Víťazný vstup juniorov SR do kvalifikácie MS v Hlohovci

Slovensko - Kosovo 28:20 (16:7)
06.01.2017, Autor: SITA, Foto: Kristián Molnár

Juniorská reprezentácia hádzanárov Slovenska úspešne vykročila za postupom na majstrovstvá sveta hráčov do 21 rokov do Alžírska (17. - 30. 7. 2017). Zverenci trénera Mareka Gernáta zvíťazili podľa očakávania vo svojom úvodnom vystúpení na turnaji 4. kvalifikačnej skupiny v Hlohovci nad rovesníkmi z Kosova s prehľadom 28:20 (16:7).

Slováci svojho súpera nepustili do vedenia ani v úvode, v ktorom Kosovčania vyrovnali na 1:1 i 2:2. Potom však trikrát za sebou skóroval Michalka a bolo 5:2. Hostia síce znížili na 5:7, ale v 19. min za stavu 5:10 si ich tréner zobral oddychový čas, no ani ten nepribrzdil tím SR. Už po prvom polčase mal k dobru takmer dvojciferný náskok (16:7). Humeňanský krátko po zmene strán upravil na 17:7, ale v ďalšom priebehu hostitelia už nestupňovali svoj výkon. Kosovčania sa v 50. min dotiahli na 16:23. Sedemgólový rozdiel napokon nevydržal až do záverečného hvizdu, Potisk dal 65 sekúnd pred koncom na 28:20 a v poslednej chvíli ten istý hráč ešte nevyužil pokutový hod.

Mladí Slováci sú po prvom hracom dni na čele tabuľky. V boji o jedinú postupovú miestenku na svetový šampionát budú v Sporta aréne počas víkendu ešte čeliť v sobotu od 18.00 h Ukrajincom a v nedeľu v rovnakom čase aj favorizovaným Slovincom, ktorí v piatok zdolali ukrajinských juniorov 32:25.

Výsledky - kvalifikácia MS v hádzanej hráčov do 21 rokov v Alžírsku - 4. skupina (Hlohovec/SR) - piatok:

Slovinsko - Ukrajina 32:25 (13:10)

Zostava a góly SR: Konečný, Gálik, Šimovček - Rešovský, Michalka 9/6, Kríž 1, Humeňanský 3, Hájnik 2, M. Šárpataky 1, Rečičár, Hlinka 5, Ficza 2, Pomichal, Orosz 1, Prokop 2, Potisk 2/1

pok. hody: 8/7 - 4/3, vylúčení: 5 - 7, ČK: 59. Quni (Kos.) za 3 vylúčenia, rozhodovali: Jovič a Arnautovič (obaja Bosna a Herceg.), 1000 divákov

Ohlasy po zápase:

Marek Gernát (tréner SR "21"): "Výhra nás potešila. Maximálne sme spokojní s prvým polčasom, po ktorom opadol stres z prvého vystúpenia na turnaji. V druhom dejstve sme dovolili súperovi našimi chybami a nedôslednosťou znížiť rozdiel. Kosovčania nás pretláčali v obranných činnostiach, zahodili sme nejaké šance, ale dali sme priestor všetkým chlapcom, keďže sme chceli ušetriť sily našich najvyťaženejších hráčov. V sobotu nás čaká proti Ukrajine, ktorá má v porovnaní s predchádzajúcou kvalifikáciou v kádri aj nových hráčov, určite náročnejší duel."

Lukáš Gálik (brankár SR): O súperovi sme prakticky nič nevedeli, ale vedeli sme, že to sú Balkánci, ktorí sú vždy nepríjemní a keď sa chytia, tak vedia zahrať. Prvý polčas bol super, obrana šlapala. V prestávke sme si hovorili, aby nepoľavili koncentrácia, tak tam sme v druhom polčase trochu stratili. S Ukrajinou sme už hrali v Apríli kvalifikáciu na ME, už tam sa zlepšovali od zápasu k zápasu a prišli im ešte dvaja noví hráči, ktorí to mužstvo ťahajú. Určite to bude ťažší zápas ako dnes a ťažší ako v Prešove v apríli. Ale myslím, že keď do toho dáme srdiečko tak ako dnes a diváci nás podporia, tak by sme to mali zvládnuť.

Dávid Michalka (najlepší strelec Slovenska): Vychádzali nám veci, mali sme dobrú obranu, za ktorou nás podržali brankári. Premieňali sme šance a to bolo rozhodujúce. Ukrajina bude zajtra nepríjemnejší súper ako Kosovo. Majú vyšších hráčov a bude sa nám v útoku ťažšie presadzovať. Musíme opäť premienať šance a dúfam, že nás opäť podržia brankári.