Načítavanie údajov ...

V Dunajskej Strede sa postupnými krokmi šplhajú hore: profesionalizácia klubu, plná hala a španielsky tréner

Prezident HC DAC Dunajská Streda Zoltán Horváth: „U nás prevláda aj vzhľadom na úspešné trojročné obdobie a dobre odvedenú prácu pozitívna nálada. Jednoducho, je priaznivá atmosféra k tomu, aby ženská hádzaná dostala aj sponzorskú podporu“

V Dunajskej Strede je šport veľmi populárny. Futbalový klub DAC 1904 Dunajská Streda sa po prechode do rúk súčasného majiteľa dostal späť na pozície zo slávneho obdobia minulosti. V súčasnosti sa do popredia tlačí aj hádzaná, a to vďaka klubu MŠK Dunajská Streda, ktorý sa prakticky z bodu nula prepracoval až do spoločnej slovensko-českej MOL ligy, v ktorej ho čaká nováčikovská sezóna.

„Máme za sebou obdobie troch rokov. Počas nich len raz zaznelo, že niečo musíme. To bolo, keď sme hrali najnižšiu súťaž a hneď sme chceli postúpiť. Nasledoval prvý rok v I. lige, v ktorej sme chceli statočne obstáť, udomácniť sa a prípadne sa dostať do prvej šestky. Druhý rok sme si dali za cieľ medailovú pozíciu s tým, že keď sa situácia tak vyvinie, že budeme mať šancu na MOL ligu, tak to treba využiť. A to sme aj spravili,“ opísal pre agentúru SITA postupné kroky budovania klubu jeho prezident Zoltán Horváth.

Na základe dobrých vzťahov s vedením futbalového klubu bude nováčik MOL ligy vystupovať pod názvom HC DAC Dunajská Streda. „Uvedomujeme si, že máme pred sebou veľa roboty. Musíme sa veľa naučiť, dobre sa pripraviť a prispôsobiť novej súťaži,“ pokračoval Horváth, ktorý sa vyjadril aj k téme financovania klubu: „Pracujeme na tom, aby sme mali potrebné financie. Čiastočne sú k dispozícii, ale ďalšie ešte zháňame. V porovnaní s I. ligou je to rádovo viac. Kým tam to bol rozpočet pod 100-tisíc eur, teraz to bude určite nad.“

Zohnať peniaze na šport nie je na Slovensku ľahká úloha. „Pokryť sezónu je veľmi náročné. U nás však prevláda aj vzhľadom na úspešné trojročné obdobie a dobre odvedenú prácu pozitívna nálada. Každý vidí, čo sa nám odvtedy, keď sa spojili dva predchádzajúce kluby do súčasného a povedali sme si, že založíme ženské družstvo, podarilo. Postupne sme začali napĺňať halu divákmi. Jednoducho, je priaznivá atmosféra k tomu, aby ženská hádzaná dostala aj sponzorskú podporu. Chceme budovať klub, ktorý stojí na pevných ekonomických základoch. Púšťame sa len do takých projektov a transakcií, o ktorých vieme, že ich môžeme dotiahnuť do konca. V žiadnom prípade sa nechceme púšťať do finančného vabanku,“ tvrdí šéf HC DAC D. Streda.

Futbaloví priaznivci v Dunajskej Strede zapĺňajú hľadisko svojho vynoveného štadióna. Tímy, ktoré zavítajú v nadchádzajúcej sezóne na Žitný ostrov, tiež nebudú hrávať pred prázdnymi tribúnami. „Myslím si, že ich tu bude čakať fair play prostredie. Aj v I. lige sme v závere hrávali pred plnou halou s kapacitou 500 ľudí a niektorí aj stáli, tak sme mali návštevnosť okolo 550 – 600 divákov. Takže môžeme povedať, že v našom prípade je hala malá,“ teší sa zo záujmu o hádzanú Z. Horváth.

Dunajskostredský hádzanársky klub sa postupne mení. Zmeny sa týkajú rôznych sfér, výnimkou nie je ani hráčsky káder. „Transformujeme ho z čisto amatérskeho na profesionálny. V prechodnom období bude mať v kádri amatérky, poloprofesionálky i profesionálky,“ prezradil prezident klub.

O tom, že to v Dunajskej Strede myslia s hádzanou vážne, svedčí aj angažovanie španielskeho trénera. „Slovenský zväz hádzanej nedávno podpísal Memorandum o spolupráci so španielskou stranou, ktorú zastupoval prezident Francisco Vidal Blázquez García, technickým riaditeľom SZH je jeho krajan Fernando Gurich. Na základe toho nám ponúkli určitú formu spolupráce. Doterajšia trénerka Silvia Priklerová totiž nemôže zastávať toľko funkcií naraz. Okrem iného je technickou riaditeľkou v našom klube a hlavnou trénerkou Regionálneho centra hádzanej v Dunajskej Strede. Vzhľadom k tomu, že máme veľmi širokú mládežnícku základňu s kvalitnými hráčkami, ktoré sa nevedia dočkať, kedy dorastú na úroveň ženského tímu, sme sa rozhodli, že ona z praktických dôvodov nemôže toľko pozícií utiahnuť. Preto sme začali rozmýšľať o novou kormidelníkovi. Vtedy sme natrafili na nádejného mladého španielskeho kouča s dobrými odporúčaniami. Priklerová mu však bude pomáhať,“ dodal Zoltán Horváth.

Autor: SITA, Foto: Dunajská Streda

Najnovšie news

05. Dec, 2022

Kostelná naďalej v Moste

Jednou z troch Sloveniek v kádri hádzanárok DHK Baník Most je Katarína Kostelná. Dvadsaťštyriročná…

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022