Načítavanie údajov ...

„Urobíme maximum preto, aby sme zorganizovali naše vrcholové podujatia“ hovorí prezident EHF Michael Wiederer

Pandémia koronavírusu pozastavila všedný život, vrátane toho športového na celom svete. V stredu 25.3. Európska hádzanárska federácia (EHF) oznámila zrušenie všetkých zápasov pod záštitou EHF, ktoré sa mali odohrať v apríli a máji.

VELUX EHF FINAL4, DELO WOMEN´S EHF FINAL 4 a finále MEN´S EHF CUP tak boli presunuté na náhradné termíny v auguste a septembri.

EHF spolu s oznámením o zrušení podujatí zverejnila aj úvodný projekt, v ktorom načrtla predbežný plán ich uskutočniteľnosti. Ak to situácia okolo koronavírusu umožní, zápasy sa začnú hrať začiatkom júna.

Tento úvodný projekt a jeho potenciálne zrealizovanie a následky vyvolali v hádzanárskej komunite veľa otázok,  na ktoré prezident EHF Michael Wiederer odpovedá v rozhovore pre eurohandball.com.

V stredu EHF predložila úvodný projekt o možnom opätovnom spustení hádzanej v Európe od júna 2020. Vzhľadom na to, že nie je isté ako sa situácia okolo koronavírusu vyvinie, je však otázne nakoľko je to uskutočniteľné.

Práve naopak. Objasňuje to situáciu v oboch prípadoch a podľa príkladu známej frázy z literatúry v upravenej podobe „hrať alebo nehrať, to je otázka“. My ponúkame riešenia pre obe situácie.

Čo bolo hlavnou motiváciou za zverejnením úvodného projektu? Existujú naň už nejaké reakcie?

Hlavnou motiváciou bolo, že v krízovej situácii je vedenie zodpovedné za zaujatie pozície a ponúknutie riešení. Zatiaľ sa objavili iba pozitívne reakcie, z ktorých sa ale logicky vynárajú aj ďalšie otázky.

EHF FINAL 4 sa budú hrať v náhradných termínoch v auguste a septembri. UEFA preložila finále Európskeho pohára bez určenia nového termínu, majstrovstvá Európy vo futbale a olympijské hry boli preložené na rok 2021. Veľkolepé podujatie ako majstrovstvá sveta v hokeji bolo úplne zrušené. Nebolo by bezpečnejšie rozhodnutie zastaviť európsku klubovú sezónu a zrušiť všetky EHF FINAL 4?

Bezpečnejšie v závislosti od okolností. V neposlednom rade poskytujeme klubom platformu. Je jasné, že nehranie spôsobuje na ich strane náklady bez akýchkoľvek príjmov. To isté sa deje i našej strane a rovnako tak našim partnerom v Kolíne, Berlíne a Budapešti.  To bol dôvod, prečo sme ako prví určili nový dátum a urobíme maximum pre zorganizovanie týchto vrcholových hádzanárskych podujatí.

EHF FINAL4 je súčasťou sezónneho kalendára 2020/21. Na druhej strane je to posledné klubové podujatie sezóny 2019/20. Zanecháva to otázky, ktoré teda treba objasniť: v prípade prestupu, ktorý sa týka klubu alebo klubov prítomných na EHF FINAL4, ktorý klub hráč reprezentuje? Nový? Starý?

V prvom rade, žiadny klub nie je momentálne kvalifikovaný, takže možnosti sú stále na teoretickej úrovni. Všetky tieto otázky týkajúce sa technických otázok budú zodpovedané v pravý čas. Našou ďalšou úlohou bude analýza organizačných a technických podmienok na základe našich predpisov. Najdôležitejšie však je, že sme na dobrej ceste s prípravami na všetky tri podujatia a máme riešenia ako sa tam dostať na základe športových výsledkov.

Pre hráčov nie je ani ideálne hrať posledný turnaj doslova pár týždňov pred začiatkom nasledujúcej sezóny v čase, kedy sa zvyčajne venujú príprave.

Dovoľte aby som sa opýtal, čo je momentálne ideálne? Všetci, ktorí pracujú či už pre náš šport alebo v ňom, robia maximum pre zachovanie kvality a štruktúry súťaže. Úzko spolupracujeme so všetkými našimi zmluvnými partnermi a všetci sa snažíme, aby sa hádzaná dostala k divákom čo najskôr v halách a na obrazovkách.

Úvodný projekt obsahuje aj scenáre pre ďalšiu kvalifikáciu príslušných súťaží v prípade, že sa zápasy budú musieť zrušiť. Hovorí sa v ňom, že kritéria sú založené na športových výsledkoch dosiahnutých v už ukončených kolách. Aké sú tieto kritéria a kedy budú oznámené?

Tieto informácie sú uverejnené v projekte. Pri preskúmaní súťaží sme zistili, že sa nachádzame v rozličných kvalifikačných fázach, takže sa použije príslušný najnovší počet. Platí to pre všetky súťaže a môžu sa v závislosti od príslušnej fázy líšiť v detailoch. Celá hádzanárska komunita si úprimne želá, aby sa hralo a aby sa mohli zápasy pozerať za zlepšených, a tým pádom i bezpečných podmienok. Alternatívne scenáre sú v súlade s našou zodpovednosťou za krízový manažment.

Pri plánovaní sezóny boli vždy veľkou obavou olympijské hry 2020. Presunuli ich na rok 2021, ale prezident IOC Thomas Bach predložil aspoň možnosť, že by sa mohli konať na jar namiesto v lete. Ako by to ovplyvnilo kalendár hádzanej?

Stabilný medzinárodný kalendár, a v tomto ohľade spolupráca s Medzinárodnou hádzanárskou federáciou (IHF) je nepochybne nevyhnutná pre organizovanie európskych a národných súťaží. Umiestnenie olympijských hier v polovici sezóny dramaticky ovplyvní všetky súťaže a môže to mať negatívny vplyv na majstrovstvá sveta mužov v Egypte a dokonca aj na samotnú hádzanú na olympijských hrách. Nehovoriac o hráčoch, kluboch, ligách a národných tímoch v Európe, toto nie je žiadúca možnosť.

Je situácia v oblasti športu a najmä v hádzanej v tejto chvíli skôr pokojná?

Naopak, súčasná situácia si vyžaduje oveľa väčšie úsilie zo strany osôb, ktoré robia rozhodnutia na všetkých úrovniach, najmä v oblasti monitorovania a analýzy, ale predovšetkým koordinácie podnikania v hádzanej.

Zdroj / Foto : eurohandball.com

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022