Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Hlohovec ide do odvedy finále pohára s náskokom, Prešov bude mať v nohách ligu

V Tatran handball aréne sa v stredu v odvete finále Slovenského pohára rozhodne o držiteľovi trofeje v sezóne 2015/2016.
2. februára 2016, autor: SITA
Ilustračné foto: SITA

V stredu večer bude známy víťaz Slovenského pohára v hádzanej mužov 2015/2016. O tom, kto zdvihne v Tatran handball aréne nad hlavu cennú trofej, rozhodne odveta finále domácej pohárovej súťaže medzi Tatranom Prešov a HC Sporta Hlohovec. 

Momentálne majú k zisku SP bližšie Hlohovčania, ktorí pred týždňom triumfovali na domácej pôde 30:24 (16:14). Vďaka šesťgólovému náskoku už raz boli blízko k celkovému úspechu v tejto súťaži, ale napokon ho nedosiahli. Podľa trénera Sporty Martina Liptáka ešte nie je napriek nádejnému výsledku z haly na Zábraní dôvod na oslavy, boli by predčasné.

"Proti Prešovu nikdy nie je rozhodnuté, pretože doma je dvakrát silnejší," upozornil na klubovej stránke skúsený odborník z hlohovskej lavičky, ktorému sa v uplynulom extraligovom kole vrátil po zranení do zostavy Michal Holdoš.

Prešovský obhajca sa ocitol v nezávideniahodnej situácii. Minulý týždeň utrpel dve prehry za sebou - okrem pohárového finále aj v extralige v Topoľčanoch (26:28) a teraz musí doháňať nie zanedbateľné manko. Má na to 60 minút. 

"Hrať s pocitom, že mužstvo musí vyhrať na obhajobu pohára aspoň o sedem gólov, nebude ľahké. Ak to nevyjde, mužstvo príde o päťdesiattisíc eur za prípadné triple - o desať za pohár a štyridsaťtisíc za piate miesto v SEHA lige a slovenský titul," skonštatoval pre Prešovské noviny pred odvetou majiteľ klubu zo Šariša Miloslav Chmeliar. 

Pre Tatran, ktorý ešte aj v stredu bude môcť využiť služby krídelníka Radoslava Antla (zvyšok sezóny strávi na hosťovaní v maďarskom Egeri) i navrátilca z Kataru Olivera Rábeka, bude mať vyvrcholenie SP nečakanú predohru. 

Pred odvetou finále sa totiž ešte predstaví v extralige. Len v uplynulých hodinách sa definitívne rozhodlo, že zápas 17. kola najvyššej slovenskej súťaže proti Slovanu Modra absolvuje v utorok večer od 18.00 h. O dvadsaťštyri hodín neskôr sa potom začne stretnutie, ktoré dá odpoveď, či sa Prešov stane víťazom Slovenského pohára desiatykrát v sérii. 

V prípade šesťgólového víťazstva Tatrana v riadnom hracom čase odvety sa nepredlžuje. Trofej získa tím, ktorý pri zhodnom súčte skóre z oboch zápasov strelil viac gólov na pôde súpera. Ak sa zrodia dva identické výsledky, nasleduje rozstrel zo značky sedemmetrového hodu. 

Kým hádzanári Hlohovca v aktuálnom ročníku SP kráčajú od víťazstva k víťazstvu, Prešovčania v ňom utrpeli už dve prehry - v semifinále museli v odvete zmazať päťgólovú stratu z prvého duelu v Topoľčanoch. To sa im tesne podarilo. Obrat takisto predviedli aj v sezóne 2013/2014, keď bojovali o pohárovú trofej práve s Hlohovčanmi. Vtedy si z palubovky Sporty priniesli prehru 29:35, ale v odvete sa presadili 32:21.

Hádzanári Tatrana Prešov získali druhú najcennejšiu domácu trofej celkovo devätnásťkrát a v ére samostatnosti dvanásťkrát, z toho deväťkrát za sebou. Šarišania sú z doterajších 37 ročníkov SP suverénne najúspešnejším klubom. Ich neohrozenú dominanciu v súčasnosti potvrdzuje aj skutočnosť, že sú víťazmi 12 z ostatných 14 edícií súťaže. 

Minulý rok triumfoval Prešov, keď si vo finále poradil s MŠK Považská Bystrica. Najskôr vyhral u súpera 34:27 a potom aj v Tatran handball aréne 32:29. 

Víťaz Slovenského pohára získa okrem trofeje a finančnej prémie 1200 eur aj právo účasti vo Vyzývacom pohári 2016/2017. V prípade, že držiteľ SP bude zároveň aj majstrom SR, prechádza právo štartu v európskej pohárovej súťaži na finalistu. Zdolaný finalista dostane pohár a 700 eur.

Program finále Slovenského pohára v hádzanej mužov 2015/2016:

odveta:

streda 3. 2.: 18.00 h Tatran Prešov - HC Sporta Hlohovec, prvý zápas 24:30

Ako postupovali:

HC Sporta Hlohovec: osemfinále MHáK Martin (nehralo sa, súper sa odhlásil zo súťaže), štvrťfinále ŠKP Bratislava (33:13), semifinále MŠK Považská Bystrica (29:25 a 25:24)

Tatran Prešov: osemfinále Sečovce (nehralo sa, súper sa odhlásil zo súťaže), štvrťfinále HáO TJ Slovan Modra (42:20), semifinále HK Agro Topoľčany (25:30 a 24:18)

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner