Načítavanie údajov ...

Tatran nasadený do skupinovej fázy, Iuventa začne v kvalifikácii, Považania v 3. kole

EHF Európska liga v hádzanej, ktorá od sezóny 2020/2021 nahradí doterajší Pohár EHF, má od pondelka potvrdených prvých istých účastníkov skupinovej fázy. Medzi tuctom nasadených tímov v súťaži mužov je aj najlepší slovenský klub Tatran Prešov, v kvartete nasadených ženských družstiev nefiguruje Iuventa Michalovce.

V Európskej lige mužov sa predstaví 51 tímov. V skupinovej fáze bude účinkovať 24, zostávajúcich dvanásť vzíde z dvoch kvalifikačných kôl. Už žien bude mať táto fáza súťaže 16 družstiev z celkovo 34 prihlásených. Po skupinovej fáze bude nasledovať vyraďovacia časť – EL vyvrcholí v máji 2021 finálovým turnajom (8./9. 5. ženy, resp. 15./16. 5. muži).

Tatran sa ocitol v spoločnosti klubov ako napríklad ABANCA Ademar León (Šp.), USAM Nimes Gard (Fr.), SC Magdeburg (Nem.), Grundfos Tatabánya KC (Maď.), Orlen Wisla Plock (Poľ.), Dinamo Bukurešť (Rum.), Čechovskí Medvedi (Rus.), Kadetten Schaffhausen (Švaj.) či Alingsaas HK (Švéd.).

„Sme radi, že sme sa vyhli kvalifikačným povinnostiam. Nachádzajú sa tam veľmi silné mužstvá, musia si ňou prejsť takí velikáni ako Montpellier, Füchse Berlín, Rhein-Neckar Löwen, ale aj ďalšie kvalitné tímy. Sme teda veľmi spokojní, že patríme do elitnej dvanástky. To, na čom sme pracovali, sa nám podarilo. Sme nasadení priamo do skupinovej fázy a dá sa povedať, že v súčasnom postavení slovenskej hádzanej v rámci rebríčkov EHF je to potešujúca správa a budeme sa tešiť na súperov, ktorých nám určí kvalifikácia a následný žreb. Už podľa menoslovu je však sté, že pôjde o veľmi kvalitnú súťaž,“ uviedol pre klubový web generálny manažér Tatrana Prešov Miroslav Benický.

Iuventa figuruje medzi dvanástkou tímov v 2. kvalifikačnom kole (pôvodne na september plánované 1. kolo sa nehrá), tie utvoria šesť dvojíc a víťazi postúpia do rozhodujúceho 3. kola, do ktorého je nasadených 18 klubov. Potenciálnymi súpermi Zemplínčaniek na úvod kvalifikácie sú napríklad Hypo Niederösterreich (Rak.), Paríž 92 (Fr.), Thüringer HC (Nem.), Alba Fehérvár KC (Maď.), Molde HK Elite (Nór.), Tertnes Bergen (Nór.), HC Dunarea Braila (Rum.), Kubaň (Rus.) či LC Brühl Handball (Švajč.).

Priamu účasť v skupinovej fáze EL majú istú Herning-Ikast Haandbold (Dán.), Siófok KC (Maď.), CS Minaur Baia Mare (Rum.) a Handball Club Lada Togliatti (Rus.).

O kvalite Európskej ligy svedčí aj skutočnosť, že v oboch kategóriách budú účinkovať aj traja bývalí víťazi Ligy majstrov a množstvo niekdajších šampiónov kontinentálnych pohárových súťaží. Žreb 1. kvalifikačného kola EL mužov, ktoré sa začne 29./30. augusta 2020, bude v utorok 28. júla vo Viedni. U žien sa začnú kvalifikačné boje až 10./11. októbra.

Doterajší Vyzývací pohár (Challenge Cup) sa zmenil na EHF Európsky pohár, ktorý je v hierarchii treťou najvýznamnejšou kontinentálnou pohárovou súťaži. Hrať sa bude iba vyraďovacím systémom na odvetu vrátane finále. Prihlásilo sa 51 mužských tímov, medzi ktorými nechýba ani družstvo MŠK Považská Bystrica či víťaz Vyzývacieho pohára spred roka CSM Bukurešť. Považania sú priamo nasadení až do 3. kola (vzhľadom na počet prihlásených nehrá v 1. kole nikto, pozn.).

V kategórii žien sa v Európskom pohári predstaví 41 družstiev, sú medzi nimi aj traja niekdajší víťazi Vyzývacieho pohára – Lokomotíva Záhreb, Rocasa Gran Canaria a Naisa Niš. Prvé zápasy sú plánované na 10./11. októbra u žien, medzi mužmi o týždeň neskôr.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: EHF

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022