Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

DUŠAN POLOZ: V ZÁPASE FRANCÚZSKO – KÓREA BOL PRVÝ POLČAS PRE MŇA NESKUTOČNÝ ZÁŽITOK

Tréner slovenskej ženskej reprezentácie Dušan Poloz si nenechal ujsť mládežnícky šampionát v Bratislave. Podľa neho zo šampionátu z môžu vzísť aj budúce hviezdy ženskej hádzanej. O najlepších tímoch má jasnú predstavu. Okrem toho už v nedeľu (31.7.) spoločne spoznáme meno svetových hádzanárskych  majsteriek sveta v hádzanej do 18 rokov.
29.7. 2016 - Autor SZH
Aký bol váš tip na prvú top štvorku tímov pred začiatkom šampionátu?
Konkrétny tip som nemal. Ale jeden zo škandinávskych tímov to určite môže byť. Samozrejme Rusko či Maďarsko majú svoju kvalitu a nikto nevie, akú kvalitu bude presne mať Kórea.
 
Zmenilo sa niečo v tomto smere pri pohľade na doterajšie výsledky na šampionáte?
Pár prekvapení sme videli. V zápase Rumunsko – Dánsko mohlo prísť k prekvapeniu, no bol to smolný zápas pre Rumunky, v ktorom nakoniec ťahali za kratší koniec. Myslim, že tímy, ktoré vyhrali svoje základné skupiny majú mimoriadnu kvalitu a je možné, že jeden z nich sa nedostane do semifinále a príde k prekvapeniu.


Čo hovoríte na doterajší priebeh šampionátu v Bratislave?
Najskôr k organizácii – tá je priam skvelá: ubytovanie a dostupnosť tréningových a zápasových arén, ich vybavenie, hotelové zázemie a služby. Všetko je dostupné. Celé je to veľmi vydarené prostredie aj s organizáciou. Úroveň turnaja je variabilná - čo sa týka kvality tímov. Uzbekistan, Argentína sú síce z kategórie slabších tímov, ostatné štáty však dopĺňajú tú top kvalitu tímov. Každý má právo niekde začať a je to správne, že sa takýmto spôsobom môže rozširovať hádzanárska rodina, udržovať tento šport aj na úrovni olympijského športu. Pozitívne je aj to, že IHF dáva svojím spôsobom priestor na šampionáte aj štátom, ktoré nemajú hádzanársku tradíciu.

 
Najväčšie pozitívum či prekvapenie tohto šampionátu z Vášho pohľadu?
Z hľadiska výsledkov určite Egypt, ktorý skončil v D skupine na  druhom mieste a zvlášť víťazstvo so Slovenkami. Videl som aj zápas Francúzsko – Kórea a prvý polčas bol pre mňa neskutočný športový zážitok. Štvrťfinálové zápasy prevyšovaly úroveň našej ženskej WHIL-ky.
  
Vedeli by ste identifikovať, z ktorých tímov by mohli vzísť budúce hviezdy svetovej ženskej hádzanej?
Je vidieť, že individuality sa objavujú v každom tíme. Je otázka, ako sa budú ďalej tieto individuality a talent rozvíjať a hlavne, aké budú mať možnosti, napr. v Kongu či v Kórei. Myslím, že  o individualitách z tímov ako z Ruska, Maďarska, Nórska, Švédska a Dánska budeme počuť v budúcnosti o ich pôsobení v popredných európskych kluboch. Jasný signál vnímam v pôsobení ruskej reprezentantky, strednej spojky, ktorá pred pár rokmi v 15-tich rokoch v Hodoníne na Slováckom pohári hrala v drese ruského Astrachanu a dokázala sa strelecky presadiť troma gólmi a nastúpila proti P. Beňuškovej, P. Vitkovej či H. Martinkovej a M. Weisenbilderovej.

Hodnotenie supiny A
Skupinu jednoznačne ovládli Rusky, bez straty jediného bodu a zaslúžene. Otázka by bola, v akom zložení nakoniec prišli Angolčanky, o ktorých vieme, že ich hráčky sú výborné v individuálnych činnostiach. Pre tímy ako Chorvátsko a Nemecko rozhodovala aktuálna forma. Tímy boli vyrovnané. Zaujimavé zápasy boli zápasy Japonska, naberajú podobu Kórey, ale ešte im chýba kvalita.
 

Hodnotenie supiny B
Táto skupina skončila podľa papierových predpokladov. Viac som čakal od Brazílie, najmä tým, že sú to majsterky sveta v ženskej kategórii. Maďarky ukazujú, že veľmi kvalitne pracujú s mládežou a určite  z tohoto tímu vzídu potencionálne reprezentantky pre seniorskú preprezentáciu. Švédky majú jeden z nejlepších prepracovaných systémov pre druhú vlnu útoku. Myslím, že sú v tomto najlepšie, je tých zápasov veľa a je možné, že nevydržia hrať vo vysokom tempe všetky zápasy šampionátu a od toho sa odrazí variabilita výsledkov. Španielsko pracuje odlišným systémom, špecializujú sa len na individuálne činnosti jednotlivca, ktoré zúžitkovávajú v neskorších rokoch. Čína a Kongo sa umiestnili na priečkach podľa predpokladov, ale určitý potenciál v nich je.

Hodnotenie supiny C
Najťažšia skuina celého šampionátu. Zvlášť pre prvé štyri tímy. Minimálne dva tímy majú možnosť dostať sa až do semifinale MS a potom outsideri Kazachastan a Paraguaj. Vývoj skupiny ma samozrejme prekvapil.  Kórea suverénna – v  zápase s Francúzskom bol výkon najkvalitnejší, ktorý som zatiaľ na MS videl. Rumunsko skončilo na 4. mieste a predvčerom (27.7.) potrápilo víťaza D skupiny Dánky. A to potvrdzuje, že prvé  tímy  boli a sú veľmi silné v tejto skupine.
  
Hodnotenie supiny D
V skupine bolo viacero prekvapení vo výsedkoch. Dánsko bolo jednozančne najlpešie. Slovinsko nezvládlo dva zápasy s Egyptom a so Slovenskom. Naše hráčky predviedli veľmi kvalitné výkony  v prvých  troch zápasoch a tým si zastili postup. Škoda je,  že zápas s Egyptom o druhé miesto im nevyšiel. Egypt, podľa mňa je jedno z najväčších prekvapení šampionátu, čo sa týka výsledkov. Podľa predpokladov ostal Uzbekistan bez bodu, Argentína zas podala výborný výkon včera (28.7.)  až vo finále Prezidentského pohára. 
 
Čo nás čaká ešte  - najmä v posledných dňoch šampionátu – najmä v súbojoch o medailové pozície?
Samozrejme, som zvedavý, či tréneri najlepších tímov budú dbať viac na taktiku, alebo nechajú hrať hráčky svojím systémom, s ktorým hrali doteraz. Osobne očakávam zmenu v koučingu v niektorých tímoch.
 
Istotne ste pohltený prácou  ako tréner v klube či slovenskej ženskej reprezentácie. No takýto šampionát prináša množstvo príležitostí a to v akomkoľvek ohľade. Prináša tiež emócie, víťazstvá, i pády a sklamania, prekvapenia. Ale hádzaná na tejto úrovni je aj o tom ako vyjadriť myšlienku We Enjoy handball. Čo toto pre Vás znamená v súčasnosti?
Pre mňa je hádzaná zivotný štýl, obetujem jej vždy všetko. Aj do tohoto športu patria emócie ako do ktoréhokoľvek iného športu, nech sú pozitívne či negatívne, ale nikdy nesmieme zabudnúňť, že ide len o šport, ktorý milujeme.
 
V drese Nórska sa predstavilo aj Vaše dievča – bývalá zverenkyňa v klube (Molde) Ragnhild Valle Dahle. Je zatiaľ spokojnosť s jej výkonmi?
Ragnhild sa dostala do tohoto tímu na poslednú chvíľku. Pred rokom v lete, kedy nebola ani len v širšej nominácii tejto reprezentácie. Nemala výkonnostne na to. Ale jej výrazný herný posun za celú sezónu, počas ktorej som trénoval Molde, bol tak veľký, že  Kenneth Gabrielsen neváhal s jej nomináciou. Bolo jasné, že teraz nebude hra Nórska stáť na nej, ale v zápase proti Paraguaju bola vyhlásená za najlepšiu hráčku s 8-mimi gólmi. To sa jej pred rokom ani len nesnívalo. A som rád, že je tu na tomto šampionáte takpovediac moja hráčka.
Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner