Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Najlepším hádzanárskym trénerom sveta za rok 2015 je Islanďan Sigurdsson

Nemeckých hádzanárov doviedol v januári k európskemu titulu. Teraz sa podľa Medzinárodnej hádzanárskej federácie stal Dagur Sigurdsson najlepším trénerom na svete.
11.4. 2016 Autor - redakcia
 Dagur Sigurdsson. Foto - SITA

Jeho otec bol na Islande brankárskou legendou vo futbale a mama hrala hádzanú. Dagur Sigurdsson skúsil jedno aj druhé. 

Za futbalový národný tím nastúpil ako 17-ročný hráč sedemkrát. Nakoniec sa rozhodol pre šport, ktorý hrala mama a v ktorom mal aj viac kamarátov. 

„Nesmiete zabudnúť, že hádzaná bola na Islande najpopulárnejším športom. Hádzanárom sa dostávalo viac uznania ako futbalistom. Dnes je to už inak, vyrovnalo sa to. Ale tradične sú hádzanári na Islande veľkí hrdinovia. Hrajú európske i svetové šampionáty a chodia na olympiádu,“ povedal pre nemecký futbalový magazín 11freunde. 

Profesionálne na to nemyslel

Športu sa nechcel venovať profesionálne. „Vôbec som nemyslel na nejakú veľkú kariéru, ani vo futbale, ani v hádzanej. To by znamenalo sťahovať sa do zahraničia a to som si ako 17-ročný vôbec nevedel predstaviť,“ povedal pre magazín 11freunde. 

Ako 23-ročný do zahraničia odišiel, aby hral za nemecký Wuppertal. Keď s tímom o rok neskôr podstúpili do Bundesligy, stal sa Sigurdsson kapitánom mužstva. V roku 2000 vymenil Nemecko za Japonsko a z hráča Wuperttalu sa stal tréner Hirošimy. 

„Ani moja trénerská kariéra nebola plánovaná,“ povedal podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung. Po Hirošime viedol rakúsky Bregenz a v rokoch 2008 až 2010 aj rakúsky národný tím. Od roku 2009 prebral hádzanársky tím v Berlíne a od augusta 2014 sa stal trénerom národného mužstva. 

„Bral som veci, ako prišli,“ vysvetľuje denníku bez vzrušenia. 

Málokedy Sigurdsson prejaví emócie. To na 42-ročnom trénerovi oceňujú aj hráči. Je to taktický génius, hovoria o ňom. Bez emócii analyzuje a ponúka vždy niekoľko variant hry. 

S chladnou radosťou prijal aj historický úspech nemeckého tímu, ktorý v januári všetkých prekvapil a získal zlato na Majstrovstvách Európy v Poľsku. Podceňovaný tím hral s niekoľkými nováčikmi, predviedol však výbornú obranu a oporou mu bol brankár Andreas Wolff.  Nemci tak pod vedením islandského trénera získali z európskeho šampionátu len druhé zlato od roku 2004.

Vyhral s veľkým náskokom

Po titule tímu získal titul aj samotný tréner. Dagur Sigurdsson bol teraz zvolený za najlepšieho trénera sveta za rok 2015.  Rozhodlo o tom hlasovanie fanúšikov, novinárov i expertov Medzinárodnej hádzanárskej federácie (IHF). Islanďan získal v hlasovaní 59,1 percenta, s veľkým odstupom skončil ako druhý nórsky tréner Christian Berge (29,8 percenta) 

Rodák z Reykjavíku je všestranným talentom nielen v športe. Chodí na ryby, jazdí na koni a na Harleyi brázdi Berlín. „Neberiem to ako hobby, proste sa potrebujem dostať z bodu A do bodu B. A dobre to pasuje k tomuto mestu,“ vysvetľuje nemeckým médiám muž, ktorý tiež hrá na gitare a je dobrý v šachu. 

Nedarí sa mu len v športe. „Moju prvú krčmu som si otvoril ako 20- ročný,“ vysvetľuje úspešný podnikateľ. Je tiež spolumajiteľom hotela na Islande, vlastní reštauráciu, pizzériu a obchod a autodielmi. „Mal som doteraz šťastie. Nezažil som žiadny krach, ktorý by ma odstavil,“ hovorí Sigurdsson. Platí to o ňom v podnikaní i v hádzanej. 

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner