Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Brunovský s Čandom dosiahli maximum, finále je pre ženy

Slovenskí arbitri boli spolu s chorvátskymi najvyťaženejšími na ME 2016 hádzanárok vo Švédsku
20.12.2016, Autor: SITA, Foto: Uros Hocevar

Už tradičnými účastníkmi majstrovstiev Európy v hádzanej žien sú slovenskí arbitri Peter Brunovský a Vladimír Čanda. Výnimkou nebol ani XII. kontinentálny šampionát vo Švédsku, ktorý vyvrcholil počas víkendu triumfom Nórok.

Úspešné vystúpenie má za sebou aj slovenská rozhodcovská dvojica, ktorá bola počas turnaja maximálne vyťažená a nad dodržiavaním pravidiel dbala v stretnutiach Čierna Hora - Dánsko, Nórsko - Rusko, Maďarsko - Rumunsko, Švédsko - Nemecko a Holandsko - Dánsko. "Rozhodovali sme päť stretnutí, čo bolo spolu s chorvátskymi kolegami Jurinovičom s Mrvicom najviac. Z tohto pohľadu boli ME pre nás mimoriadne vydarené," povedal na úvod rozhovoru P. Brunovský

Spokojnosť s výkonmi Slovákov sa odzrkadlila aj v nomináciách na jednotlivé zápasy a vyvrcholila nasadením na semifinále Holandsko - Dánsko. "Mali sme šťastie, že sme sa vyhli nejakým dramatickým či mimoriadnym okolnostiam. V iných skupinách boli červené či modré karty, my sme prešli šampionátom bez kritických momentov. Možno aj toto je návod k úspešnému účinkovaniu. Už v priebehu turnaja sme mali veľmi dobré hodnotenia. Tie nás predurčovali viesť semifinále, po ktorom sme mali tiež pozitívne ohlasy."

Pre Brunovského s Čandom to bolo po ME 2008, 2010 a 2014 už štvrté semifinále, vytúženého finále sa napriek kvalitným výkonom opäť nedočkali. "Treba povedať, že na ME mali prevahu ženské dvojice. Aj na prechádzajúcich šampionátoch bolo nedeľňajšie vyvrcholenie akoby určené pre arbiterky. Neviem, či to takto zostane aj do budúcnosti, ale za daných okolností sme účasťou v semifinále dosiahli maximum. Viac sa nedalo, ale aj tak to vnímame ako náš úspech," pokračoval Brunovský.

Elitná slovenská rozhodcovská dvojica má na konte aj účasť na mužských MS 2007, ale v ostatných rokoch dostáva dôveru predovšetkým na ME žien. "Nedá sa povedať, že by sme sa špecializovali na ženskú hádzanú. Takto to vychádza v poslednom období, nepoznám príčiny našich nominácií predovšetkým na vrcholné podujatia žien."

Brunovský, ktorý pôsobí aj ako riaditeľ súťaží Slovenského zväzu hádzanej (SZH), si pochvaľoval kvalitatívnu úroveň ME 2016. "Všetky duely boli veľmi náročné a vyrovnané. Po OH zvyknú národné tímy omladiť a obmeniť svoje kádre. Napriek tomu bola úroveň hry veľmi vysoká a k záveru turnaja gradovala. Potvrdili to aj víkendové záverečné súboje. Najlepšie družstvá odohrali osem stretnutí, pričom preukázali skvelú fyzickú pripravenosť, keď dokázali svoje výkony vystupňovať. Na šampionáte sme boli svedkami vynikajúcich výkonov brankárok a veľmi rýchlej hry v podaní najmä Holandska a Nórska. Šampionát bol iný v tom, že od júla tohto roka platia nové pravidlá. Z nich sa najmä hra bez brankárky využívala dosť často. Najlepším príkladom bolo finále, kde Holanďanky zaostávali už o päť gólov, ale potom začali v útoku praktizovať hru s hráčkou v poli namiesto brankárky a takmer sa im podarilo otočiť vývoj duelu," poznamenal Brunovský. Ten mal so svojím kolegom možnosť prvýkrát v histórii ME vyskúšať si počas duelu technickú novinku, ktorá im v prípade spornej situácie umožní si ju pozrieť na videu zo záznamu. "Hneď v úvodnom zápase Dánsko - Čierna Hora, ktorý bol vyrovnaný, si môj kolega Vlado Čanda chcel uveriť, či prešla lopta za bránkovú čiaru. Ukázalo sa, že to bol gól v podaní Čiernohoriek. Je to pre nás výborná pomôcka, nenarušuje plynulosť hry. Záznam si v tom okamihu môžu pozrieť len arbitri. Pred nami túto vymoženosť na ME 2016 ako prví využili Maďari Horváth a Marton." 

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner