Načítavanie údajov ...

V decembri ešte bez „Nemcov“, šancu dostane aj košický dlháň J. Dani

Nominácia hádzanárov Slovenska na decembrové sústredenie a prípravný duel s Českom

Hádzanári Slovenska po novembrovom zrušenom zraze a odložení stretnutí Euro Cupu proti Chorvátsku a Španielsku sa najbližšie zídu v závere roka. Po Vianociach strávených v kruhu najbližších sa stretnú v sobotu 26. decembra v Trenčíne, kde strávia štyri dni na sústredení, ktoré vyvrcholí medzištátnym priateľským stretnutím proti Česku chystajúcemu sa na januárový svetový šampionát v Egypte.

Hlavný kouč hádzanárov Slovenska Peter Kukučka nominoval na decembrový blok prípravy 18-členný káder. „Zatiaľ nemôžem počítať s niektorými hráčmi pôsobiacimi v zahraničí. Ligové povinnosti majú legionári v Nemecku, kde hrajú zápasy 26., 28. a dokonca aj 30. decembra. Kvarteto hráčov Kalafut, Péchy, T. Urban, Potisk a tréner brankárov Miloš Putera budú k dispozícii od januára. S brankárom Paulom z francúzskeho Nimes som dohodnutý, že sa k nám pridá v druhom januárovom bloku. Teraz som chcel mať v kádri len dvoch brankárov,“ vysvetlil na úvod pre slovakhandball.sk kormidelník SR, ktorý okrem už osvedčených mien dá príležitosť aj Jakubovi Danimu z tímu extraligového nováčika HK Košice. „Dávnejšie sme ho už mali na jednom z kratších sústredení. Odvtedy ho sledujeme. Rozprával som sa o ňom, jeho práci a napredovaní aj s klubovým trénerom Košičanov Martinom Liptákom. Videl som ho v niekoľkých zápasoch. Je to vysoký a strelecky disponovaný ľavák. Uvidíme, ako sa zhostí šance, ktorú dostane na poste pravej spojky popri Marekovi Korbelovi a Paťovi Hruščákovi.“

Práve skúsený Hruščák z družstva Košice Crows, jeden z najlepších strelcov Slovnaft handball extraligy, sa vracia do národného tímu po tom, čo nefiguroval vo výbere na novembrovú akciu, ktorá sa napokon aj tak neuskutočnila. „Hruščák či Prešovčan Rábek sú hráči zo širšieho kádra. Keď majú fazónu, nemám problém ich nominovať. Proti Chorvátom a Španielom sme chceli dať priestor iným. Nominácia je aj otázka momentálnej formy. Paťo ju má, a preto v nej teraz figuruje,“ poznamenal Kukučka a k absencii zástupcov Tatrana Prešov dodal: „Zo štyroch Prešovčanov patriacich do kádra reprezentácie by som na základe súčasnej výkonnosti mohol na blížiace sa sústredenie pozvať brankára Čuprynu, ale ten ešte nemôže reprezentovať.“

Zraz Slovákov je 26. decembra popoludní v hoteli Magnus v Trenčíne. Po testovaní a technickej porade bude nasledovať prvý tréning.

Pôvodne bol na december plánovaný Vianočný turnaj v Bratislave, na ktorom mali okrem Slovenska štartovať Severné Macedónsko a Česko. „Macedónčania odriekli účasť, mali problémy pre koronavírus. Dohadovali sme sa s Čechmi, že by sme si raz zahrali u nich a raz doma, ale aj tu vznikli problémy s naším vycestovaním a testovaním. Boli v hre aj dva duely u nás, ale napokon tréner ČR Jan Filip povedal, že mu stačí aj jedno stretnutie,“ podotkol Kukučka.

Slováci odštartujú sériu prípravných zápasov 29. decembra doma proti Česku, v Trenčíne sa bude hrať od 16.00 h. „Následne sa po Novom roku zídeme 2. januára v Bratislave, po troch dňoch tréningov sa 4. 1. večer presunieme do Győru, kde si 7. a 8. 1. dvakrát zmeriame sily s Maďarmi. Druhý januárový blok začneme 11. 1. tiež v metropole SR, hoci pôvodný zámer bol v Topoľčanoch, ale tam sa vyskytol nejaký problém s halou. Trénovať budeme v novej hale vedľa Domu športu a 15. i 16. 1. sa stretneme pred televíznymi kamerami s Rumunskom. Po krátkom voľne sa znova zídeme 18. 1., to už možno nastanú aj nejaké zmeny na hráčskych postoch. Tretí blok trvajúci do 22. 1. absolvujeme tiež v Bratislave, pričom 21. a 22. 1. nás čaká dvojzápas s maďarským výberom do 21 rokov. Odoslali sme pozvánky na zväzy vo Švajčiarsku, Srbsku, Lotyšsku, chceli sme hrať proti niekomu, kto tiež nemá v týchto dňoch reprezentačné povinnosti, ale zostalo to bez odozvy, a tak nám prišla vhod aj táto maďarská voľba. Ja ju vítam, aj v tomto tíme budú hráči so skúsenosťami z maďarskej ligy. Bude to dobrá príprava a lepšie je hrať takýto duel ako len na tréningu medzi sebou,“ dodal šéf realizačného tímu slovenských hádzanárov, ktorí sa pripravujú na majstrovstvá Európy 2022 na domácej pôde.

Nominácia hádzanárov Slovenska na decembrové sústredenie (26. – 29. 12. 2020) a prípravný duel proti Česku (29. 12.) v Trenčíne:

brankári: Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Martin Konečný (Grundfos Tatabánya/Maď.)

pivoti: Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.), Boris Rešovský (ŠKP Bratislava)

krídla: Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Daniel Polák (HKM Šaľa), Ljubomyr Ivanicja (MŠK Považská Bystrica), Dávid Mišových (HáO TJ Slovan Modra)

spojky: Lukáš Urban (C’Chartres Métropole Handball/Fr.), Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Prokop (Budakalász Kézilabda ZRT/Maď.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Marek Korbel (CSM Fagaras/Rum.), Tomáš Tschur (HáO TJ Slovan Modra), Derviš Birdahič (ŠKP Bratislava), Patrik Hruščák (Košice Crows), Jakub Dani (HK Košice)

 

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022