Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Medzi sedmičkami Tomáša Kuťku: Developérske elégie

Pravidelná rubrika hádzanárskeho experta Tomáša Kuťku
04.09.2017, Autor: Tomáš Kuťka, Foto: fotostavby.sk

Tempo, s akým miznú z povrchu zemského na Slovensku športové objekty, je oveľa rýchlejšie, ako budovanie solídnych a moderných nových objektov pre športové vyžitie nielen na vrcholovej úrovni, ale najmä pre masové športovanie a následne aj výkonnostný šport. V škandinávskych krajinách majú zákonom stanovené, že každá obec s počtom obyvateľov nad 3000 MUSÍ mať športovú halu. V Dánsku, Nórsku i vo Švédsku som takéto haly videl na každej dedine. Od rána do večera boli stopercentne využité a plné športujúcej mládeže i občanov všetkých vekových kategórií. Technicky sa každá takáto hala dá na požiadanie podľa potreby rozdeliť na dve či tri (i viac) menších telocviční. Nezriedka slúžia tieto objekty aj kultúrnemu vyžitiu, ale v princípe uspokojujú potreby verejnosti pre svoju športovú sebarealizáciu. Niet preto divu, že tieto krajiny sa nám aj v hádzanej stále viac vzďaľujú, pretože pre šport všeobecne vytvárajú omnoho lepšie podmienky, než ako je tomu u nás.

Nedávno skončené ME kadetiek v Michalovciach, ktoré prostredníctvom netu sledovali diváci v 137 krajinách sveta (aj u protinožcov v Austrálii), nám priniesli obrovskú pochvalu činovníkov najvyšších hádzanárskych organizácií EHF a IHF. Spolu s Čechmi a Maďarmi sa uchádzame o organizáciu ME mužov a treba pri tejto príležitosti povedať, že naša kandidatúra je úplne opodstatnená, pretože SZH už pri organizovaní mládežníckych šampionátov všetkých presvedčil, že Slovensko takéto podujatia vie zorganizovať na najvyššej úrovni. Zakiaľčo však pre takéto „sviatky“ vieme okúzľujúco pripraviť veľké arény ako je košická Steel alebo v Bratislave zmodernizovaný starý „zimák“ či národné tenisové centrum, čím pred svetom vzbudzujeme dojem, akoby hádzaná mala všade dôstojné miesto a skutočný domov, pre masové a výkonnostné hádzanárske vyžitie to má ale náš milovaný šport, predovšetkým vo väčších mestách, stále ťažšie. A tak pôsobia aj „vyčačkané“ haly pri medzinárodných hádzanárskych akciách ako Potemkinovské dediny nášho športu, pretože „všedný deň“ vyzerá inak. Knieža Potemkin bol obľúbencom a neskorším milencom ruskej cárovnej Kataríny druhej (podľa podaktorých prameňov sa vraj táto ruská imperátorka s Potemkinom aj tajne mimo Petrohradu zosobášila) a bol známy tým, že cárovnej z koča ukazoval krásne kulisy fasád nových budov, podoprené kolmi, ktoré zdiaľky vyzerali ako naozajstné nové stavby. Virtuálny rozmach nášho športu, ktorý zúfalo demonštrujeme pred celým svetom, niekedy pripomína Mironovu sochu diskobola – naozaj veľký rozmach a, s prepáčením, holý zadok. Hádzanárske kluby (ktoré nám ešte zostali) to majú pri svojej činnosti naozaj veľmi ťažké. Hál je stále menej a aspoň na vidieku sa chvála bohu už chytajú rozumu, keď pomáhajú športovým klubom s náhradou energií a prenajatím hál za „kresťanské“ ceny. Zato v Bratislave je situácia s halami úplne tragická. Po zlikvidovaní „emdéžetkárskej“ haly prišiel na rad PKO. Volejbalisti, ktorých odtiaľ vyhnali, teraz konkurujú hádzanárom priestorovými požiadavkami aj na tých pár miestach, kde to ešte ako-tak funguje. Dom športu je v rekonštrukcii a nádejou i istou zárukou, že hala v ňom z komerčných dôvodov nezmení svoje pôvodné poslanie, je osoba nového majiteľa, zanieteného a šikovného trénera a funkcionára slovenskej atletiky Ladislava Ásványiho. Polozrúcané Pasienky s nekresťanskými cenami prenájmu sú kapitolou samou osebe.

A tak sme svedkami zaujímavých paradoxov. Vďaka systematickej práci SZH uvádzame do života regionálne mládežnícke centrá. Moderné a dynamické metódy uvádzajú zväzom platení tréneri pod vedením erudovaných odborníkov zo zahraničia často v nedôstojných zariadeniach s neregulárnymi parametrami. Vyčíňanie developerov v Bratislave (ale aj v Košiciach a iných väčších mestách) pripomína tristné vystrájanie amerických pionierov, keď si v 18.stor. kolíkovali „svoje“ pozemky na indiánskych územiach. Platonický, len verbálny odpor pána primátora Nesrovnala na tom nič nezmení, rovnako tak neúmerné hustnutie zástavby (bohužiaľ bez športových hál) v mestských častiach, vedených často skorumpovanými starostami (česť výnimkám). Namiesto športovísk vyrastajú biznis centrá a nákupné centrá ako novodobé monumenty a pomníky konzumu.

Strategický zámer zväzu rozšíriť členskú základňu na 15000 aktívnych členov tu naráža na veľký problém priestorových hádzanárskych možností predovšetkým vo veľkých mestách s množstvom pohybuchtivej populácie. Okrem novodobej koncepcie, koncentrovanej na prácu s mládežou, zaznamenal zväz diplomatické úspechy nielen smerom von, v podobe vydarenej organizácie mládežníckych šampionátov a kvalifikácií, ale aj smerom dnu. Ešte nikdy v histórii sa hádzaná neprepracovala v hierarchii dotácií pre kolektívne športy tak vysoko, ako pod súčasným vedením. Neprajníci to v kuloároch spájajú s podporou nového predsedu SOV pri nedávnych voľbách. Lenže toto je totálny nezmysel. Jednak o kľúči a konkrétnej dotácii bolo rozhodnuté už predtým a jednak treba natvrdo povedať, že Anton Siekeľ bol jasnou voľbou, keď zostávajúci kandidáti pôsobili popri ňom ako – bez urážky – strašiaci do maku.

Naši politickí „papaláši“, ktorí tak radi pózujú s úspešnými športovcami pred objektívmi kamier, by namiesto občasných populistických „almužien“ pre šport mali priniesť skutočné systémové opatrenia, ktoré pre šport vytvoria naozaj dôstojné podmienky, porovnateľné s podmienkami v civilizovaných krajinách. Potom sa aj naša hádzaná vysporiada so svojími problémami v určite kratšom časovom horizonte. Pretože je svojím nastavením a koncepciou určite na dobrej ceste. Potešiteľné je, že tí skutoční fanatici sa nenechajú ničím znechutiť, aj keď svoju každodennú hádzanársku rehoľu podstupujú takpovediac „na kolene.“


Autor je známy hádzanársky tréner a publicista

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner