Načítavanie údajov ...

Rozhovor týždňa: Peter Kukučka: V marcových dueloch Euro Cupu s triom brankárov, krídelník T. Urban sa zranil

Širšia 35-členná nominácia hádzanárov Slovenska na jarné zápasy Euro Cupu

Hádzanári Slovenska majú pred sebou vážne zápasové previerky pred budúcoročnými majstrovstvami Európy v domácom prostredí. Už o mesiac ich čakajú tri zápasy Euro Cupu 2022 – jeden proti úradujúcemu kontinentálnemu šampiónovi Španielsku a dva s Maďarskom. Užšia nominácia ešte nie je známa, ale hlavný kouč mužskej reprezentácie SR Peter Kukučka zostavil spolu so svojím realizačným tímom širší 35-členný káder, z ktorého si bude vyberať. Žiaľ, opäť sú limitujúcim faktorom zranenia. Nielen o nich viac Kukučka prezradil v rozhovore pre slovakhandball.sk.

Na aké obdobie ste zostavili tento široký káder?
– Nomináciu sme robili na najbližšie dva jarné asociačné termíny – marcový a ten na prelome apríla a mája. Počas oboch nás čakajú po tri stretnutia Euro Cupu.

Prečo je v širšom výbere až 35 mien?
– Využili sme maximálnu povolenú kvótu od EHF. Má to opodstatnenie, keďže zmeny sa dejú neustále a všeličo sa môže stať. Aj my sme už museli urobiť jednu vynútenú zmenu, keďže pravý krídelník Tomáš Urban sa zranil v zápase II. bundesligy, keď mu spoluhráč z TV Emsdetten spadol celou váhou na koleno. Okrem pomliaždeniny si roztrhol vnútorný bočný väz v kolene. Bude pauzovať šesť týždňov, takže na marec s ním určite nemôžeme počítať. Urban by bol zaiste aj v užšej osemnásťčlennej nominácii. Na jeho miesto sme do kádra zaradili skúseného ľaváka Maroša Baláža z HK Košice.

Ocitli sa v ňom aj mladí hráči ako Fech, Bogár, Kucsera, Ratkovský a Hniďák. Naopak, z tejto vekovej kategórie chýba Mišových….
– Mišových má od decembrového duelu s Čechmi únavovú zlomeninu a doteraz nehral. Dávid sa sťažoval na bolesti nohy a vyšetrenia ukázali, že ide o únavovú zlomeninu. Ľavákov nikdy nie je dosť a iných ani nemáme, preto sú v nominácii. Bogár ani Kucsera však nehrávajú v kluboch na pravom krídle, ale využívajú ich ako pravé spojky. Zrejme si to vyžaduje situácia v ich tímoch, hoci ja by som bol radšej, keby nastupovali na svojich pôvodných postoch.

Aká je situácia s nedávno zranenými hráčmi – Paul, Potisk či Kalafut? Budú k dispozícii?
– Zatiaľ ťažko povedať. S Teom Paulom som nehovoril, ale on je po operácii ruky a na marec s ním ešte nerátame. Potisk naposledy za Eisenach ešte nehral, ale už je v tréningovom procese. Kalafutov Nordhorn ešte nemal zápas. Dúfam, že obaja budú fit.

Počítate aj so skúseným Csabom Szücsom, ktorý pôvodne figuroval vo vašich zámeroch na január, ale tiež mu znemožnili účasť zdravotné problémy?
– Žiaľ, Csaba má vleklé problémy so slabinami. Začiatkom januára bol u špecialistu v Berlíne. Pri záťaži má posunutú panvovú kosť, a tak mu to vystreľuje do slabín. Dostal injekciu, ktorá by mala pôsobiť počas ôsmich týždňov. Potom sa ukáže, či zabrala. Je tam šesťdesiatpercentná šanca na úspech tejto liečby. Ak by to nezabralo, bude potrebná operácia s 12 mesačnou rekonvalescenciou. Je to dosť náročná situácia. On by aj chcel prísť, ale zdravotne nie je fit. Tému reprezentácia sme definitívne ešte neuzavreli. Je však dostatočne skúsený, aby nám vedel pomôcť, keby mohol k dispozícii nejaký čas… Zaujímavé je, že tento druh zdravotných problémov mávajú najmä tehotné ženy, cyklisti, motocyklisti alebo džokeji.

Kedy oznámite konečnú nomináciu na zraz pred marcovými duelmi Euro Cupu?
– Približne dva týždne pred zrazom, ktorý sa začne 7. marca večer a vyvrcholí 14. 3. Predtým sme to zvykli aj skôr, ale aj tak sme vždy museli robiť zmeny. My už síce vieme, koho chceme pozvať, ale stále môže niečo vyskočiť – herný výpadok, strata formy, zranenie či choroba. Nominácia išla všetkým, išlo predovšetkým o hráčov v zahraničí, aby kluby vedeli o zámere ich nominovať.

Platí, že chcete mať k dispozícii dvoch brankárov a šestnásť hráčov?
– Nie, v osemnásťčlennej nominácii budú traja gólmani a pätnásť hráčov. Náš pôvodný zámer sme prehodnotili. Ak by sme povolali len dvoch brankárov a jeden by sa zranil, tak by bolo komplikované niekoho narýchlo volať, obzvlášť v tejto dobe koronavírusu, keď je všetko oveľa zložitejšie. V každom z troch duelov bude vždy mimo 16-zápasovej súpisky jeden brankár a jeden hráč. Už teraz môžem prezradiť, že na marec počítame vzhľadom na to, že Teo Paul teraz pauzuje po operácii ruky, s triom Žernovič, Konečný a Čupryna. Ešte uvidíme, ako ich pretočíme, ale to je téma najmä pre trénera brankárov Miloša Puteru, s ktorým o tom dosť komunikujeme.

Domáce duely Euro Cupu s Maďarskom a Španielskom mali byť aj testom jedného z dejísk ME 2022. Bude sa hrať na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu? Kde sa predstavíte v Maďarsku?
– Áno, oba duely odohráme v Bratislave na Zimnom štadióne O. Nepelu. V stredu 10. marca od 18.00 h proti Španielom a v piatok 12. marca od 19.00 h proti Maďarom. V Maďarsku by sa malo hrať v nedeľu 14. 3. v Nyíregyháze. V Košiciach teraz neotestujeme Steel arénu, keďže zostávajúci domáci zápas s Chorvátskom odohráme na 99 percent na jeho pôde. Ďalšie zrazy máme plánované na jún a november, takže je ešte otvorené, či by sme si vtedy mohli vyskúšať aj košickú halu.

Širší káder slovenskej hádzanárskej reprezentácie mužov Slovenska:
brankári: Teodor Paul (USAM Nimes Gard/Fr.), Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Martin Konečný (Grundfos Tatabánya/Maď.), Igor Čupryna (Tatran Prešov)

pivoti: Dominik Kalafut (HSG Nordhorn-Lingen/Nem.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.), Otto Kancel (Orosházi FKSE-LINAMAR/Maď.), Boris Rešovský (ŠKP Bratislava)

krídla: Lukáš Péchy (TuS Ferndorf/Nem.), Dávid Michalka (Tatran Prešov), Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Daniel Polák (HKM Šaľa), Juraj Briatka (Kúpele Bojnice/HC Sporta Hlohovec), Tomáš Fech (Tatran Prešov), Ljubomyr Ivanicja (MŠK Považská Bystrica), Tomáš Bogár (HKM Šaľa), Mikuláš Kucsera ml. (MHC Štart Nové Zámky), Maroš Baláž (HK Košice)

spojky: Lukáš Urban, Matej Mikita (obaja C’Chartres Métropole Handball/Fr.), Jakub Prokop (Budakalász Kézilabda ZRT/Maď.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Oliver Rábek, Tomáš Rečičár (obaja Tatran Prešov), Anur Burnazovič (MŠK Považská Bystrica), Derviš Birdahič (ŠKP Bratislava), Martin Potisk (ThSV Eisenach/Nem.), Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Tomáš Tschur (HáO TJ Slovan Modra),
Vladimír Ratkovský (ŠKP Bratislava), Marek Hniďák (Ceglédi KKSE/Maď.), Marek Korbel (TJ Sokol Nové Veselí/ČR), Patrik Hruščák (Košice Crows), Jakub Dani (HK Košice)

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Radovan Stoklasa

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022