Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Mužská hádzaná v Michalovciach oslávi šesťdesiate výročie

60. výročie mužskej hádzanej v Michalovciach
09.12.2016, Autor: Peter Brendza - Noviny Zemplína

Aj keď v súčasnosti v Michalovciach udáva tempo ženská hádzaná, v minulosti to tak nebolo. Mužská hádzaná v metropole Zemplína totiž mala niekedy veľmi silné meno. Spolu s futbalom patrila k top športom a vo federálnej republike bola jediným mužským kolektívnym športom, ktorý zastupoval Michalovce v najvyššej súťaži. Aj keď momentálne už taký cveng nemá a viac ako tri roky dokonca mužský tím Michaloviec chýba na hádzanárskej mape, na úspechy zabúdať netreba. V tomto roku michalovská mužská hádzaná oslávila šesťdesiate výročie a aj preto uzrie svetlo sveta publikácia, ktorá pripomenie všetky najväčšie úspechy, ako aj výsledky jednotlivých mužských družstiev. Jej slávnostný krst bude v sobotu 10. decembra v Zlatom Býku, ešte predtým, sa presne na poludnie odohrá v telocvični Gymnázia Pavla Horova exhibičný zápas.

Začiatky michalovskej mužskej hádzanej sa datujú do roku 1956, kedy muži odohrali svoj prvý ligový zápas. Odvtedy pretieklo Laborcom veľmi veľa vody a v metropole Zemplína sa vyformovali viacerí hráči, ktorí neskôr udávali tempo aj v reprezentáciách, či už federálnej alebo neskôr slovenskej. Za všetkých môžeme spomenúť napríklad už nebohého Vladimíra Serugu, či Júliusa Harbuľáka st., z mladších zase niekoľkonásobného hádzanára roka Richarda Štochla, či ďalších. Aj preto sa v Michalovciach pamätníci mužskej hádzanej rozhodli vytvoriť knihu, ktorá by viac priblížila tento úspešný michalovský šport. „Sú tam všetky ročníky, v ktorých figurovala michalovská mužská hádzaná. Ide o päťdesiatštyri ročníkov, pretože v niektorých rokoch, ako aj teraz, mužská hádzaná v Michalovciach neexistovali, čo je na obrovskú škodu. V knihe je všetko rozdelené. Jedenásť ročníkov sa hrala prvá liga, tridsať druhá a tri roky krajská súťaž. V knihe nájdete všetky výsledky, ako aj mená hráčov, ktorí sa zapojili do majstrovských zápasov, všetkých trénerov, či asistentov a vedúcich družstiev,“ skonštatoval na margo publikácie jej autor Radoslav Harbuľák, ktorého otec Július, dlhé roky v Michalovciach za mužov hrával a neskôr ich aj trénoval. „Je to samozrejme pocta jednak hádzanej, ako aj mojej rodine. Asi pred desiatimi rokmi vydali knihu basketbalisti a ja som si povedal, že to musíme urobiť aj v hádzanej. Teraz na "šesťdesiatku" sa tak stalo,“ pokračoval Radoslav Harbuľák.

Slávnostný krst v sobotu v Zlatom Býku

Kniha na počesť 60. výročia michalovskej mužskej hádzanej uzrie svetlo sveta v sobotu 10. decembra, kedy je v Zlatom Býku naplánovaný jej slávnostný krst. „Pozvaní sú všetci tí, ktorí mali niekedy niečo spoločné s michalovskou mužskou hádzanou,“ skonštatoval Radoslav Harbuľák, podľa ktorého slov bude v sobotu v Zlatom Býku viac ako sto pozvaných hostí. Krstného otca knihy ešte organizátori podujatia menovať nechceli. „To sa dozviete až v sobotu,“ s úsmevom na perách uzavrel debatu Radoslav Harbuľák.

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner