Poruba víťazom Českého pohára, prvá trofej pre Olšavského

DHC Sokol Poruba premiérovo s trofejou za triumf v Českom pohári hádzanárok
29.12.2016, Autor: SITA, Foto: chf.cz, Alžbeta Vejrostová

Hádzanárky DHK Baník Most neobhájili svoj triumf v Českom pohári. Prvá domáca trofej v sezóne 2016/2017 patrí hráčkam DHC Sokol Poruba, ktoré ju získali premiérovo. Tím z Ostravy vo finále aktuálne edície Českého pohára zdolal v Jindřichovom Hradci, ktoré bolo reprízou z uplynulého ročníka, obhajcu DHK Baník Most vďaka druhopolčasovému obratu 32:27 (12:15)

Poruba potvrdila dobrú formu na záverečnom turnaji, keď v semifinále vyradila DHC Slavia Praha 28:22 (12:10). Vo finále išla do vedenia 5:2, ale Mostu sa podarilo po oddychovom čase vyrovnať na 6:6 a potom aj nakloniť skóre na svoju stranu. Baník vyhrával už rozdielom štyroch gólov, keď pred prestávkou znížila Rechtorisová na 12:15. Družstvo DHC Sokol hneď po zmene strán otočilo na 17:16, štvrťhodinu pred koncom bolo ešte 22:22, ale záver už patril jednoznačne hráčkam Poruby, ktoré pri predchádzajúcich štyroch finálových pokusoch ešte pod vedením Slováka Jána Beňadika neuspeli. Piaty pokus - prvý pod taktovkou Beňadikovho krajana Petra Olšavského - bol už víťazný. "Tréner má na úspechu určite veľký podiel, ale som hrdá na celý tím za prístup k turnaju Final 4 v Jindřichovom Hradci. Je to obrovský úspech pre celý klub," uviedla pre klubový web Šárka Marčíková. Svoje zverenky pochválil aj kouč Olšavský, ktorý má v zbierke aj triumf v Slovenskom pohári. V sezóne 2011/2012 v ňom dosiahol celkové víťazstvo na lavička HK Danlog Partizánske. "Som veľmi rád, že dievčatá ukázali predovšetkým silu kolektívu, ktorá sa postupne zväčšovala. Nezložili sme sa v prvom polčase a najmä hráčky sa stotožnili s tým, že keď budú veriť v úspech, snaha a nasadenie sa im oplatia. To sa aj potvrdilo."

Poruba prekazila Mostu šancu získať cennú pohárovú trofej získali štvrtýkrát za sebou i v klubovej histórii. Zároveň mu odplatila prehru 19:27 (8:14) z finále Českého pohára 2015/2016. "Našim problémom bolo, že sa nám nedarila podľa predstáv hra v obrane. Potom nám to nešlo ani v prechode do protiútoku a mali sme aj ťažkosti presadiť sa cez defenzívu súpera. Najhoršia však bola strata Michaely Borovskej, ktorá si obnovila zranenie v minulosti už operovaného ramena. Žiaľ, polčasová prestávka nás pribrzdila a po zmene strán sme sa už nedokázali dostať do patričného tempa a zvrátiť vývoj duelu," uviedol pre stránku chf.cz slovenský kormidelník českého šampióna Peter Dávid, ktorého zverenky v semifinále vyradili HC Zlín 26:22 (15:11), ale posledný krok o obhajobe už nezvládli.

Na oboch stranách sa predstavilo viacero slovenských hádzanárok. Radosť z prvenstva si mohlo vychutnať kvinteto v drese DHC Sokol. Alžbeta Rechtorisová skórovala vo finále päťkrát, Mária Revajová štyrikrát, Alica Kostelná a Diana Tomášechová prispeli k triumfu jedným gólom, Eva Minárčiková sa nezapísala do streleckej listiny. Na opačnej strane patrili k najlepším strelkyniam zdolaných finalistiek Simona Szarková a Lucia Mikulčík, autorky 4 presných zásahov.

Výsledok - Český pohár v hádzanej žien 2016/2017 - finále (Jindřichov Hradec):

DHC Sokol Poruba - DHK Baník Most 32:27 (12:15)

Najviac gólov: Konečná 8, Rechtorisová 5, Š. Marčíková 4/1, Revajová 4, A. Kostelná a Tomášechová po 1 - Jeřábková 6, S. Szarková, Mikulčík a Zachová po 4

pok. hody: 2/2 - 3/2, vylúčené: 3 - 3, rozhodovali: Horáček a Novotný (obaja ČR), 653 divákov

ROK 2016: 1 252 600,- EUR