Načítavanie údajov ...

Teodor Paul nemal dôvod meniť jednu z najlepších svetových ligových súťaží

Francúzštinu ešte nemá v malíčku, ale pôsobenie v Nimes si pochvaľuje

Získať angažmán v krajine, ktorá v súčasnosti už niekoľko rokov patrí k absolútnej svetovej špičke mužskej hádzanej, nie je bežná vec. Presvedčiť o svojich kvalitách a vybojovať si nový kontrakt je ešte výnimočnejšie. Slovenský brankár Teodor Paul to dokázal a v USAM Nimes Gard s ním počítajú minimálne do konca sezóny 2020/2021. Košický rodák sa pre slovakhandball.sk rozhovoril o klubovom pôsobení, nedávnych majstrovstvách sveta a neobišiel ani tému reprezentácie, ktorej sa vlani vzdal.
V uplynulých dňoch sa objavila informácia, že ste predĺžili kontrakt. Ako sa rodila dohoda o zmluve na ďalšie dve sezóny do roku 2021? 
– Dohodli sme sa už v závere uplynulého roka, ale predstavitelia klubu to oficiálne oznámili až v januári.
Z ktorej strany vyšla iniciatíva na pokračovanie spolupráce?
– Lidl Starligue je jedna z najlepších líg v Európe. Chcel som tu zostať, aby som aj naďalej mohol chytať proti najlepším hádzanárom. Cítim sa tu veľmi dobre, som spokojný a rovnako je spokojnosť aj zo strany klubu.
Zvažovali ste aj iné ponuky?
– Nemal som iné, keďže dohoda o mojom zotrvaní sa zrodila skoro a v značnom v predstihu pred uplynutím platnosti pôvodnej zmluvy. Preto som sa k iným ponukám ani nedostal. Z môjho pohľadu je to tu fajn v kolektíve i celkovo, a tak som sa rozhodol, že nebudem ďalej čakať a predĺžim kontrakt.
Ako hodnotíte uplynulých 13 mesiacov v Nimes? Naplnili vaše očakávania?
– To určite áno. Potreboval som určitý čas, aby som si zvykol na novú krajinu, súťaž, keďže vo Francúzsku sa hrá iný štýl hádzanej, ako som zažíval v Maďarsku. Myslím si, že som sa už udomácnil a v tomto smere je to bez problémov.
Ako vám ide francúzština? 
– Zatiaľ slabšie. Viac už rozumiem, ale komunikovať ešte veľmi neviem. Pokiaľ ide o hádzanárske veci napríklad na tréningoch, tak je to viac-menej v poriadku, ale debatovať s niekým o živote by som ešte nezvládol. Chodím aj na hodiny francúzštiny, ale musím povedať, že je to náročné.
Aké je vaše postavenie v tíme?
– Som brankárska dvojka, ale dostávam dostatok príležitostí. Som spokojný a nemám sa na čo sťažovať. V jednom – dvoch dueloch som nenastúpil, ale v ostatných som dostal šancu. Samozrejme, keby som bol jednotkou, bolo by to ešte lepšie.
Aký je váš vzťah s Rémim Desbonnetom?
– S mojím brankárskym konkurentom vychádzam veľmi dobre. Hneď sme sa spriatelili, podporujeme sa na tréningoch i mimo palubovky. Rešpektujeme sa a máme veľmi dobrý vzťah.
Nimes patrí v tabuľke najvyššej francúzskej súťaže 5. miesto. Vládne v klube spokojnosť so súčasným umiestnením?
– Zatiaľ áno, sezónu máme dobre rozohranú. Sme päť bodov pred 6. tímom tabuľky. Práve so Saint-Raphaëlom vo februári začíname ligové účinkovanie v tomto kalendárnom roku. Je to pre nás veľmi dôležitý duel. Keby sme vyhrali, zvýšili by sme náskok už na sedem bodov, čo by bol dobrý predpoklad na splnenie cieľa, ktorým je vybojovanie si miestenky do Pohára EHF. Práve Saint-Raphaël je náš konkurent.
Vlani ste skončili v lige na 8. priečke a dostali ste sa do finále Francúzskeho pohára. Kam siahajú vaše ambície v ročníku 2018/2019?
– Chceme si udržať to 5. miesto. Ja by som bol rád, keby sme išli aj vyššie, ale dostať sa pred tímy ako PSG, Nantes, Montpellier či Chambéry je náročné. Je to tam nabité.
Nedávno vyvrcholil MS mužov triumfom domáceho Dánska. Sledovali ste boje o svetový trón?
– Bol som milo prekvapený z finále. Nóri hrali peknú hádzanú celý šampionát, Dánom som však doprial celkový triumf. Konečne si vybojovali prvý titul z MS, po tých výkonoch, čo predviedli, si ho aj zaslúžili.
Ako prijali bronz obhajcov vo Francúzsku?
– Francúzi boli možno trochu sklamaní, keďže sú zvyknutí na 1. miesta. Myslím si však, že to aj čakali, keďže neboli na tom úplne optimálne. Nedá sa stále získavať tituly.
Mali ste na MS svojho favorita alebo tím, ktorému ste držali palce?
– Nie, nemal, keďže Slovensko tam nehralo. Pozrel som si niekoľko duelov, vybral som si tie zaujímavejšie, v ktorých sa predstavili moji kamaráti či bývalí spoluhráči. Im som potom fandil.
Čo vravíte na vystúpenie Maďarska?
– Skončili na 10. mieste, ale cieľ mali byť v prvej sedmičke, takže zrejme nemali dôvod na úplnú spokojnosť. Myslím si však, že nemusia byť nespokojní.
V minulosti ste vždy príkladne reprezentovali SR, ale vlani v októbri ste sa zriekli reprezentačného dresu pod taktovkou súčasného kouča Heineho Ernsta Jensena. Ešte dlho vo vás rezonovalo toto rozhodnutie?
– Mal som to ešte chvíľu v hlave, vírili mi myšlienky, či som spravil dobre. Postupne, ako som sa vrátil do klubu, som to však hodil za hlavu a sústredil som sa na iné veci. Snažil som sa na to nemyslieť. S chlapcami, keď mali teraz zraz, sme spolu komunikovali. Človeka to zamrzí, ale život musí ísť ďalej.
Asistent reprezentačného kouča Radoslav Antl sa vyjadril, že by bol rád, keby aj vo vašom prípade slovo nikdy neplatilo. Môžu sa fanúšikovia slovenskej hádzanej nádejať, že vás predsa len opäť uvidia v drese národného tímu?
– S Radom sme dlhoroční kamaráti, na tom sa nič nezmenilo. Áno, hovorí sa, že nikdy nehovor nikdy, ale zatiaľ je to tak, ako je.
V roku 2022 bude Slovensko s Maďarskom organizovať ME. Neláka vás štart na domácom šampionáte?
– Veľmi rád by som sa objavil na ME, obzvlášť na Slovensku a ešte k tomu v rodnom meste Košice. Neviem, čo sa udeje, dovtedy je ešte dlhá doba.
Autor: SITA, Foto: N. Belmekki

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022