Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Nový kouč reprezentácie mužov SR Jensen je na tlak pripravený, métou účasť na ME 2020

Heine Ernst Jensen (tréner hádzanárov SR): "Hráči so srdcom pre svoju krajinu a verní fanúšikovia sú dobrá kombinácia"
11.10.2017, Autor, Foto: SITA

Od septembra je oficiálne trénerom hádzanárskej reprezentácie mužov Slovenska Heine Ernst Jensen, ktorý okrem funkcie technického riaditeľa Slovenského zväzu hádzanej (SZH) viedol donedávna aj kadetky SR.


"Je to pre mňa pocta a zároveň výzva, ktorú človek musí prijať. Som rád, že som dostal túto príležitosť a teším sa na pôsobenie v mužskej reprezentácii. Urobím maximum, čo bude v mojich silách. Keby som nemal motiváciu, tak by som nepovedal áno a neprikývol by som," povedal Jensen vo zvukovej nahrávke pre SZH.


Výmena na trénerskom poste, na ktorom nahradil Martina Liptáka, prišla nečakane. "Už si nepamätám presne, kedy sme začali rokovať. Som technickým riaditeľom zväzu, takže, samozrejme, otázky ohľadom športovej oblasti sme riešili často. Nebolo to plánované. Nastala táto situácia a začali sme hovoriť, že práve ja by som mohol byť riešenie. Veľký rešpekt pred mojím predchodcom Martinom Liptákom, nedialo sa to za jeho chrbtom. Komunikácia s ním bola vždy bezproblémová, považujem ho za dobrého trénerského kolegu."


Ak sa neberie do úvahy český rodák František Šulc žijúci dlhodobo na Slovensku, tak je Jensen prvým zahraničným kormidelníkom mužskej reprezentácie. "Aj v Nemecku, keď som viedol ženský národný tím, som bol prvým cudzincom. Pre mňa je nepodstatné, či zahraničný alebo domáci. Prioritou je hádzaná. Budem sa snažiť odviesť čo najlepšie služby pre slovenskú hádzanú," tvrdí 40-ročný severan.


V rokoch 2011 - 2014 bol trénerom reprezentácie žien Nemecka. Na Slovensku pracoval s kadetkami, ktoré sa ešte len hráčsky formujú a získavajú hádzanárske ostrohy. Teraz bude v kontakte s hotovými hráčmi. "Nemám s tým problém, či sú to muži alebo ženy. V Nemecku som naposledy pôsobil na klubovej úrovni pri mužskom tíme. Je to vždy len hra 7 proti 7 s cieľom dostať loptu do siete. Pri mužoch je však vzhľadom na ich postavy menej miesta na palubovke."


Dánsky odborník súhlasí s tvrdením svojho predchodcu Liptáka, že za najväčší problém považuje chýbajúcu strednú generáciu hráčov. "To je pravda. Máme dostatok hráčov s ročníkmi narodenia do roku 1987 a potom veľmi mladých. Máme tam sedem - osemročnú medzeru. Bez ohľadu na vek, keď má niekto kvalitu, nie je problém, aby hral. Z hľadiska systému je však nedostatkom chýbajúca stredná generácia. Do budúcnosti to chceme zmeniť. Už teraz rozmýšľam o tom, aby sme zabezpečili rozvoj mladých hráčov do budúcnosti. Naším cieľom je pripraviť ich na prechod do A-tímu," vyhlásil Heine Ernst Jensen, ktorý sa oboznamuje s adeptmi na reprezentačný dres. "Začínam ich navštevovať. Bol som v Prešove, v Nemecku, Maďarsku, s hráčmi som hovoril aj telefonicky. Postupne ich spoznávam. Chlapci sú motivovaní hrať za Slovensko, bojovať za svoju krajinu. Práve to potrebujeme."


Slováci štartovali naposledy na vrcholnom podujatí v roku 2012, keď sa predstavili na ME v Srbsku. Už koncom októbra začnú svoje snaženie v I. fáze kvalifikácie MS 2019, kde bude ich najväčším konkurentom v boji o jedinú miestenku do II. fázy Rusko. "Ak dostaneme šancu kvalifikovať sa na MS 2019, tak sa ju pokúsime využiť. Najskôr však potrebujeme prejsť cez prvú fázu kvalifikácie, v play-off nebudeme favoritmi, ale chceme postupovať krok za krokom a na palubovky pôjdeme vždy s cieľom vyhrať. Kontrakt mám na tri roky, všetci veríme, že sa kvalifikujeme na ME 2020. Momentálne nebudeme vo väčšine duelov favoritmi, ale je to v poriadku. Na tlak som zvyknutý, roky som totiž pôsobil v Nemecku. V A-tímoch je to o víťazstvách, pri mládeži predovšetkým o rozvoji," poznamenal Jensen, ktorý sa spolieha aj na pomoc hádzanárskych priaznivcov: "Na dueloch, ktoré som videl, vládla skvelá atmosféra. Bolo cítiť podporu publika. Fanúšikovia sú fantastickí, pomáhajú nám. Z môjho pohľadu je len dobré, že majú veľké očakávania. Keby ich nemali, tak nám neveria. Vnímam to pozitívne a pokúsime sa to využiť. Hráči so srdcom pre svoju krajinu a verní fanúšikovia sú dobrá kombinácia."

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner