Načítavanie údajov ...

V Šali Kukučkova premiéra, Slováci hostia lídra kvalifikačnej skupiny

Kvalifikácia hádzanárov o postup majstrovstvá Európy mužov 2020 vo Švédsku, Rakúsku a Nórsku dospela do záverečnej fázy. Zápasy dvoch tohtotýždňových kôl určia postupujúcich na kontinentálny šampionát, ktorý bude s určitosťou bez slovenských reprezentantov. Tí definitívne prišli o šancu na zisk miestenky ešte v aprílových stretnutiach proti Talianom. Dve prehry 23:26 nielen spečatili osud Slovákov, ktorí v 7. skupine s určitosťou obsadia posledné 4. miesto, ale zároveň znamenali koniec pôsobenia dánskeho kormidelníka Heineho Ernsta Jensena.

Taktovky sa ujal Peter Kukučka, ktorého čaká premiéra vo funkcii hlavného kouč národného tímu mužov SR v stredu 12. júna v zápase 5. kola proti lídrovi skupiny. Duel proti Maďarsku sa bude hrať v Šali od 18.00 h (rozhodujú Francúzi Said Bounouara a Khalid Sami).

„Určite nás nečaká ľahký zápas, Maďari k nám rozhodne neprídu na výlet. Poznám ich trénerov, s jedným som hrával, proti druhému som nastupoval, nedovolia, aby ich zverenci niečo vypustili. Od prvej sekundy to bude boj. Ja budem rád, keď uvidím v našej hre prvky, ktoré sme trénovali, či už obranné systémy alebo v útočnej hre. Chcem, aby sa mi každý z našich hráčov mohol pozrieť do očí s tým, že dal do toho všetko. Tak som fungoval ako hráč a tak sa snažím aj ako tréner,“ povedal pred stredajším vystúpením pre agentúru SITA Peter Kukučka, ktorý napriek nekompletnému zloženiu mužstva nemá obavy. Maďari majú o motiváciu tiež postarané, v Šali si môžu definitívne zaistiť prvenstvo v skupine. „Nebojím sa, prečo by som mal mať strach. Výsledok nebudem tipovať. Snažím sa s chalanmi komunikovať, aby pochopili, ak niekto nevie, čo je to bojovať v reprezentačnom drese. A to aj keby sa nedarilo…“

Nový kormidelník hádzanárov Slovenska má k dispozícii 16-členný káder. Pred i počas zrazu musel riešiť situáciu pre početné absencie, ale opäť v ňom po určitej odmlke figurujú zo skúsených hráčov Teodor Paul, Patrik Hruščák či Vladimír Guzy.

„Nemáme toľko hráčov, aby sme si mohli dovoliť nemať tu tých, ktorí by tu mali byť. Niektorí však mali toho po náročnej sezóne dosť a dostali voľno, ďalší sú zranení a vieme, aká je situácia s Prešovčanmi. Snažili sme sa to nejako poskladať z hráčov, ktorí majú nejakú výkonnosť, lebo tiež tu nemôže hrať hocikto. Som presvedčený, že sme za daných okolností zložili to najlepšie, čo sa dalo. Dôležité je, aby v reprezentácii boli aj starší hráči a spravil sa dobrý mix. Nedá sa urobiť radikálny rez a zobrať len mladých. Niekto im totiž musí odovzdávať skúsenosti,“ poznamenal Kukučka, ktorý chce príležitosťou na seniorskej reprezentačnej úrovni motivovať nastupujúcu generáciu: „Možno budú mať mladí pred duelom motýle v bruchu, ale hádzanej sa nevenujú prvý týždeň. Ak chcú niečo dosiahnuť, musia sa s tým vyrovnať. Možno v úvode zrazu boli zakríknutí, ale mali sme viacero rozhovorov a už to z nich opadlo. Aj vďaka tomu, že spoznali systém v obrane, po zisku lopty i útoku. Nemyslím, že by ich vek a neskúsenosť boli prekážka. Je to skôr vynikajúca príležitosť, aby mohli takýto zápas okúsiť na palubovke a nie pred televízorom. Má to byť pre nich motivácia do ďalšej práce.“

Slovenskí hádzanári v doterajších štyroch stretnutiach 7. skupiny ani raz nezabodovali. Piaty pokus budú mať proti maďarskému tímu, s ktorým pri štarte kvalifikácie prehrali v Érde 22:30. Zo zostavy, ktorá tam v októbri nastúpila, je v súčasnom výbere len päť hráčov. Vo štvrtok 13. júna sa bude hrať druhý zápas tejto skupiny, Taliansko vo Varese hostí Rusko v priamom súboji o druhú postupovú priečku.

Nominácia hádzanárskej reprezentácie Slovenska na zápasy kvalifikácie ME 2020 proti Maďarsku v Šali (12. 6.) a proti Rusku v Petrohrade (16. 6.):
Brankári: Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Teodor Paul (USAM Nimes Gard/Fr.), Michal Martin Konečný (HKM Šaľa)
Pivoti: Dominik Kalafut (Cesson Rennes Métropole Handball/Fr.), Boris Rešovský (Fyllingen Bergen/Nór.), Šimon Macháč (MŠK Považská Bystrica),
Krídla: Marek Kováčech (1. VfL Postupim/Nem.), Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Dávid Michalka (MHK Piešťany)
Spojky: Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Marek Korbel (HC ROBE Zubří/ČR), Jakub Prokop, Kristián Halla (obaja ŠKP Bratislava), Tomáš Bogár (HC Sporta Hlohovec), Patrik Hruščák, Vladimír Guzy (obaja Košice Crows)

Program 5. kola 7. skupiny:

streda 12. júna:
ŠAĽA
18.00 h Slovensko – Maďarko, rozhodujú Said Bounouara a Khalid Sami z Francúzska

štvrtok 13. júna:
VARESE
18.45 h Taliansko – Rusko

Tabuľka:
1. Maďarsko 4 3 1 0 108:86 7
2. Rusko 4 2 1 1 98:89 5
3. Taliansko 4 2 0 2 94:110 4
4. Slovensko 4 0 0 4 89:104 0

Autor: SITA, Foto: msk.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022