Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Mužskú reprezentáciu SR čaká postupná obmena kádra

Martin Lipták (tréner hádzanárov SR): "Našli sme káder približne 30 hráčov, z ktorých by sa dal vybudovať jeden silný tím aj v súvislosti s víziou usporiadania ME mužov 2022"
05.10.2016, Autor: SITA

Slovenskú mužskú reprezentáciu hádzanárov čaká začiatkom novembra vstup do kvalifikácie ME 2018. Tréner Martin Lipták má pred sebou úlohu pripraviť svojich zverencov na súboje v Moskve s Rusmi a doma so Švédmi, ale zároveň ho neminie dlhodobý proces postupného omladzovania národného tímu.

"Veľmi sa teším na najbližší program. Prvý rok vo funkcii bol aj pre mňa ťažší. Už pri nástupe som proklamoval, že musíme hrať aj so staršími hráčmi a urobiť mišung s mladšími. Urobil som si vekovú mapu adeptov na reprezentačný dres a zistil som, že stredná generácia prakticky ani neexistuje. Máme len buď mladých, alebo starších hráčov. Po dohode s predstaviteľmi zväzu vrátane prezidenta Jaroslava Holešu sme sa rozhodli, že pôjdeme do postupnej obmeny kádra. Musíme mať však trpezlivosť. Našli sme približne 30 hráčov, z ktorých by sa dal vybudovať jeden silný tím aj v súvislosti s víziou usporiadania ME mužov 2022. Či už so mnou na lavičke alebo s nejakým iným trénerom. Je tu však tridsiatka hráčov schopných konkurovať na medzinárodnej úrovni, s ktorými sa dá pracovať. Nestačí totiž, že vo svojich ligových kluboch sú jednotkami," načrtol Lipták na tlačovej besede svoje predstavy o tvorbe tímu.

Hádzanárov Slovenska čakajú reprezentačné povinnosti tradične aj v závere kalendárneho roka. "Mal by sa obnoviť tradičný turnaj za účasti štyroch krajín - SR, ČR, Poľska a Maďarska. V dňoch 28. - 29. decembra by sme sa na ňom mali predstaviť v plnej sile," poznamenal kormidelník SR. Účasť na tomto podujatí bude mať vplyv aj na ďalší program. "Naakumulovali sa nám v krátkom čase dve akcie. Začiatkom januára máme štartovať na Yellow Cup vo švajčiarskom Winterthure. Koncipuje sa však novinka s vytvorením reprezentačného B-mužstva alebo olympijského tímu. Zložený by bol z mladších hráčov v kombinácii s dvoma - troma staršími. Práve tento výber by sa predstavil na dobre obsadenom turnaji, kde sa okrem domácich Švajčiarov a Slovákov predstavia aj Brazílčania a Rumuni. Je to však ešte vo fáze, keď to musí schváliť výkonný výbor, takže zatiaľ nemôžem hovoriť o ďalších podrobnostiach, teda ani o tom, kto by toto družstvo viedol," vysvetlil Lipták.

Na apríl majú hádzanárski reprezentanti plánovaný krátky jedenapoldňový zraz. "Pôjde tam o obnovu taktiky, aby sa aj hráči, ktorí neboli s nami tak často, čo najviac zžili s tým, čo chceme hrať v národnom tíme," dodal M. Lipták, ktorého zverencov čaká v máji a júni dokončenie kvalifikácie ME 2018.

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner