Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Majiteľ Prešova: Šulc to preháňal, Dávid bol až priveľký kamarát

Majiteľovi prešovského Tatrana utkvel v pamäti za 15 rokov pôsobenia v tamojšej hádzanej zo všetkých hráčov najmä Radoslav Kozlov.
3. augusta 2016, autor: SITA
Foto: tatranpresov.sk

Už 15 rokov funguje hádzaná v prešovskom Tatrane vďaka Miloslavovi Chmeliarovi, ktorý ju prebral v roku 2001 a prakticky zachránil pred zánikom. Odvtedy do nej investoval nemalé finančné prostriedky, vďaka čomu sa Šarišania dostali na výslnie nielen v domácej konkurencii, ale svoje meno si spravili aj na európskej scéne. 

Počas tohto obdobia sa na trénerskej lavičke vystriedalo viacero osobností. Za najúspešnejších považuje šéf prešovského klubu dvoch z nich.

"Určite to boli Peter Hatalčík a Rastislav Trtík. S prvým sme postúpili do osemfinále Ligy majstrov. Bol tvrdý, zásadový a nekompromisný. Druhý tu je aj s touto dovedna už päť sezón, od začiatku mal u hráčov rešpekt, hádzanú doslova ´žerie´, necháva jej všetko a aj vďaka tomu v nej získal tituly, poháre a rôzne ďalšie ocenenia. Keď raz Rastislav Trtík v Prešove skončí, Peter Hatalčík bude prvý, komu ponúknem uvoľnené miesto," uviedol pre Prešovský večerník Chmeliar, ktorý sa v rozhovore pre spomenuté periodikum vyjadril aj k ďalším koučom zeleno-bielych.

"František Šulc bol známy poctivosťou už ako hráč a túto vlastnosť si preniesol aj do trénerského remesla. Tvrdý, nekompromisný, férový k hráčom, ale jeho metódy boli niekedy za hranicou únosnosti, čo bolo zasa kontraproduktívne, a tak dochádzalo k častým zraneniam. Romana Lamača mám za veľmi perspektívneho kouča, no jeho mínusom bola náladovosť a toto málo mu chýba, aby sa vo veľkej hádzanej usadil dlhodobo."

"Djordje Rašič to ako hráč dotiahol najďalej zo všetkých trénerov, ktorí v Tatrane pôsobili po roku 2001. Na absolútnom výslní bol po víťazstve v EPM v drese Metaloplastiky Šabac. Ako kormidelník A-mužstva si vedel urobiť v mužstve poriadok. Bol však trocha svojský, akoby žil vo svojom svete."

"Peter Dávid bol a je hádzanárskym odborníkom. Jeho kamarátstvo s hráčmi tu v Prešove veľmi skoro po jeho príchode prerástlo únosnú mieru, čo sa nemalo stať, a preto musel odísť. Jurij Žuravľov tu bol tiež krátko, no za ten čas ukázal poctivosť. Smolou bolo, že ani v jeho prípade sa nedalo skĺbiť civilné zamestnanie s trénerskými povinnosťami. Zostal však v štruktúrach klubu a venuje sa žiakom."


Kozlov jeden z najlepších

Aj v hráčskom kádri Tatrana sa premleli výrazné osobnosti a reprezentanti svojich krajín. Chmeliarovi však najviac utkvel v pamäti hádzanár, ktorý musel po nešťastnej udalosti predčasne ukončiť kariéru. 

"Rado Kozlov bol nielen herne, no aj z hľadiska profesionality jedným z najlepších, ak nie najlepším hádzanárom, aký kedy do Prešova prišiel. Hoci patril medzi najmladších, stal sa lídrom mužstva, nechýbalo mu obrovské sebavedomie. V žiackych kategóriách bol niekoľkonásobným majstrom Slovenska v džude, mal silu bohatiera. Tréner František Šulc ho chválil za jeho vynikajúci prístup k tréningovým povinnostiam. Dokázal robiť drepy so 260-kilogramovou činkou. V súkromí to bol perfektný človek, no na ihrisku, keď mu ´preplo´, lietali triesky. Dokázal streliť 17, 18 gólov za zápas a po ňom ešte išiel do posilňovne. Veľká škoda, čo sa mu pred niekoľkými rokmi stalo, bol to pre nás všetkých šok. Kozlov bol len jeden a bol výnimočný," tvrdí M. Chmeliar.

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner