podľa ich chuti. Reprízu minuloročného zápasu o bronzovú priečku sprevádzal poriadny boj, v ktorom boli oba tímy ako na hojdačke.
V prvom polčase sa Vipers aj Metz tešili z vedenia. Potom francúzsky majster prevzal kontrolu vďaka ofenzívnym schopnostiam Grace Zaadiovej. Metz tak získal osemgólový náskok. V druhom polčase Vipers preukázali srdce a odhodlanie. Podarilo sa im neskutočný obrat vo vývoji, ktoré zavŕšila penalta Emilie Hegh Arntzenovej v poslednej minúte. Dovedna padlo 76 gólov za 60 minút hry.

Buducnost – Györi Audi ETO KC 27:28 (1. marec 2020)
Šnúra Györu dlhá 35 zápasov bez prehry a trvajúca viac ako dva roky vyzerala byť skutočne ohrozená, keď Budučnost dostala svojho tradičného protivníka pod tlak. Víťazstvo by úradujúcim šampiónkam v LM zabezpečilo prvenstvo v 2. skupine, tím domácich hádzanárok však vyzeral ako posadnutý, keď mal v polčase k dobru vedenie 17:12. Na začiatku druhého dejstva Jovanka Radičevičová svojím gólom zvýšila náskok čiernohorského klubu na šesť gólov a s Györom to vyzeralo zle-nedobre. Katarina Bulatovičová však na to mala iný názor a jej osemgólová kanonáda proti bývalému klubu pomohla inšpirovať celé družstvo k vynikajúcim výkonom a následnému tesnému víťazstvu.

Vipers Kristiansand – CSM Bukurešť 23:25 (8. február 2020)

Oba tímy išli do tohto stretnutia s vedomím, že na ceste do štvrťfinále majú v tabuľke rovnaký počet bodov a obe družstvá tiež zápasili so svojou formou. Tento zápas mohol ich nádeje úplne zničiť alebo naopak naďalej živiť.
Obrana Vipers bola síce skoro bezchybná, čo viedlo k rýchlemu štvorgólovému náskoku, ale hráčky Kristiansandu nevedeli nájsť recept na obránanie Cristiny Neagovej. Rumunská hviezda v oboch polčasoch strelila sedem gólov. Hostky v záverečnej osemminútovke, ktorú vyhrali 7:1, otočili vývoj a domácim uchmatli všetky body.

Team Esbjerg – Metz Handball 30:29 (8. marec 2020)

Boj o prvé tri miesta v hlavej fáze 1. skupiny držal fanúšikov hádzanej v napätí až do poslednej chvíle, resp. posledného dňa, keď sa zoči-voči stretli Esbjerg a Metz. Po predchádzajúcej vzájomnej remíze sa od zápasu očakávalo veľa a tímy nesklamali.
Hráčky Metz boli v prvom polčase suverénne lepšie. Svoju pevnú obranu využili na to, aby strelili ľahké góly a dejstvo ukončili s päťgólovým rozdielom. Zverenkyne Jespera Jensesa sa však čoskoro dali dokopy. Marit Jacobsenová a Estavana Polmanová začali znižovať náskok Metz. Družstvá sa striedali vo vedení až dovtedy, kým v posledných 70 sekundách nepadli dva góly Esbjergu, čím si dánsky klub zaistil víťazstvo a s ním aj druhé miesto v skupine.

Rostov-Don – CSM Bukurešť 23:22 (16. november 2019)

Dva tímy plné hviezd, rovnaký počet bodov v B-skupine, remíza v ich predchádzajúcom vzájomnom zápase, zaručená zábava v každom dueli.
Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov.
Prvých 30 minút patrilo jednoznačne Rostovu. Gól Cristiny Neagovej tesne pred prestávkou priniesol hostkám iskierku nádeje, hoci znamenal len zníženie na 7:14. Neagová pokračovala presne tam, kde predtým skončila a v druhej polovici zápasu strelila šesť gólov. Vzhľadom na fakt, že to bol jej iba tretí zápas od návratu do hry po zranení predného krížového väzu, to bola skvelá bilancia. Päť minút pred koncom viedol Rostov 23:17, ale potom ruský klub ubral nohu z plynu. Hráčky CSM to využili, stiahli rozdiel na jediný gól, ale vyrovnať sa im už nepodarilo.

Metz Handball – FTC-Rail Cargo Hungaria 24:24 (16. november 2019)

Nikto nemôže obviniť Metz z toho, že si jeho hráčky nezaslúžia finančnú odmenu, keďže sa zasa raz objavujú v zozname s ďalším napínavým zápasom. Hádzanárky FTC prežili nie najlepší štart do sezóny, ale z minulosti už vedeli ako chutí víťazstvo na pôde Metz. Maďarský klub nasadil hneď od začiatku vražedné tempo (6:1) a udržal si štvorgólové vedenie až do konca prvého polčasu. Obrana Metz a brankárka Ivana Kapitanovičová sa však spamätalili a päť minút pred koncom svietil na ukazovateli skóre už nerozhodný stav. V posledných minútach padali góly na oboch stranách, ale napokon sa oba tímy museli uspokojiť s remízou.

SCM Ramnicu Valcea – Buducnost 20:21 (1. november 2019)

V rumunskom mestečku Ramnicu Valcea síce padlo iba 41 gólov, ale napätie v ňom určite nechýbalo. Už po pár minútach hry a skóre 4:1 pre hostky to vyzeralo, že Budućnost si od SCM opäť vezme oba body. Domáce sa prvýkrát ujali vedenia v 23. minúte. Ani jeden z tímov nedokázal pevne prevziať plnú kontrolu nad hrou, raz vyhrával jeden, inokedy zasa druhý. Do záverečného klaksónu zostávala už len minúta a pár sekúnd, keď dvojnásobní majstri získali náskok vďaka gólu Majde Mehmedovičovej a Valcea tak musela zaplatiť cenu za tri nepremenené pokutové hody.

Zdroj: eurohandball.com Foto: timeoutmag.com