Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Medzi sedmičkami Tomáša Kuťku: Hádzaná neuznáva xenofóbiu

Nová pravidelná rubrika hádzanárskeho odborníka Tomáša Kuťku bude na našom webe vychádzať každý pondelok
13.02.2017, Autor: Tomáš Kuťka, Foto: Ján Súkup

„Buď pozdravený každý cudzinec, ktorý k nám prichádzaš s rešpektom k našej kultúre a tradíciám. Buď požehnaný ten, kto u nás spoluvytváraš hodnoty a prispievaš k zveľaďovaniu našej krásnej krajiny.“

Tento pátos je v prípade zahraničných posíl Slovenského zväzu hádzanej úplne namieste. Viceprezident Ernö Kelecsényi z Maďarska i dánski tréneri mládeže Heine Jensen a Rasmus Poulsen k nám prišli s rešpektom k úspešným tradíciám našej hádzanej a zároveň naše snahy obohatia esenciou pragmatického kumštu manažovania modernej hádzanej vo svete. Leitmotívom novej koncepcie zväzu je podľa jej autora Kelecsényiho práve heslo „nadviazať na úspechy minulosti.“ To je empatickejší slovník, než mantry, aké používa drvivá väčšina zahraničných expertov, ktorí  u nás pôsobia v rôznych oblastiach. Pozerajú na nás zhora, s blahosklonnosťou misionárov, akoby sme iba včera zliezli zo stromov. A že sme úspechy mali, to je bez diskusie. Muži aj ženy Československa boli majstrami i vicemajstrami sveta, muži aj bronzoví. Muži priniesli aj striebro z OH a ženy dvakrát umiestnenie medzi prvou päťkou. Ako “ science fiction“ dnes vyzerá fakt, že na turnaji v Chebe sme s juniorkami ČSSR prekvapivo zdolali ženské reprezentácie Dánska i Holandska, ktoré dnes patria do  absolútnej svetovej špičky. A keď vtedy pôsobili v Dánsku zahraniční tréneri, najmä z krajín bývalej Juhoslávie (aj Slovák Ján Kecskeméthy), dnes sú naopak Dáni najžiadanejšími  koučami hádzanej vo svete. A my môžeme byť radi, že ambiciózni Dáni Heine Jensen a Rasmus Poulsen sa rozhodli pôsobiť práve u nás. 

Hoci na nedávnom trénerskom seminári podaktorí naši tréneri ohŕňali nad ukážkami Jensena nos, vraj nič nového pod slnkom. Skúsenejším kolegom však neunikla dynamičnosť cvičení a najmä tvrdošijná dôslednosť, s akou vedia Severania trvať na presnom technickom vykonaní každej činnosti. Spomenul som si na nebohého Ernesta Gubrického, ktorý mi raz na túto tému jeho typickou „trnafčinou“ povedal: “Trénerov máme síce šikovných, ale nehávajú to šecko prebehnúť len tak, povrchne. Jako ket štrikuješ a je ty úplne jenno, čí tam neháš očko alebo né!“  A to je práve to, čo u mládeže najviac potrebujeme – vštepiť jej už od malička  správnu techniku, v kontexte s telesnou pripravenosťou  a morálnovôľovými vlastnosťami. Teda kvalitami, ktoré nás kedysi tak zdobili. 

Rozbiehajú sa nám regionálne centrá mládežníckej hádzanej a koncepcia má aj smelú ambíciu – dosiahnuť stav 15 000 aktívnych hráčov a hráčok. To je potom, čo sme v hádzanej po zmene spoločenských pomerov zaspali dobu a v získavaní talentov nás predbehli mnohé iné športy, dobrá správa. Zdá sa, že stojaté vody slovenskej hádzanej začína čeriť aj plodná aktivita „cudzincov.“ Medzi nich akosi prirodzene nerátam Čechov, veď v hádzanej je pendlovanie trénerov v našich krajinách dlhoročnou tradíciou. Aj v súčasnej WHIL-ke vedú štyri české celky slovenskí tréneri – Dávid Most, Sabadka Zlín, Hudák Veselí a Olšavský Porubu. Akurát som - v tom najlepšom slova zmysle - v rozpakoch, či Dušana Poloza, ktorý najvyššiu trénerskú licenciu získal v Nórsku a pôsobil tam dlhšie ako v Čechách či na Slovensku, zaradiť medzi Čechov alebo Nórov. 

Tak či onak, hádzaná sa začína aktivizovať pozitívnym smerom a trend pomáhajú udávať aj posily zo zahraničia.  Sú oproti nám vo veľkej výhode. Nielen kvôli tomu, že prichádzajú z prostredia kde je hádzaná na vyššej úrovni a všetko okolo civilizovane funguje tak, ako má, ale aj preto, že nie sú zaťažení tristnými bojmi, typicky slovenskými žabomyšími vojnami a „búrkami“ v pohári vody. Aj preto budú určite akceptovanejší pre mnoho dôležitých a vplyvných ľudí, ktorí majú v rukách ďalšie osudy slovenského športu. Cudzincov tohto typu, ktorí zvyšujú úroveň tréningového procesu a inšpiratívne skvalitňujú konkurenčné prostredie v našej hádzanej, budeme na Slovensku vždy radi vítať. Aj bez vnucujúcich bruselských kvót!

Autor je známy hádzanársky tréner a publicista

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner