Načítavanie údajov ...

V Šali turnaj I. fázy kvalifikácie žien o MS 2019

Pred necelým mesiacom vyžrebovali v škótskom Glasgowe zloženie skupín I. fázy kvalifikácie hádzanárok o postup na majstrovstvá sveta v Japonsku (29. 11. – 15. 12. 2019). Slovenky sa dostali do 1. skupiny s hráčkami Kosova, Ukrajiny a Izraela. Zverenky trénera Jána Packu budú môcť urobiť prvý krok na ceste na šampionát v domácom prostredí, keďže turnaj I. fázy sa uskutoční na Slovensku. Jeho dejiskom bude v termíne 30. 11. – 2. 12. 2018 Mestská športová hala v Šali.

Už prvé kontakty medzi zainteresovanými zväzmi naznačovali, že namiesto systému každý s každým doma – vonku uprednostnia účastníci 1. skupiny v boji o jednu priamu miestenku (ďalej postúpi aj najlepšie družstvo z 2. priečok vo všetkých skupinách, pozn.) turnajový spôsob. Potrebná bola k tomu dohoda všetkých tímov, ktoré sa museli zhodnúť aj na mieste konania kvalifikácie.

„S dohodou neboli nijaké dramatické problémy. Všetci chceli, aby sa hral jeden turnaj. Otázkou zostávalo, kde a za akých podmienok sa uskutoční. Izrael ponúkol, aby sa hralo u nich, ale finančne to bolo veľmi nákladné. Potom sme dali my našu ponuku cien, ktoré zostávajúci účastníci odsúhlasili. Už máme aj odobrenie od Európskej hádzanárskej federácie. Tréner Packa sa rozhodol a vybral si za dejisko Šaľu,“ informoval agentúru SITA generálny sekretár Slovenského zväzu hádzanej Ivan Sabovik.

SZH usporiadal v Mestskej športovej hale v Šali turnaj I. fázy kvalifikácie aj pri bojoch o MS 2017 v Nemecku. Koncom novembra 2016 obsadili Slovenky v 1. skupine v konkurencii hádzanárok Ukrajiny, Litvy a Grécka 2. postupové miesto, pričom hneď na úvod prehrali práve s Ukrajinkami (20:21), ktoré budú aj tentoraz ich najväčšími konkurentkami.

Nový reprezentačný kouč žien SR Ján Packa, ktorý nedávno nahradil vo funkcii Dušana Poloza, už zostavil širší výber hráčok. Okrem tradičných opôr v ňom podľa informácií v denníku Šport figuruje aj niekoľko zaujímavých mien. V drese SR by sa mohli objaviť slovenské rodáčky, ktoré chceli reprezentovať Maďarsko – Viktória Oguntoye, Réka Bíziková, do národného tímu by sa mohli vrátiť Lívia Klučková, Petronela Kováčiková, šancu dostanú mladé nádeje Barbora Lanczová, Natália Némethová či menej známa Monika Vančová. Naopak, v prvej širšej nominácii chýbajú napríklad Eva Minárčiková či Alžbeta Rechtorisová.

 

Autor: SITA, Foto: Milan Pospiš

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022