Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Medzi sedmičkami Tomáša Kuťku: A nakoniec...

Posledný diel pravidelnej rubriky hádzanárskeho experta Tomáša Kuťku
18.12.2017, Autor: Tomáš Kuťka

Vitajte milí čitatelia pri sledovaní posledného dielu mojej pravidelnej rubriky „Medzi sedmičkami.“ Naša dohoda so SZH sa práve končí a chlapci na zväze zvažujú navrhovaný nový formát s viacerými autormi, ktorý by bol určite vítaným oživením tejto webovej stránky. Uznávaný ekonóm Peter Bauer sa raz vyslovil: “Jazyk je pre spoločnosť tým, čím sú pre ekonomiku peniaze. Ich erózia vedie k rozkladu.“ Moderná „reč“ človeka zaznamenáva čoraz väčší ústup od košatejších súvetí, viac alebo menej zamestnávajúcich mozog. Maily, chaty, esemesky a iné výdobytky techniky často obmedzujú ľudskú komunikáciu na najbežnejšie informácie bezprostrednej potreby, bez hlbšieho zamyslenia. Viem si predstaviť glosovanie udalostí, procesov a javov v našej, či svetovej hádzanej viacerými ľuďmi, s rôznorodým štýlom vyjadrovania sa, prípadne aj s polemikou vyplývajúcou z iného uhla pohľadu. Verím, že SZH bude mať šťastnú roku na potenciálnych autorov a bude mi cťou, ak budem prípadne jedným z nich. Pre jedného človeka, so širokým spektrom kultúrnospoločenských záujmov, naozaj nie je ľahké, každú nedeľu odoslať článok bez toho, aby to tu a tam nebolo na úkor jeho kvality či údernosti a presvedčivosti argumentov z pertraktovanej témy. Navyše hrozí, že častá frekvencia článkov od jedného autora sa časom každému čitateľovi „preje“ a aj ten najlepší zámer sa postupne minie želaným účinkom. Verím, že nový formát hádzanársku obec osloví a zaujme viac ako „seriál“ jedného človeka, ktorý bol na webe SZH akýmsi „pilotným“ projektom. 

Moja rubrika nemala žiadne ambície riešiť nejaké problémy, ani sa nehrala na „mienkotvornú.“ Chcela v dobrom rozmare hádzanársku rodinu pobaviť a možno v istom aspekte aj inšpirovať. Som si plne vedomý ,že môj zámer nie vždy vyšiel, a preto by som sa chcel s pokorou ospravedlniť každému čitateľovi, ktorého sa moje riadky priamo alebo nepriamo netaktne dotkli, alebo nechtiac rozjatrili staršie alebo novšie boľačky. Toto určite nebolo apriórnym cieľom mojich, často odľahčených, textov. Naopak, úprimnú radosť mi vždy urobila každá pozitívna reakcia, najmä na spomienkové glosy, ktoré oslovili nejedného pamätníka tých najslávnejších čias slovenskej a samozrejme celej československej hádzanej.    

Keď budeme u nás presne o týždeň, 25.decembra, sláviť prvý sviatok vianočný, v Peru bude sviatok TAKANAKUY – deň vybavovania účtov. Temperamentní Juhoameričania nechcú do nového roku vstupovať zaťažení nevybavenými účtami a tak si všetci, často vo veľkých emóciách, presvedčivo objasňujú svoje pravdy a aj tí najväčší nepriatelia robia všetko preto, aby svoje spory urovnali ešte v starom roku. V mojej duši vládne mier, na nikoho sa nehnevám a bol by som rád, keby každý, kto proti mne niečo má, prišiel so svojimi pripomienkami priamo ku mne, zoči voči. Nerobím si ilúzie o tom, že sa raz dožijem očistnej „Takanakuy“ slovenskej hádzanej, ale mladším generáciám by som to z celého srdca doprial. Slovensko je malé, každý každého pozná a diabolský koktail závisti zmiešanej so zápecníctvom dokáže otráviť a rozkmotriť aj dlhoročných priateľov. Prajem mladým a ešte neotráveným hádzanárskym osobnostiam, aby svoje schopnosti a danosti rozvíjali v prajnom a tvorivom ovzduší vzájomnej dôvery, rešpektu a tolerancie. Z toho bude profitovať celá naša hádzaná, ktorá už dlho čaká na výraznejší úspech. Slovenskému zväzu hádzanej prajem správne rozhodnutia, tesnejšie primknutie sa k SOV, ako k budúcemu strešnému orgánu celého slovenského športu a smerom dolu veľa empatie, trpezlivosti a citlivý  sluch na pripomienky tých, na ktorých počas celej svojej histórie naša slovenská hádzaná stojí a padá. 

Požehnané a milostiplné Vianoce, pevné zdravie a veľa pracovných a osobných úspechov v roku 2018 úprimne želám celej hádzanárskej rodine!

PaedDr Tomáš Kuťka, nar. 21.12.1949 v Nitre

Aktívne sa venoval hádzanej,futbalu,boxu,vodnému pólu a ľahkej atletike. Vyštudoval FTVŠ UK v Bratislave i Pedagogickú fakultu v Nitre. Ako tréner viedol čs.ženskú reprezentáciu,s ktorou postúpil na MS 1992 v Nórsku,čs.juniorskú reprezentáciu,s ktorou postúpil na MS 1987 v Dánsku a českú juniorskú reprezentáciu, s ktorou postúpil na ME 1998 na Slovensku.  S akademickou reprezentácoiu SR získal bronzové medaily na MS v r.2000 vo Francúzsku. So slovenskou ženskou reprezentáciou trikrát vyhral prestížny turnaj v Chebe a trikrát aj tradičný turnaj Slovakia cup. Na klubovej úrovni viedol poľského majstra Montex Lublin v hlavnej súťaži Ligy majstrov(2004),so Štartom VD  Bratislava hral vo finále Pohára EHF(1987) a ako vôbec prvý Slovák v nemeckej hádzanárskej bundeslige v histórii, trénoval tri ženské bundesligové družstvá. Borussiu Dortmund viedol vo Final Four Nemeckého pohára (2000). Je doposiaľ jediným trénerom,ktorý tituly majstra, vicemajstra a víťaza národného Pohára získal v Československu a potom aj v samostatnej Českej republike a rovnako aj  v samostatnej Slovenskej republike.

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner