Mládežnícke výbery SR v Zugu s prehrami v súbojoch so švajčiarskymi rovesníkmi

Švajčiarsko-slovenská konfrontácia na mládežníckej úrovni jednoznačne v prospech hádzanárov z krajiny helvétskeho kríža
15.01.2018, Autor: SITA, redakcia

V závere uplynulého týždňa absolvovali zápasové previerky aj mládežnícke reprezentačné výbery hádzanárov Slovenska. Národné tímy v kategóriách kadetov a juniorov sa od 12. do 14. januára 2018 predstavili vo Švajčiarsku na tradičnom mládežníckom podujatí Master Cup, ktorý sa uskutočnil už devätnástykrát. Mladí Slováci si však v športovej hale v Zugu veľa radosti neužili, keď ťahali za kratší koniec vo všetkých súbojoch.

Slovenskí juniori (hráči do 20 rokov) prehrali pod vedením kouča Mareka Gernáta so švajčiarskymi rovesníkmi 24:36, 23:30 a 19:37. Trikrát podľahli súperom z krajiny helvétskeho kríža aj kadeti SR (do 18 rokov). Zverenci trénera Fernanda Guricha dosiahli výsledky 19:27, 22:41 a 19:38.

Výsledky zápasov slovenských reprezentácií na Master Cup 2018:

piatok 12. 1. (Zug):

Švajčiarsko - Slovensko (kadeti) 27:19 (16:6)

Najviac gólov za SR: Fech 5

Švajčiarsko - Slovensko (juniori) 36:24 (18:9)

Najviac gólov za SR: Bystrický 7, Rešovský 6

sobota 13. 1. (Zug):

Švajčiarsko - Slovensko (kadeti) 41:22 (22:7)

Najviac gólov za SR: Chalabala 5

Švajčiarsko - Slovensko (juniori) 30:23 (13:13)

Najviac gólov za SR: Bystrický 6, Balho 4

nedeľa 14. 1. (Zug):

Švajčiarsko - Slovensko (kadeti) 38:19 (18:9)

Najviac gólov za SR: Salgó 3, M. Schmiedt 3/1

Švajčiarsko - Slovensko (juniori) 37:19 (18:11)

Najviac gólov za SR: Rešovský 6, Filipeje 5/3

Fernando Gurich, tréner Slovenska U18: „Som veľmi sklamaný výkonmi nášho tímu. Mám pocit, lepšie povedané som presvedčený, že mnohí chlapci netrénovali cez zimné prázdniny ani vo svojich kluboch ani individuálne. Ich vlastnou zodpovednosťou je trénovať podľa individuálneho plánu, ak sa preruší tréningový proces v kluboch. Keď chceme reprezentovať Slovensko, musíme ukázať ako tím niečo iné, a nie to, čo sme ukázali v troch zápasoch v Zugu. Na decembrovom turnaji v poľskom Szczyrku sme spravili dobrý krok vpred a hrali sme výbornú a vyrovnanú partiu so špičkovými tímami, hlavne s Maďarskom. Teraz sme vo Švajčiarsku opäť spravili krok dozadu a na ďalšom tréningovom kempe musíme začať od nuly, čo je smutné. Keď sa pozriem do budúcnosti, chlapci si musia uvedomiť, že každý jeden z nich potrebuje intenzívnu prípravu nielen v klube, ale aj individuálne podľa tréningového plánu, ktorý majú. Všetci vedia, že potrebujú pracovať oveľa viac podľa plánu. Teraz sa musíme sústrediť na tento aspekt, aby sme ho zvládli čo najlepšie. Musíme pracovať na obrane, aby sme boli schopní konkurovať tímom na medzinárodnej úrovni, a takisto výrazne zlepšiť našu efektivitu v útoku, ktorá tento krát zaostala za turnajom v Poľsku. Musíme zlepšiť aj individuálnu techniku a taktickú pripravenosť chlapcov smerom k augustovej kvalifikácii. Čaká nás teda veľmi namáhavá práca najmä v každodennom tréningu a výcvikových kempoch.“

Marek Gernát, tréner Slovenska U20: „V jednom asociačnom termíne hrali 3 reprezentačné tímy Slovenska – muži, juniori a kadeti, čo je trochu veľa na našu malú limitovanú slovenskú základňu. Pre nás to bolo dosť nešťastné, keďže k mužom sme museli uvoľniť naše kľúčové spojky Potiska a Rečičára. Kvôli študijným povinnostiam nám chýbali aj ďalší hráči, predtým boli vianočné sviatky, takže hráči mali pauzu v kluboch. Naopak Švajčiari absolvovali medzi sviatkami kvalitný turnaj, takže to všetko dosť zavážilo a podpísalo sa pod naše tri prehry v Zugu. Veľmi ťažko sme sa dostávali do zápasov, boli sme vo všetkých činnostiach slabší a zaostávali sme za domácim tímom. Na prvý zápas sme nastúpili hneď po dlhej ceste, čiže presne som očakával, ako sa bude vyvíjať toto stretnutie. V druhom súboji sme chceli vyhrať. Darilo sa nám hrať dobrú hádzanú viac ako 50 minút. Vo vyrovnanom zápase sme viac krát viedli. Bohužiaľ v závere prvého polčasu sme stratili trojgólové vedenie individuálnymi chybami hráčov. V druhom polčase sme viac ako 20 minút hrali úplne vyrovnanú partiu so súperom. Ten sa však od nás odtrhol v záverečných minútach súboja a rýchlymi protiútokmi rozhodol o svojej výhre. Tretí zápas bol už o morálno-vôľových vlastnostiach. Tí, ktorí niesli zodpovednosť a plnili kopu úloh, ako Boris Rešovský či Ivan Bystrický, už mali toho plné zuby. Opäť sme boli nedôrazní v návratovej fáze a spravili sme veľa zbytočných technických chýb. Súper nás trestal ľahkými gólmi z trhákov a druhej vlny. Po všetkých stránkach sme teda zaostali za Švajčiarmi. Pozitívom zápasov v Zugu bolo to, že šancu dostali ďalší naši hráči a nám sa jednoznačne ukázalo, s kým môžeme rátať do kvalifikácie a s kým nie. Jediné, čo ma mrzí je to, že sme museli ísť na tento turnaj bez šiestich dôležitých hráčov. Slovensko je naozaj krajinou, ktorá má veľmi málo tímov a hráčov v tejto vekovej kategórii.“