Načítavanie údajov ...

V Bratislave proti úradujúcim majstrom Európy, v súboji so Slovákmi oba tímy o prvé body

Slovenskí hádzanári sa dočkali. Pôvodne sa tak malo stať už na jeseň minulého roka, ale v stredu 10. marca konečne začnú svoje účinkovanie v Euro Cupe 2022, v ktorom im robia elitnú spoločnosť reprezentácia Španielska, Chorvátska a Maďarska. Hneď na úvod ich čaká súper najvyššieho rangu. Úradujúci európsky šampión a tretí tím z tohtoročných majstrovstiev sveta. Duel so Španielmi sa na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave bude hrať od 18.00 h. Na tribúnach však vinou súčasnej situácie budú chýbať fanúšikovia, ktorí si tento hádzanársky sviatok budú môcť vychutnať aspoň prostredníctvom priameho televízneho prenosu na RTVS.

„Pre nás je len dobré, že nás čaká súper ako Španielsko. Potrebujeme hrať proti kvalitným súperom, iných totiž nebudeme mať ani domácom šampionáte. Na ME nás tiež budú čakať náročné duely, nie ľahkí protivníci. Teraz také odohráme tri v priebehu jedného týždňa,“ povedal pre slovakhandball.sk kormidelník mužskej reprezentácie Slovenska Peter Kukučka, ktorý si uvedomuje, akej hráčskej kvalite budú čeliť jeho zverenci: „Príde obrovská sila. Španieli budú až na dve zmeny v kompletnom zložení. Čaká nás veľká výzva, aj fanúšik pri televíznych obrazovkách sa má na čo tešiť. Bol by som rád, keby sme čo najdlhšie dokázali držať krok. Nechcem hovoriť o konkrétnych výsledkoch, tie nie sú aktuálne smerodajné. Stretnutia sú však pre nás dôležité z hľadiska prípravy pred šampionátom.“

Kým pre Slovákov je to prvé vystúpenie v Euro Cupe 2022, pre Španielov už tretí, ale po dvoch trojgólových prehrách v Maďarsku (29:32) a Chorvátsku (28:31) majú na svojom bodovom konte nulu. V stredu tak pôjde obom tímom o prvý bodový zisk. Pre Kukučkových zverencov to však nepochybne bude krst ohňom a vysoká škola hádzanej.
„Čaká nás veľmi dobrý tím, Španieli majú veľa skúsených hráčov. Bavíme sa o absolútnej svetovej špičke a bude to veľká škola pre našich hráčov. Na vlastnej koži sa presvedčia, ako vyzerá svetová hádzaná. Bude to pre nich nová skúsenosť, ale len tak sa môžu posúvať ďalej,“ tvrdí bývalý vynikajúci tvorca hry a teraz už kouč.

„Španielska hádzaná je veľmi hravá, hráči sa radi bavia s loptou. Nie som však zameraný len na španielsku hádzanú, mám rád aj škandinávsku a sledujem všetky svetové herné štýly. Španieli majú široký repertoár v obrane i útoku. Našim hráčom dáme informácie v rozumnej miere, potom to už bude na nich, aby to preniesli na ihrisko. Chceme sa presadiť našou hrou. Základom je kvalitná defenzíva, teda brankár a s ním musí fungovať aj celá obrana. Tá sa začína už v útoku. Nesmieme dovoliť súperovi dávať lacné góly. Potrebujeme sa rýchlo vracať a byť koncentrovaní,“ naznačil recept Kukučka.

Prvé „ostré“ zápasy za slovenskú reprezentáciu čakajú Igora Čuprynu z Tatrana Prešov. Ukrajinský rodák môže absolvovať debut už v stredu. Veľa si od neho sľubuje aj šéf realizačného tímu SR. „Igor je jedným z najskúsenejších hráčov v našom kádri a očakávam od neho, že takisto prevezme líderskú pozíciu a zastane si svoje miesto. Som presvedčený o jeho kvalitách. Želám si, aby svoje brankárske výkony z prešovského dresu preniesol aj do reprezentácie,“ dodal Kukučka.

Euro Cup 2022 – predohrávka 6. kola:
streda 10. 3. o 18.00 h (Bratislava): Slovensko – Španielsko

Tabuľka:
1. Chorvátsko 2 2 0 0 62:55 4
2. Maďarsko 2 1 0 1 59:60 2
3. Španielsko 2 0 0 2 57:63 0
Slovensko ešte nehralo.

Nominácia slovenskej hádzanárskej reprezentácie mužov Slovenska na marcový zraz a zápasy Euro Cupu proti Španielsku a Maďarsku:

brankári: Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Martin Konečný (Grundfos Tatabánya/Maď.), Igor Čupryna (Tatran Prešov)

pivoti: Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.), Boris Rešovský (ŠKP Bratislava)

krídla: Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Juraj Briatka (Kúpele Bojnice/HC Sporta Hlohovec), Ľubomir Ivanicja (MŠK Považská Bystrica), Tomáš Bogár (HKM Šaľa)

spojky: Lukáš Urban, Matej Mikita (obaja C’Chartres Métropole Handball/Fr.), Oliver Rábek, Tomáš Rečičár (obaja Tatran Prešov), Patrik Hruščák (Košice Crows), Mikuláš Kucsera (MHC Štart Nové Zámky), Lukáš Rakús (HC Sporta Hlohovec), Tomáš Tschur (HáO TJ Slovan Modra).

Autor: slovakhandball.sk, Foto: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022