Načítavanie údajov ...

V Bojniciach si idú za svojím snom, do počtu nechcú byť už ani v tejto sezóne

Bojnickí hádzanári sa od sezóny 2020/2021 vrátili na slovenskú prvoligovú scénu. Za obrodou hádzanej v tomto kúpeľnom mestečku stojí Tomáš Mažár. Odchovanec klubu, bývalý popredný extraligový hráč, reprezentant so skúsenosťami aj zo zahraničia, bol hlavný iniciátor, aby bola v Bojniciach opäť aj mužská hádzaná.

„S touto myšlienkou som sa pohrával už dlhšie, prakticky odkedy som sa vrátil z Nemecka naspäť domov. Viackrát z nej nejako zišlo, ale počas pandémie koronavírusu som nad tým opäť začal uvažovať. Na jednom zasadnutí výkonného výboru som prezentoval moje zámery, že by bolo načase, keby sme to v klube opäť naštartovali. Povedal som, že by sme sa mali do pustiť hneď, lebo kedy zase by sme sa k tomu dostali. Výbor to schválil jednomyseľne a bolo to na svete,“ uviedol pre slovakhandball.sk Tomáš Mažár, ktorý priblížil aj ďalšie kroky: „Prvoradé bolo kontaktovať chalanov, či by vôbec mali záujem ísť do toho, lebo bez hráčov sa hrať nedá. Ja som však veril, že so zložením mužstva nebude problém. To sa aj potvrdilo, všetci boli nadšení. Ďalej sme museli zabezpečiť chod družstva mužov, ktoré sme v uplynulých rokoch nemali. To stojí nejaké peniaze – cestovné, hala, materiálne zabezpečenie. Našou snahou to bolo zaistiť tak, aby sme mužov finančne odčlenili od detí, aby im nebrali peniaze.“

V Bojniciach býva už niekoľko rokov počas vianočných dní exhibícia s množstvom tamojších odchovancov i ďalších vynikajúcich hráčov, reprezentantov a osobností. „Sú to výborné akcie s množstvom ľudí.
Poznám extraligové mužstvá a keď môže hrať napríklad Modra extraligu, a to myslím v dobrom slova zmysle, tak prečo by nemohli účinkovať v najvyššej súťaži aj Bojnice. Som hrdý Bojničan, chcem niečo vrátiť klubu i mestu, z ktorého vyšlo veľa talentovaných hráčov. Aj teraz máme veľa nádejí a talentov, ktoré potrebujú vzory. Toto boli také impulzy, aby sme sa do toho pustili,“ vysvetlil 40-ročný skúsený pivot, ktorý si zahral aj za Tatran Prešov, MŠK Považská Bystrica, Trnavu, Topoľčany, Šaľu, Hlohovec, nemecký VT Zweibrücken-Saarpfalz a rakúsky Gänserndorf.

Tomáš Mažár otvorene vyjadril aj bojnické ambície, ktoré siahajú až do Slovnaft handball extraligy. „Poviem to tak, je to môj sen a chcel by som, aby sa stal realitou. Netlačíme na pílu, ale ani tento rok nechceme byť v súťaži do počtu.“

V bojnickom kádri okrem známych odchovancov z extraligových paluboviek (S. a T. Mažárovci, Páleš, J. Briatka, … ) figurujú aj zvučné mená ako Alexander Radčenko či Luděk Fabián. „Vôbec nebolo ťažké ich presvedčiť, aby prišli hrať za nás. Mám s nimi nadštandardné, povedal by som až rodinné vzťahy. So Sašom som hral deväť rokov v Prešove, s Luďkom dlho v Šali. Sú to moji kamaráti a neváhali ani sekundu,“ prezradil rodák z Nových Zámkov.

HK Kúpele Bojnice má za sebou dva zápasy v I. lige mužov 2020/2021. „Po dvoch dueloch je ešte ťažko hodnotiť. V prvom sme pred výbornou kulisou zdolali Cífer desaťgólovým rozdielom 33:23. Bol to náš prvý zápas po viacerých rokoch, a tak bolo cítiť nervozitu, ale zvládli sme to v pohode. V Malackách sme proti mladému a bojovnému domácemu družstvu nezahrali ideálne a zrodila sa spravodlivá remíza 30:30. Ani jeden tím si nezaslúžil prehrať. Bod z Malaciek berieme. Príprava bola krátka a verím, že naše výkony budú postupne len a len lepšie,“ tvrdí starší z bratov Mažárovcov, ktorý je aj trénerom mužstva.

Šport výrazným spôsobom dopláca na súčasné nariadenie pre COVID-19, a pritom nejde len o finančnú stránku, ale aj obmedzenia pri diváckych návštevách. Pri obnovenej premiére v I. lige sa bojnickí hádzanári mohli spoľahnúť na domácu kulisu. Podľa oficiálneho zápisu na stretnutie s Cíferom zavítali 370 divákov. „Očakávania sú veľké. Ľudia nás zastavujú, pýtajú sa, kedy bude ďalší duel. Máme výbornú odozvu a cítiť hlad po hádzanej. V prievidzskom okrese je akýkoľvek šport populárny a keď sa darí, ľudia naň chodia,“ skonštatoval „motor“ súčasnej bojnickej hádzanej.

„Momentálne je najdôležitejšie stabilizovať mužov. To je prvoradá úloha. Káder je dobrý, povedal by som, že na prvú ligu až výborný. Uvidíme, či budeme ešte pracovať na nejakých príchodoch. Čas ukáže. Najdôležitejšie je, aby sa hralo. Veríme, že nás ľudia budú podporovať na ceste za naším snom. Určite by sme raz chceli nakuknúť extraligy,“ dodal T. Mažár, ktorý nezabudol poďakovať svojim najbližším spolupracovníkom z klubu – prezidentke Veronike Strížovej, Romanovi Uhlířovi, manželom Pračkovcom, ako aj Rasťovi Šudymu a Miroslavovi Pančíkovi, ktorí im tiež pomáhajú.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Ladislav Szibilla

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022