Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Majiteľ Prešova: Šulc to preháňal, Dávid bol až priveľký kamarát

Majiteľovi prešovského Tatrana utkvel v pamäti za 15 rokov pôsobenia v tamojšej hádzanej zo všetkých hráčov najmä Radoslav Kozlov.
3. augusta 2016, autor: SITA
Foto: tatranpresov.sk

Už 15 rokov funguje hádzaná v prešovskom Tatrane vďaka Miloslavovi Chmeliarovi, ktorý ju prebral v roku 2001 a prakticky zachránil pred zánikom. Odvtedy do nej investoval nemalé finančné prostriedky, vďaka čomu sa Šarišania dostali na výslnie nielen v domácej konkurencii, ale svoje meno si spravili aj na európskej scéne. 

Počas tohto obdobia sa na trénerskej lavičke vystriedalo viacero osobností. Za najúspešnejších považuje šéf prešovského klubu dvoch z nich.

"Určite to boli Peter Hatalčík a Rastislav Trtík. S prvým sme postúpili do osemfinále Ligy majstrov. Bol tvrdý, zásadový a nekompromisný. Druhý tu je aj s touto dovedna už päť sezón, od začiatku mal u hráčov rešpekt, hádzanú doslova ´žerie´, necháva jej všetko a aj vďaka tomu v nej získal tituly, poháre a rôzne ďalšie ocenenia. Keď raz Rastislav Trtík v Prešove skončí, Peter Hatalčík bude prvý, komu ponúknem uvoľnené miesto," uviedol pre Prešovský večerník Chmeliar, ktorý sa v rozhovore pre spomenuté periodikum vyjadril aj k ďalším koučom zeleno-bielych.

"František Šulc bol známy poctivosťou už ako hráč a túto vlastnosť si preniesol aj do trénerského remesla. Tvrdý, nekompromisný, férový k hráčom, ale jeho metódy boli niekedy za hranicou únosnosti, čo bolo zasa kontraproduktívne, a tak dochádzalo k častým zraneniam. Romana Lamača mám za veľmi perspektívneho kouča, no jeho mínusom bola náladovosť a toto málo mu chýba, aby sa vo veľkej hádzanej usadil dlhodobo."

"Djordje Rašič to ako hráč dotiahol najďalej zo všetkých trénerov, ktorí v Tatrane pôsobili po roku 2001. Na absolútnom výslní bol po víťazstve v EPM v drese Metaloplastiky Šabac. Ako kormidelník A-mužstva si vedel urobiť v mužstve poriadok. Bol však trocha svojský, akoby žil vo svojom svete."

"Peter Dávid bol a je hádzanárskym odborníkom. Jeho kamarátstvo s hráčmi tu v Prešove veľmi skoro po jeho príchode prerástlo únosnú mieru, čo sa nemalo stať, a preto musel odísť. Jurij Žuravľov tu bol tiež krátko, no za ten čas ukázal poctivosť. Smolou bolo, že ani v jeho prípade sa nedalo skĺbiť civilné zamestnanie s trénerskými povinnosťami. Zostal však v štruktúrach klubu a venuje sa žiakom."


Kozlov jeden z najlepších

Aj v hráčskom kádri Tatrana sa premleli výrazné osobnosti a reprezentanti svojich krajín. Chmeliarovi však najviac utkvel v pamäti hádzanár, ktorý musel po nešťastnej udalosti predčasne ukončiť kariéru. 

"Rado Kozlov bol nielen herne, no aj z hľadiska profesionality jedným z najlepších, ak nie najlepším hádzanárom, aký kedy do Prešova prišiel. Hoci patril medzi najmladších, stal sa lídrom mužstva, nechýbalo mu obrovské sebavedomie. V žiackych kategóriách bol niekoľkonásobným majstrom Slovenska v džude, mal silu bohatiera. Tréner František Šulc ho chválil za jeho vynikajúci prístup k tréningovým povinnostiam. Dokázal robiť drepy so 260-kilogramovou činkou. V súkromí to bol perfektný človek, no na ihrisku, keď mu ´preplo´, lietali triesky. Dokázal streliť 17, 18 gólov za zápas a po ňom ešte išiel do posilňovne. Veľká škoda, čo sa mu pred niekoľkými rokmi stalo, bol to pre nás všetkých šok. Kozlov bol len jeden a bol výnimočný," tvrdí M. Chmeliar.

ROK 2016: 1 252 600,- EUR
Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner