Načítavanie údajov ...

V Glasgowe sa v stredu rozhodne aj o slovensko-maďarskej kandidatúre na usporiadanie ME 2022 alebo 2024

Už o dva dni bude známe, či Slovensko bude jedným z organizátorov majstrovstiev Európy v hádzanej mužov v roku 2022 alebo 2024. O usporiadateľoch spomenutých šampionátov sa rozhodne na kongrese Európskej hádzanárskej federácie (EHF) v škótskom Glasgowe. Osud spoločnej slovensko-maďarskej kandidatúry je v rukách delegátov 52 členských krajín.

Slovenský a Maďarský zväz hádzanej opäť ako pri uchádzaní sa o MS mužov 2019 pripravili spoločnú kandidatúru. Pôvodne mali tvoriť trojlístok spolu s Českom, ale Český zväz hádzanej pre chýbajúce finančné garancie zo strany štátu vycúval ešte vlani z tohto projektu.

Súpermi SR a Maďarska v boji o získanie organizácie ME 2022 (uskutočnia sa 14. – 30. 1.) sú Dánsko so Švajčiarskom a trojkandidatúra Belgicko, Španielsko a Francúzsko. Protikandidátmi pri ME 2024 (12. – 28. 1.) sú opäť Dánsko so Švajčiarskom a samostatne Nemecko.

Maďarsko a Slovensko sľubujú podmanivé majstrovstvá: „Chceme zaujať a spojiť ľudí prostredníctvom ich vášne pre hádzanú. Naším cieľom je poskytnúť širokú škálu podujatí na vzrušujúcich miestach s veľkou príležitosťou na spoločné oslavy. Hádzanárske ME sú také okúzľujúce, že ich nechcete sledovať iba v televízii. Je to festival hádzanej, ktorý chcete navštíviť, aby ste ho precítili na vlastnej koži a podelili sa o živý zážitok.“

Slovensko-maďarská kandidatúra počíta s dejiskami Bratislava (Zimný štadión Ondreja Nepelu), Košice (Steel aréna), Budapešť, Veszprém, Szeged a Debrecín. Kandidáti na usporiadanie vrcholných kontinentálnych hádzanárskych podujatí v kategórii seniorov majú za sebou viacero krokov na dlhej ceste, na ktorej konci je získanie usporiadateľských práv. Okrem predloženia množstva potrebných dokumentov absolvovali na jar inšpekčné návštevy.

„Odviedli sme kus dobrej práce, najmä prezident Jaroslav Holeša absolvoval pre úspech kandidatúry nespočetné množstvo stretnutí. Ešte máme pred sebou posledné necelé dva dni, aby sme našu kandidatúru s maďarskou stranou vyladili a naša prezentácia sa vydarila. Budeme na tom pracovať do poslednej chvíle, potom to už bude na delegátoch. Najskôr sa bude rozhodovať o organizátorovi turnaja v roku 2022, potom 2024. Pocity sú zatiaľ dobré, aj keď už pociťujeme takú zdravú nervozitu,“ povedal pre agentúru SITA zo škótskeho dejiska kongresu generálny sekretár Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Ivan Sabovik. Okrem neho tvoria oficiálnu slovenskú delegáciu prezident SZH Jaroslav Holeša, viceprezident Ernő Kelecsényi, šéf Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel, generálny sekretár SOV Jozef Liba, čestný prezident SOV František Chmelár. Nie je vylúčené, že z maďarskej strany sa postará o podporu aj hádzanárska hviezda László Nagy.

„Veľmi netrpezlivo očakávame stredajšie rozhodnutie. Na našej kandidatúre sme s Maďarmi spolupracovali viac ako rok, absolvovali sme stovky stretnutí s predstaviteľmi národných hádzanárskych federácií, pomáhali nám aj predstavitelia oboch národných olympijských výborov i ministerstiev zahraničných vecí. Odviedli sme veľa zodpovednej roboty, šance sú dobré a veríme si,“ povedal deň pred rozhodnutím prezident SZH J. Holeša.

Slovensko sa naposledy usilovalo získať práva na usporiadanie MS mužov 2019 v spoločnej kandidatúre práve s Maďarskom, ale prednosť dostali vtedy Nemecko s Dánskom. V nedávnej minulosti sa SR uchádzala o organizáciu ME žien v roku 2014. Predtým SZH ponúkol, že zaskočí za Holandsko pri usporiadaní ME žien 2012. So svojou iniciatívou neuspel. Ešte za čias predchádzajúceho vedenia SZH nepriniesla želaný výsledok snaha získať MS 2001 a potom 2003 v hádzanej žien.

Na kontinentálnych šampionátoch 2022 a 2024 bude takisto ako premiérovo v roku 2020, keď ME mužov prvýkrát v histórii zorganizujú tri krajiny Švédsko, Rakúsko a Nórsko (prvýkrát sa bude hrať aj vo futbalovej aréne, pozn.), štartovať už 24 národných tímov. Oproti pôvodnej šestnástke dostane príležitosť zahrať si na záverečnom turnaji ďalších osem reprezentačných družstiev. Iniciatíva na rozšírenie počtu účastníkov vzišla od národných federácií, vďaka čomu sa na najvyššej úrovni budú môcť konfrontovať aj tímy zo stredu európskeho rebríčka krajín.

Prehľad kandidátov na usporiadanie ME:

Rok 2022
Muži (termín 14. – 30. 1. 2022):
Belgicko / Španielsko / Francúzsko
Dánsko / Švajčiarsko
Maďarsko / Slovensko

Ženy (termín 4. – 20. 11. 2022):
Slovinsko / Macedónsko / Čierna Hora

Rok 2024
Muži (termín 12. – 28. 1. 2024):
Dánsko / Švajčiarsko
Maďarsko / Slovensko
Nemecko

Ženy (termín 29. 11. – 15. 12. 2024):
v súčasnosti bez uchádzača

 

Autor: SITA

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022