Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Spanilá jazda Nórok, Holanďanky prvýkrát s medailou

Thorir Hergeirsson (tréner víťazných Nórok): "Kari Grimsböová, Nora Mörková a tímový duch boli kľúčom k nášmu víťazstvu vo finále"
19.12.2016, Autor: SITA, Foto: swe2016.ehf-euro.com

Ženskej európskej hádzanej kraľujú v súčasnosti Nórky a Holanďanky. Potvrdili to aj XII. majstrovstvá Európy vo Švédsku, kde im takisto ako pred rokom na svetovom šampionáte v Dánsku patrili prvé dve priečky. 

Na vrchol dosiahli opäť nórske reprezentantky, ktoré po "len" treťom mieste na OH 2016 opäť dokázali, že ich dominancia nie je minulosťou. Severanky sa stretli s Holanďankami v priebehu dvanástich mesiacov na troch vrcholných podujatiach v boji o medailové umiestnenie. Hoci trikrát uspeli, nedeľňajší triumf v göteborskej hale Scandinavium 30:29 (15:15) bol najtesnejší. Aktérky predviedli strhujúce divadlo. "S Holandskom to bol neskutočný boj. Ony sa za rok zlepšili, ich výkonnosť je evidentne na vzostupe, obzvlášť za posledný mesiac. Holanďanky majú dobrú trénerku Helle Thomsenovú, určite budú náročným protivníkom aj v budúcnosti a ešte sa mnohokrát ocitnú vo finále. Dnešné bolo pre nás skvelou skúsenosťou. Kari Grimsböová, Nora Mörková a tímový duch boli kľúčom k víťazstvu," tvrdil islandský strojca obhajoby nórskeho prvenstva Thorir Hergeirsson. 

S ním v súvislosti prišla EHF so zaujímavou informáciou. Hergeirsson napodobnil úspech Dagura Sigurdssona, ktorý v januári doviedol mužov Nemecka ku kontinentálnemu titulu. Prvýkrát v histórii sa teda stalo, že dvaja tréneri z jednej krajiny triumfovali so svojimi tímami na ME v rovnakom roku. 

Nórky predviedli vo Švédsku spanilú jazdu bez jediného zaváhania, na ktorej konci bol už siedmy titul, šiesty z ostatných siedmich ME, a celkovo jedenásta medaila (7 - 3 - 1).

Holanďanky sa vo finále nepoddali ani nepriaznivému vývoju v druhom polčase. Ani pri päťgólovom manku to nezabalili, v závere znížili na rozdiel jediného gólu a v posledných sekundách sa zbytočnou technickou chybou pripravili o možnosť žiť svoj zlatý sen minimálne ešte v predĺžení. "Nedokážem povedať, či nám chýbalo len šťastie. Bolo to skutočne pravé finále, obe družstvá predviedli peknú hádzanú. V niektorých fázach sme boli lepšie my, v ďalších zase Nórky. Som smutná, že sme nezískali zlato, ale boli sme skutočne veľmi blízko," poznamenala opora z holandskej bránky Tess Westerová, ktorá sa so spoluhráčkami postarala o najlepší výsledok "oranjes" v histórii ME. Doteraz ním bola 7. priečka spred dvoch rokov, ktorú vylepšili o päť pozícií.

Príslušnosť k absolútnej špičke potvrdili aj Francúzky, ktoré po striebre z OH 2016 v Riu de Janeiro dosiahli medailové umiestnenie aj na ME 2016. Po víťazstve 25:22 (14:9) nad Dánskom v dueli o 3. miesto v Göteborgu si odniesli tretíkrát v histórii bronz.

Do All Star tímu XII. majstrovstiev Európy vo Švédsku, ktoré vyvrcholili v nedeľu v hale Scandinavium, sa dostali dve hráčky z výberu nórskych šampiónok - ľavé krídlo Camilla Herremová a pravá spojka Nora Mörková. Po dve zástupkyne mali aj holandské finalistky - strednú spojku Corneliu Grootovú a pivotku Yvette Brochovú. Jednu zástupkyňu majú v najlepšej sedmičke Dánky zásluhou brankárky Sandry Toftovej. V hviezdnom tíme sa objavila aj rumunská ľavá spojka Cristina Georgiana Neagová a pravá krídelníčka Carmen Martínová zo Španielska. Ony dve spolu s Mörkovou si zopakovali zaradenie do elitného tímu spred dvoch rokov.

Za najužitočnejšiu hráčku ME 2016 vyhlásili Corneliu ´Nyke´ Grootovú z Holandska. Mörková sa aj vďaka 12-gólovej finálovej nádielke stala s 53 gólmi zároveň aj najlepšou kanonierkou šampionátu. Francúzka Béatrice Edwigeová si prevzala ocenenie pre najlepšie brániacu hráčku.

Tímy z 2. - 4. priečky Holandsko, Francúzsko a Dánsko si zaistili priamu účasť na MS 2017 v Nemecku, ostatní s výnimkou usporiadateľa a obhajcu Nórska budú bojovať v kvalifikácii.

Na ME 2016 chýbali slovenské hádzanárky, ktoré v konkurencii Maďarska a Poľska nepostúpili z kvalifikačnej skupiny. Slovensko však úspešne reprezentovali arbitri Peter Brunovský s Vladimírom Čandom, ktorí sa už štvrtýkrát v kariére predstavili v semifinále ME (rozhodovali duel Holandsko - Dánsko). V pozícii delegátky EHF účinkovala na turnaji Slovenka Zuzana Füleová, ktorá bola supervízorkou súboja o bronz Francúzsko - Dánsko.


Konečné poradie ME žien 2016: 1. Nórsko, 2. Holandsko, 3. Francúzsko, 4. Dánsko, 5. Rumunsko, 6. Nemecko, 7. Rusko, 8. Švédsko, 9. Srbsko, 10. Česko, 11. Španielsko, 12. Maďarsko, 13. Čierna Hora, 14. Slovinsko, 15. Poľsko, 16. Chorvátsko


All Star tím ME 2016: Sandra Toftová (Dán./brankárka) - Camilla Herremová (Nór./ľavé krídlo), Cristina Neagová (Rum./ľavá spojka), Cornelia ´Nycke´ Grootová (Hol./stredná spojka), Yvette Brochová (Hol./pivotka), Nora Mörková (Nór./pravá spojka), Carmen Martínová (Šp./pravé krídlo)


Individuálne ocenenia:

Najlepšia strelkyňa: Nora Mörková (Nór.) - 53/19 gólov

Najlepšia defenzívna hráčka: Béatrice Edwigeová (Fr.)

Najužitočnejšia hráčka: Cornelia ´Nycke´ Grootová (Hol.)


Prehľad medailistiek na doterajších ME v hádzanej žien:

I. ME (17. - 25. 9. 1994) v Nemecku: 1. Dánsko, 2. Nemecko, 3. Nórsko, ... 12. SLOVENSKO

II. ME (6. - 15. 12. 1996) v Dánsku: 1. Dánsko, 2. Nórsko, 3. Rakúsko

III. ME (11. - 20. 12. 1998) v Holandsku: 1. Nórsko, 2. Dánsko, 3. Maďarsko

IV. ME (8. - 17. 12. 2000) v Rumunsku: 1. Maďarsko, 2. Ukrajina, 3. Rusko

V. ME (6. - 15. 12. 2002) v Dánsku: 1. Dánsko, 2. Nórsko, 3. Francúzsko

VI. ME (9. - 19. 12. 2004) v Maďarsku: 1. Nórsko, 2. Dánsko, 3. Maďarsko

VII. ME (7. - 17. 12. 2006) vo Švédsku: 1. Nórsko, 2. Rusko, 3. Francúzsko

VIII. ME (2. - 14. 12. 2008) v Macedónsku: 1. Nórsko, 2. Španielsko, 3. Rusko

IX. ME (7. - 19. 12. 2010) v Dánsku a Nórsku: 1. Nórsko, 2. Švédsko, 3. Rumunsko

X. ME (4. - 16. 12. 2012) v Srbsku: 1. Čierna Hora, 2. Nórsko, 3. Maďarsko

XI. ME (7. - 21. 12. 2014) v Maďarsku a Chorvátsku: 1. Nórsko, 2. Španielsko, 3. Švédsko,...12. SLOVENSKO

XII. ME (4. - 18. 12. 2016) vo Švédsku: 1. Nórsko, 2. Holandsko, 3. Francúzsko

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner