Načítavanie údajov ...

Talent uplynulého roka sa ešte túži vrátiť do Györu

Barbora Lancz je veľký talent slovenskej ženskej hádzanej. Ešte stále len 17-ročná pravá spojka už v minulosti získala rôzne ocenenia na mládežníckej úrovni, ale čoraz viac sa začína presadzovať aj v kategórii žien. Nedávno ju ocenili v rámci ankety Slovenského zväzu hádzanej, kde sa stala laureátkou ceny s názvom DS CAR Talent roka 2019 do 20 rokov.

„Rok 2019 bol pre mňa určite jeden z tých významných. Na klubovej úrovni sa mi predovšetkým podarilo dostať do najvyššej maďarskej súťaže. V drese Mosonmagyaróváru som dostala šancu najskôr ako druhá hráčka popri rumunskej reprezentantke Laure Popovej a po jej odchode aj v základe, čo bola pre mňa veľká pocta. Veľmi pekne ďakujem aj trénerovi slovenskej reprezentácie Pavlovi Streicherovi, že som dostala príležitosť skúsiť to aj v národnom tíme žien. Nečakala som to v takomto mladom veku a to viac si to cením. Zároveň si to aj vážim a verím, že aj naďalej budem prínosom pre reprezentačné družstvo,“ skromne uviedla pri vyhlasovaní výsledkov ankety Lancz.

Šalianska odchovankyňa sa snaží výkonnostne napredovať a presadiť v Maďarsku. „S hádzanou som začínala v rodnom meste, kde som hrala vyše osem rokov. Potom som išla na skúšobný tréning do Györu, kde som bola od roku 2015. Pôsobila som tam tri roky, posledné dva som už okúsila aj II. ligu žien. Potom som už cítila, že chcem urobiť krok vpred v mojej kariére a niekde sa posunúť. Vtedy ma oslovil môj súčasný tréner v Mosonmagyaróvári Róbert Bognár,“ pokračovala ľavoruká hráčka, ktorá sa začiatkom roka upísala svojmu aktuálnemu klubovému zamestnávateľovi na 4 roky.

Barbora Lancz sa počas pôsobenia v Györi stala majsterkou sveta v kategórii stredných škôl. V budúcnosti by rada okúsila v tomto najlepšom maďarskom klube súčasnosti aj špičkovú európsku hádzanú. „Vždy bolo mojím detským snom hrať práve v Györi. Do Mosonmagyaróváru som prešla z dôvodu, že sa chcem rozohrať. Teraz sa sústredím na súčasné pôsobisko a chcem s ním byť úspešná. Určite však mám túžbu ešte sa vrátiť do Györu,“ prezradila mladá Slovenka, ktorej najobľúbenejšou hráčkou súčasného kádra úradujúceho víťaza Ligy majstrov Győri Audi ETO KC je kapitánka nórskej reprezentácie Stine Oftedalová. „Pamätám si, že keď sme sa ako dorastenky ocitli v prítomnosti týchto hviezd győrskeho družstva žien a mohli okolo nich prejsť, už to bola pre nás pocta.“

B. Lancz má na konte štyri mládežnícke šampionáty. Pred troma rokmi bola hlavnou strojkyňou senzácie na ME hráčok do 17 rokov v Michalovciach, keď mladé Slovenky zdolali v základnej skupine Nórky 25:23 a ona sama skórovala 13-krát teda dala viac ako polovicu všetkých gólov svojho tímu.

„Je to zatiaľ môj najpamätnejší zápas. Víťazstvo nad Nórskom bol obrovský úspech, ktorý nikto nečakal. Ani my hráčky, hoci sme mali túžbu po víťazstve. Po úspešnom dueli sme prežívali neuveriteľné pocity. V roku 2019 sme na ďalších ME kadetiek v slovinskom Celje zdolali Rumunky 31:30 či aj Španielky 28:25 (Lancz dosiahla v týchto stretnutiach dovedna 18 gólov /10+8/, pozn.). Aj to sú výhry, ktoré si budem pamätať do konca života a vždy s radosťou na tieto súboje spomínať,“ dodala s 57 gólmi tretia najlepšia kanonierka lanského kontinentálneho šampionátu hráčok do 17 rokov.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: EHF

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022