Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Extraliga mužov aj s B-tímom Tatrana, majster získa Pohár Antona Frola

Žreb nového ročníka Slovnaft handball extraligy 2017/2018
20.06.2017, Autor: SITA

V kongresovej sále spoločnosti Slovnaft v Bratislave sa v utorok uskutočnil aktív extraligových klubov, po ktorom tradične nasledovalo žrebovanie nového ročníka najvyššej slovenskej hádzanárskej súťaže mužov. Tá ponesie vďaka novému partnerovi od nadchádzajúcej sezóny názov Slovnaft handball extraliga (SHE).

"V piatok si pripomíname svetový deň hádzanej, preto nás teší, že pri tejto príležitosti môžeme oznámiť, že spoločnosť Slovnaft sa stáva hlavným partnerom hádzanárskej extraligy. Prístup vedenia Slovenského zväzu hádzanej, práca s mládežou, jasná vízia do budúcnosti nás presvedčili ísť do vzájomnej spolupráce. Motivovala nás aj ambícia usporiadať spoločne so susednými krajinami majstrovstvá Európy. Hádzaná aj v minulosti patrila medzi naše najúspešnejšie športy. Veríme, že aj toto bude správny impulz do budúcnosti," uviedol Ladislav Procházka z podnikovej a marketingovej komunikácie Slovnaftu. Na otázku agentúry SITA ohľadom finančnej výšky partnerstva odvetil: "Do finančných detailov by som nešiel. Môžem však prezradiť, že dohoda znie na tri roky."

Spokojnosť neskrýval ani prezident SZH Jaroslav Holeša: "Musím vyjadriť hrdosť, že sa nám podarilo získať významného partnera ako Slovnaft. Je to aj zadosťučinenie, že dokážeme našou snahou a prácou zaujať takúto spoločnosť. Dúfam, že toto je len prvý krok k dlhodobejšej vzájomnej spolupráci. Naším cieľom sú ME 2022 alebo 2024."

Na žrebovaní zároveň predstavili novú trofej pre majstra. Extraligový šampión získa Pohár Antona Frola. Slovenská legenda, hádzanár storočia, zomrela začiatkom apríla vo veku nedožitých 83 rokov. "Som hrdý, že mi pripadla česť odhaliť túto vzácnu trofej. Je to umelecké dielo z produkcie Gordana Glass. Trofej je vysoká 81 cm, váži 15,5 kg a skladá sa z dvoch častí. Vrchnú tvorí trofej a na spodnej časti je miesto pre víťaza každého ročníka," povedal pri odhalení Pohára Antona Frola riaditeľ extraligy Peter Brunovský a pre SITA doplnil: "Anton Frolo je najvýraznejšia osobnosť mužskej hádzanej u nás a zaslúži si, aby pohár niesol jeho meno."

V 1. kole Slovnaft handball extraligy, ktoré je na programe počas víkendu 2. - 3. septembra 2017, čaká na úradujúceho majstra Tatran Prešov "A" súboj v domácom prostredí s MŠK Považská Bystrica. Vicešampión HKM Šaľa privíta HC Sporta Hlohovec. Bronzový medailista HK Agro Topoľčany pocestuje na palubovku HC Štart Nové Zámky. Slovan Modra čaká na úvod nového ročníka konfrontácia so Strojárom Malacky a nováčik Tatran Prešov "B" bude hostiť ŠKP Bratislava.

Slovnaft handball extraliga bude mať v sezóne 2017/2018 dovedna desať účastníkov. V porovnaní s vlaňajškom ubudol ŠKH Agrokarpaty Pezinok, namiesto neho sa v súťaži predstaví prešovská rezerva. "Pôvodne nemal po uplynulej sezóne vzhľadom na plánované obnovenie česko-slovenskej extraligy nikto zostúpiť a ani nikto postúpiť. Projekt spoločnej súťaže sa však nezrealizoval, a tak sme museli vzniknutú situáciu riešiť. Už v predchádzajúcom ročníku štartovali Šaľa a Pezinok vďaka výnimke, keďže nespĺňali podmienky ohľadom účasti dorasteneckých tímov. Šaľania tentoraz už budú mať v lige mladších i starších dorastencov, Pezinčania podmienky nesplnili, preto nemohli štartovať v najvyššej súťaži. Zostalo nám tak jedno voľné miesto. Tatran Stupava ako víťaz I. ligy mužov sa poďakoval za ponuku hrať extraligu. Opäť sa pokúsi vyhrať I. ligu, bude naďalej pracovať na doplnení mládežníckych družstiev, aby sa potom mohol uchádzať o účasť v extralige. Následne na základe komunikácie medzi výkonným výborom a vedením prešovského klubu prišlo k zaradeniu B-tímu Tatrana do extraligy aj vzhľadom na to, že tam pôsobí množstvo mládežníckych reprezentantov a hráčov končiacich v dorasteneckom veku. V regióne nie je ďalší klub na najvyššej úrovni, kde by sa mohli realizovať. Pre ich hráčsky rast je dobré, keď budú môcť pokračovať v aktívnej činnosti medzi slovenskou elitou. Treba povedať, že budú existovať fixné hráčske súpisky oboch prešovských tímov a nebude prípustný presun z jedného družstva do druhého. V prípade, že by sa rezerva Tatrana nachádzala po základnej časti v prvej šestici, tak nemôže účinkovať v nadstavbe a svoje miesto by prepustila ďalšiemu tímu v poradí. V nedávnej minulosti už prešovskí juniori účinkovali v extralige (v sezóne 2013/14 ako SR "20" absolvovali mimo súťaže základnú časť, pozn.)," vysvetlil Brunovský.

Nasledujúci extraligový ročník bude prelomový aj z hľadiska televízneho vysielania. Z každého kola odvysiela televízia 213 priamy prenos z jedného vybraného zápasu (hrací deň vždy v utorok od 18.30 h), ďalšie stretnutia sa budú dať naživo sledovať na slovakhandballTV prostredníctvom youtube.com. Hrať sa bude naďalej s oficiálnymi loptami značky Molten.

Hrací systém SHE zostáva z prevažnej časti nezmenený, ale ponúka aj novinku v podobe Ligového pohára. Základná časť bude pozostávať z 18 kôl (každý s každým doma - vonku). Nasledovať bude nadstavba s dvoma skupinami - o 1. - 6. miesto (10 kôl) a o 7. - 10. priečku (6 kôl). Tatran Prešov "B" však nemôže podľa reglementu zasiahnuť do bojov v prvej šestke. Do play-off postúpia prvé štyri tímy. Družstvá na 5. - 8. priečke si predĺžia sezónu a budú bojovať o Ligový pohár (každý s každým doma - vonku, dovedna 6 kôl). Poslední dvaja po nadstavbe (9. a 10.) a prví dvaja z I. ligy zohrajú barážové dvojzápasy o účasť v nasledujúcom ročníku SHE (9. - 2. a 10. - 1.). Nový majster bude známy najneskôr 27. mája 2018. Všetky série vo vyraďovacej časti (play-off) sa hrajú na tri víťazstvá.

V Slovenskom pohári sa model súťaže nezmenil. Osemfinále (19. 9.), štvrťfinále (18. 10.) sa hrajú na jeden zápas, potom sa pokračuje systémom doma - vonku. Semifinálové zápasy sú plánované na 6. a 13. decembra 2017, prvé finále sa bude hrať 23. januára a jeho víťaz bude známy po finálovej odvete 30. januára 2018.


Program 1. kola extraligy v hádzanej mužov 2017/2018 (termín: 2. - 3. septembra 2017):

HC Štart Nové Zámky - HK Agro Topoľčany

TJ Slovan Modra - TJ Strojár Malacky

HKM Šaľa - HC Sporta Hlohovec

Tatran Prešov "B" - ŠKP Bratislava

Tatran Prešov "A" - MŠK Považská Bystrica

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner