Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Jana Stašová, krstná mama skupiny C: Skupina nabitá favoritmi, zažijeme skvelé zápasy

Krstná mama C skupiny šampionátu Janka Stašová nemala jednoduchú prognózu, kto podľa nej môže byť favorit nielen v jej skupine. "Je naozaj ťažké prognózovať. Dovolím si jemne favorizovať Rumunsko, ktoré v tejto kategórii obhajujú prvenstvo," povedal tesne pred začiatkom šampionátu Janka Stašová.
17.7. 2016 Autor: redakcia
Janka Stašová.
HODNOTENIE SKUPINY:
„Rumunsko má vždy výborné mládežnícke družstvá, atleticky a technicky veľmi dobre pripravené. V každom rumunskom tíme sa objavia skvelé individuality. Tiež upozorňujem, že na posledných dvoch európskych šampionátoch - do 17 a do 19 rokov - patrili Rumunky medzi najlepšie strelkyne turnaja.
Južná Kórea je najsilnejšia hádzanárska krajina na ázijskom kontinente – tak u mládeže, ako aj u žien. Dievčatá majú inú mentalitu aj ľudsky aj hádzanársky. Majú atypicky pohyb pri hre „jedna na jednu“, a európskym tímom sa to ťažko bráni. Hráčky nie sú vysoké, no majú neuveriteľné skokanské schopnosti – sú ako z gumy...  Ďalej vynikajú mimoriadnou disciplínou na zápasoch a tréningoch, slovo trénera je pre nich zákon.
Aj Francúzsko patrí v mládeži medzi špičku. Je cítiť, že tam štát podporuje športujúcu mládež, výsledky ukazuje samotná prax. Francúzky sú na turnajoch koncentrované, zohrané, fyzicky aj technicky kvalitne pripravené. Aj oni vždy predstavia zopár skvelých individualít.
Nórsko je hádzanársky typická severská škola. Dievčatá hrajú na pohľad veľmi peknú hádzanú, hrajú uvoľnene a s úsmevom, hrajú sa s loptou. Majú výbornú techniku, rýchly protiútok a väčšinou veľmi dobré brankárky.
Paraguaj je v tejto ťažkej skupine outsiderom. Prvá štvorka s týmto súperom nebude mať väčšie starosti. Dievčatá z Južnej Ameriky však určite prídu nabrať množstvo neoceniteľných skúseností.
Kazachstan je ruská hádzanárska škola, navyše tento šport má v krajine veľkú podporu štátu. Ani Kazachstan však zrejme najlepším tímom nebude robiť problémy.
V tejto skupine na seba narazia štyri mimoriadne silné tímy. Je naozaj ťažké prognózovať. Dovolím si jemne favorizovať Rumunsko, ktoré v tejto kategórii obhajujú prvenstvo. Na prvé miesto však určite myslia aj Kórejčanky a Nórky, a to nesmieme zabudnúť na nebezpečné Francúzky. Medzi nimi nebudú veľké rozdiely a teším sa, že mnoho zápasov bude veľmi tesných a napätých až do konca!“

SPOMIENKA LEGENDY:
„Nostalgický spomínam na vôbec prvé organizované majstrovstvá sveta junioriek. Uskutočnili sa takmer pred 40 rokmi - v roku 1977 v Rumunsku. S tímom Československa sme skončili na ôsmom mieste, keď sme prehrali s Nórskom 15:16 až po dvojnásobnom predĺžení a sedmičkách. Viedol nás pán tréner Táborský, ktorý bude – mimochodom IHF Representatives práve na týchto MS v Bratislave, a tiež pán tréner Husár. 
Termín šampionátu bol posunutý, keďže Rumunsko postihlo zemetrasenie. Zišli sa tam skvelé hráčky, vychádzajúce hádzanárske hviezdy - Juhoslovanka Svetlana Kitičová, Ruska Larisa Karlovová, Katrin Krügerová z Východného Nemecka, či Maďarka Maria Raczová a taktiež tréneri ako Rus Igor Turčin alebo Peter Kretschmar z východného Nemecka. Na nás sa prišiel pozrieť aj tréner Ján Keckemety, aby videl adeptky na reprezentačný dres žien Československa.
Turnaj mal veľmi vysokú úroveň a my sme mali možno aj na lepší výsledok, no žiaľ, chýbali nám dve výborné hráčky - kapitánka Lenka Jurovatá a aj výborná strelkyňa Marie Drahokoupilová, ktoré  čakali pred turnajom bábätko... :o)
Tréner futbalistov Walesu po postupe do semifinále na nedávnych majstrovstvách Európy povedal, že cesta za úspechom je vydláždená aj neúspechmi a prehrami. Pri jeho slovách som si spomenula na svoje mládežnícke časy v reprezentácii ČSSR, kedy sme často prehrávali (turnaje „Družby“), keďže socialistické krajiny boli veľmi silné a hrali v tom čase prím v hádzanej. Ale práve toto obdobie položilo základ nášho družstva na našej ceste, ktorú sme dotiahli až po strieborné medaily na majstrovstvách sveta žien 1986 v Holandsku.“

Janka Stašová (1960),
členka siene slávy slovenskej hádzanej, hrávala za ZVS Nová Dubnica, Štart Bratislava, s ktorým sa stala v rokoch 1982 a 1983 majsterkou ČSSR a v drese ktorého si v roku 1987 zahrala vo finále Pohára IHF, a WAT Fünfhaus Viedeň, 173-násobná reprezentantka (273 gólov), strieborná na MS 1986, účastníčka OH 1988 (5. miesto), v rokoch 2006 – 2010 generálna sekretárka SZH, delegátka EHF a IHF.

Hádzaná nás baví  -  We enjoy handball 

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner