V Trenčíne dve tretiny duelu vyrovnaná partia, napokon prehra o 7 gólov

Hádzanári Slovenska zakončili kalendárny rok 2020 prehrou. Zverenci hlavného trénera Petra Kukučku podľahli v utorok v Trenčíne v medzištátnom priateľskom stretnutí tímu Česka 21:28 (9:9), ktorým zakončili štvordňovú prípravu na Považí. Slováci boli účastníkovi januárových MS 2021 v Egypte do 40. min vyrovnaným súperom, ale potom už na hostí nestačili a pripísali si na konto 20 prehru v 37. vzájomnom meraní síl s Čechmi.
Slovenskí reprezentanti sa opäť zídu 2. januára v Bratislave, najbližšie ich 7. a 8. 1. preveria v Győri Maďari.

Výsledok – utorok:
Slovensko – Česko 21:28 (9:9)
Zostava a góly SR: Žernovič, Konečný – P. Hruščák 8/1, Rešovský 1, Korbel 1, Mišových, L. Urban 2, Prokop, Tschur 1, Polák 1, Slaninka 5, J. Mikita 1, M. Briatka 1/1
Najviac gólov za ČR: J. Patzel 5, Klíma 4, Solák 4/2
pok. hody: 3/2 – 5/2, vylúčení: 4 – 3, ČK: 60. J. Mikita (SR) za 3 vylúčenia, rozhodovali: M. Baďura a M. Rudinský (obaja SR), bez divákov

Dva zákroky Žernoviča hneď v úvode derby akoby predznamenali, kto bude pánom na palubovke, ale skóre duelu otvorili v 3. min aj tak hostia. V prvom polčase dominovali na oboch stranách obrany s brankármi. Slovenský gólman Žernovič okrem viacerých striel chytil hráčom súpera do prestávky aj tri pokutové hody. Slovákom vyšla prvá dvadsaťminútovka. V jej druhej časti ako prví odskočili na viac ako gólový rozdiel (5:3) a po trojgólovej šnúre, na ktorej konci bol presilovský presný zásah Hruščáka sa v 18. min ujali vedenia 8:4. Následne prišli straty lôpt v útoku, ktoré Česi trestali a piatimi gólmi za sebou naklonili skóre na svoju stranu – v 26. min pivot Gřešek dal na 9:8. Jedenásťminútové slovenské čakanie na gól ukončil v oslabení svojou prvou strelou Korbel, ktorý stanovil na polčasových 9:9.
Vyrovnaný bol aj úvod druhého dejstva do stavu 13:13. V českom drese potom začal úradovať mladík J. Patzel a najmä zásluhou jeho gólu sa Česi dostali do vedenia 21:15. Slovenskí hráči už nemali sily na vrátenie sa do duelu. Za hostí skóroval cez celé ihrisko do prázdnej svätyne aj brankár Mizera (25:17). Zverencom Kukučku hrozila dvojciferná prehra, keď zaostávali už 18:27, ale v závere troma gólmi mierne skorigovali domácu prehru.

Hlasy (zdroj: Dvojka RTVS):
Peter Kukučka (tréner SR): „Prvý polčas bol vyrovnaný. Dostali sme sa aj do štvorgólového vedenia, keď nám veľmi dobre fungovala defenzíva, ocenil by som aj spoluprácu obrany s brankárom Žernovičom, ktorý nás podržal. Potom sme však mali fázu, keď sme stratili hlavu a Česi to dokázali stiahnuť. V druhom polčase som nespokojný s poslednou dvadsaťminútovkou. Na zápas sme však nastúpili len s 13 hráčmi, ktorí pokiaľ vládali, tak dokázali plniť taktické pokyny. Česi aj keď prestriedali, tak dokázali udržať úroveň hry a boli lepší. Za ostatné štyri dni sme absolvovali päť tréningov, na ktorých chalani dobre pracovali. Dnešný výkon si zanalyzujeme, máme na čom pracovať.“

Jan Filip (tréner ČR): „Na chlapcoch bola vidieť chuť ukázať svoju kvalitu, pobiť sa o svoju šancu a nomináciu na januárové akcie. V prvom polčase sme nepremenili 20 streleckých pokusov, preto bol nerozhodný stav z nášho pohľadu až neskutočný. V druhom dejstve sme boli výrazne efektívnejší, a to rozhodlo.“

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Radovan Stoklasa