V Šali si Slováci poradili aj s Rumunmi

Slovensko – Rumunsko 23:22 (11:13)

Hádzanári Slovenska si poradili s Rumunmi v sobotňajšom medzištátnom prípravnom stretnutí mužských reprezentácií, keď ich v Šali zdolali tesne 23:22 (11:13). Zverenci trénera Heineho Ernsta Jensena rozhodli o osude súboja, v ktorom sa skóre prelievalo z jednej strany na druhú v závere duelu. Rumunsku sa nepodarilo vyhrať na Slovensku aj druhý zápas, v piatok zdolalo Holandsko 30:27 (15:13).

Slováci, ktorí si tiež poradili s Holanďanmi (vo štvrtok 29:27 /15:13/), budú mať šancu pridať tretie tohtotýždňové víťazstvo v nedeľu 13. 1., keď v šalianskej Mestskej športovej hale od 14.00 h nastúpia na odvetu proti rumunskému tímu.

Výsledok – sobota:
Zostava a góly SR: M. Shejbal, M. Konečný – D. Kalafut 2, Rešovský 1, Petro, T. Urban 4/2, M. Straňovský 4, P. Hruščák 3, M. Mikita 1, Ľ. Ďuriš 2, Kancel, Kováčech 4, Korbel, L. Urban, D. Krok 2, Prokop
pok. hody: 2/2 – 3/2, vylúčení: 3 – 5, ČK: 54. D. Kalafut (SR) za faul, rozhodovali: B. Mandák a M. Rudinský (obaja SR), 700 divákov

Vo vyrovnanom I. polčase sa tímy v úvode striedali vo vedení. Rumuni ako prví odskočili na dva góly – 6:4 v 13. min. Slovákom sa síce podarilo v nasledujúcej päťminútovke vyrovnať na 7:7, ale súper po trojgólovej šnúre vyhrával v 23. min 10:7. Jensenovi zverenci nepremenili viacero príležitostí, ale napriek tomu sa dostali na kontaktný gól. Do prestávky už nevyrovnali. Naopak, ich manko narástlo na dva góly (11:13).
Ani po zmene strán to najskôr s koncovkou hráčov slovenského družstva nebolo ideálne, ale aj s pomocou zákrokov Shejbala v bránke otočili hádzanári v modrých dresoch skóre z 12:15 v 33. min na 16:15 v 40. min. Kalafut poslal Slovákov na začiatku záverečnej štvrťhodiny do vedenia 18:16, ale posledná desaťminútovka sa začínala za nerozhodného stavu 19:19. O chvíľu bolo 21:19 pre SR, Rumuni troma gólmi, z toho dvoma do prázdnej bránky, otočili v 56. min skóre vo svoj prospech na 22:21. Potom však prišlo Ďurišovo vyrovnanie a víťazný gól T. Urbana z pokutového hodu. V poslednej minúte mohol pridať poistku Kováčech a na druhej strane pri poslednej rumunskej strele podržal domácich Shejbal.

Zostávajúci program medzištátnych zápasov hádzanárov v Mestskej športovej hale v Šali:
nedeľa 13. 1.: 14.00 h Slovensko – Rumunsko

Hlasy:
Ľubomír Ďuřiš (stredná spojka SR): „Dnes to bol riadny boj, tvrdý duel z oboch strán. Predovšetkým v druhom polčase sme mali výbornú obranu, chalani išli v defenzíve na sto percent a aj náš brankár Shejbal dosť pochytal, čo bol základ dnešného úspechu. Víťazstvo nad dobrým súperom, hoci i tesné, sa cení. Som rád, že sme dokázali vyhrať náročný duel.“

Martin Straňovský (krídelník SR): „Možno to nebol jeden z najkrajších duelov, bolo to vydreté víťazstvo, za ktoré sme však veľmi radi. Myslím si, že oba duely – proti Holanďanom i Rumunom – sme odohrali celkom dobre. Rumuni boli kvalitnejší súper ako Holanďania. Uspeli sme vďaka dobrej agresívnej obrane a výkonu brankára Shejbala.“

Autor: SITA, Foto: SITA