Načítavanie údajov ...

V Dubnici obnovili hádzanú, Dudáš môže mať nasledovníkov

Na slovenskú hádzanársku mapu sa vrátila Dubnica nad Váhom. Z liahne dubnickej hádzanej vyšiel aj Peter Dudáš. Skúsený pivot v súčasnosti v službách HKM Šaľa, ktorý získava trénerské skúsenosti aj v kadetskej reprezentácii SR, má na konte 60 zápasov v národnom tíme vrátane dvoch účastí na majstrovstvách Európy mužov (2008, 2012). Práve jeho fotografia bola na plagáte lákajúcom deti do Športového klubu hádzanej Dubnica nad Váhom. „Je to náš odchovanec a najznámejší hráč, tak sme to chceli využiť. Peter nám pomáha aj v súčasnosti, najmä s agendou pri komunikácii so Slovenským hádzanárskym zväzom. Keď niečo potrebujeme, tak on to vybaví,“ prezradil prezident ŠKHá Dubnica Štefan Schnierer.

V roku 2019 po piatich rokoch odmlčania založili nový výbor klubu zložený predovšetkým z poslednej generácie hráčov (Lukáš Bakyta, Štefan Schnierer, Jaroslav Nguyen, Michal Steklý, Roman Čúz, Jakub Kočka, Silvester Gajdošík a Peter Dudáš). Následne prišiel prvý krok, ktorým bol vznik krúžku na 3. základnej škole.

„To sa vďaka bývalému hráčovi a tamojšiemu pedagógovi Silvestrovi Gajdošíkovi podarilo. V meste sa teda vďaka tomuto kroku čiastočne oživila hádzaná. Čiastočne preto, lebo klub oficiálne a opätovne vznikol až v roku 2020, čo sa v meste stretlo s veľmi dobrou odozvou. Od tej doby sa uskutočnili dva nábory, oživil sa marketing a začalo sa zhromažďovať všetko na dôstojné účinkovanie klubu. Odzrkadlením je takmer dvadsiatka zaregistrovaných hráčov od roku narodenia 2010 až po rok 2014. Družstvo chlapcov a dievčat odohralo svoj prvý turnaj taktiež v staronovom klube v Žiline,“ pokračoval šéf dubnického klubu.

„Naším pôvodným cieľom bolo obnoviť mužskú zložku hádzanej, ale na prvé nábory prišlo podstatne viac dievčat ako chlapcov. Pri druhom nábore sa to vyrovnalo. V minihádzanej však môžu hrať aj miešané tímy. Na základe toho sme dospeli k názoru, že sa nebudeme vyslovene orientovať na chlapcov. Na budúci rok by sme chceli mať v kategórii mladších žiakov dievčenské i chlapčenské družstvo,“ vysvetlil Schnierer.

Prilákať deti na hádzanú v konkurencii ostatných športov, ktoré majú v Dubnici tradíciu (futbal, atletika, hokej a najnovšie aj florbal) nie je jednoduché. „Hoci tu doteraz chýbal klasický loptový šport, v tomto smere máme obmedzené možnosti, a tak sme radi za každého. Hádzaná je tu však po dlhých rokoch a stretávame sa s dobrou odozvou, najmä u ľudí, ktorí sa v minulosti venovali tomuto športu. Tí priviedli svoje deti. Náš nábor bol zameraný na ročníky narodenia 2010 – 2014, ale prišli aj deti narodené v rokoch 2008 a 2009. Najskôr trénovali s nami, ale keďže ich nebolo viac, aby vytvorili družstvo, tak sme im odporučili prejsť do Trenčína. Tam mali radosť, že sme im posunuli šikovné deti, ktoré sa uchytili,“ prezradil prezident ŠKHá.

Dubničania trénujú v Mestskej športovej hale a pochvaľujú si spoluprácu s predstaviteľmi mesta. „Sú nám veľmi nápomocní, vychádzajú nám v ústrety a poskytnú, čo potrebujeme. Máme halu zadarmo, dostali sme dotáciu. Zmestili sme sa do harmonogramu tréningov, hoci na úkor atlétov a florbalistov. Trénujeme dvakrát týždenne, zatiaľ v pondelok a stredu.“

„Prioritou je mládež. Momentálne nám pandémia narušila plány a skomplikovala situáciu. Oslovili sme riaditeľov na štyroch z piatich základných škôl. Na každej jednej chceme mať hádzanársky krúžok. Zatiaľ máme na jednej. Verím, že po pandémii sa k tomu vrátime a budeme môcť robiť medzi školami turnaje v minihádzanej, aby sa hádzaná dostala deťom do povedomia. Chceme pokračovať v rozširovaní mládežníckej hádzanej, a to každoročnými nábormi do klubu s chlapcami aj dievčatami,“ načrtol ciele Schnierer.

Dubnická hádzaná pred šiestimi rokmi skončila. „V sezóne 2013/2014, keď sa rozdelila I. liga na východnú a západnú skupinu, odohralo mužstvo mužov svoj posledný zápas na ihrisku Lehoty pod Vtáčnikom. Našťastie, bol to víťazný duel, avšak od tej doby sa do našej hádzanárskej kroniky už nepísalo. Bolo to smutné
ukončenie histórie po 63 rokoch, čo bolo zapríčinené najmä odchodom viacerých hráčov za prácou do iných miest,“ vrátil sa Schnierer do minulosti a pokračoval: „Muži to je hudba budúcnosti. Vízia tam je, rozprávali sme sa o tom. Keby sme do piatich rokov mali aj mužské družstvo, boli by sme radi, ale je to beh na dlhé trate. Momentálne vynakladáme celú našu energiu na stabilizáciu mládeže, kde chceme mať zastúpenie v kategórii mladších a starších žiakov.“

Dubničania v minulosti aj medzi československou špičkou

Z histórie je mnoho podkladov, za čo môže verejnosť ďakovať bývalému hráčovi, funkcionárovi a bývalému primátorovi Dubnice Jurajovi Červinkovi a jeho manželke. Ten stál pri zrode dubnickej hádzanej a bol aj pri tíme dorastencov, ktorí v roku 1969 vyhrali československú ligu a následné roky sa držali na popredných priečkach. Dorastenci boli nielen v týchto rokoch špičkou a úspešne reprezentovali aj v ďalších rokoch. Za jedným z posledných dorasteneckých úspechov stál aj dubnický rodák Peter Dudáš, ktorý si obliekal
reprezentačný dres.

Družstvo mužov taktiež bojovalo vtedy veľmi silnej konkurencii, keď takmer v každom meste a dedine existoval klub. Napriek tomu sa pohybovalo medzi Slovenskou špičkou od 60-tych rokov. Jedným z najväčších úspechov v mužskej kategórii sa však zapísali hráči z roku 1981, keď sa prebojovali do československej ligy a spoločne so slovenskými družstvami ako Červená Hviezda Bratislava, Tatran Prešov, VSŽ Košice bojovali proti vtedajšej špičke ako Dukla Praha či Baník Karviná alebo Škoda Plzeň.

Ženská hádzaná bola taktiež jednou zo súčastí klubu. Tá sa však koncom 60-tych rokov presunula do Novej Dubnice pre kapacitné problémy, keď boli zastúpené všetky vekové kategórie v mužskej a viaceré kategórie v ženskej hádzanej.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: ŠKHá Dubnica

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022