V Egypte severské finále mužských MS

Na 27. majstrovstvách sveta mužov v Egypte budú v nedeľu v Káhire o titul bojovať hádzanári Švédska a Dánska.

Švédi v prvom semifinále, v ktorom sa stretli dve najúspešnejšie krajiny v doterajšej histórii svetových šampionátov, zdolali Francúzov 32:26 (16:13). Severanov strelecky potiahol Hampus Wanne, ktorý skóroval jedenásťkrát vrátane štyroch premenených pokutových hodov. V bránke ich podržal Andreas Palička. Náskok si vypracovali v strede prvého dejstva, keď zo 6:7 otočili na 10:7 a potom si vedenie už udržiavali. V závere ho zvýšili na šesťgólový rozdiel. Švédi postúpili do svojho ôsmeho finále na MS, ale prvého po dvoch desaťročiach. V ňom sa pokúsia získať piatykrát zlato.
Ich súpermi budú hráči Dánska, ktorí vo vyrovnanom druhom piatkovom semifinále vyradili Španielov 35:33 (18:16). Obhajcovia titulu spred dvoch rokov boli počas celého priebehu duelu vo vedení. V priebehu I. polčasu mali k dobru 5 gólov (13:8). Úradujúci majstri Európy sa po zmene strán viackrát dotiahli na rozdiel jedného presného zásahu, aj v samom závere, ale vyrovnať a vynútiť predĺženie sa im už nepodarilo. Postup Dánov, ktorých tradičnou oporou bol Mikkel Hansen (autor 12 gólov), spečatil na konci Lasse Svan. Španieli tak prišli o šancu na tretie finále i tretí titul. Naopak, Dánsko sa do rozhodujúceho duelu na MS dostalo piatykrát a bude môcť obhájiť premiérový svetový triumf z roku 2019.