ZUZANA FÜLEOVÁ: PRE DELEGÁTA JE VŽDY NAJLEPŠIE, KEĎ HO NIE JE VIDIEŤ
Skúsená slovenská delegátka Zuzana Füleová sa v nedávno skončenom roku 2024 predstavila okrem domácich či českých súťaží a ligy majstrov, tak isto na MS hádzanárov do 18 rokov, MS junioriek a v závere roka nechýbala na Majstrovstvách Európy žien v Maďarsku, Rakúsku a Švajčiarsku. V rozhovore pre SZH zhodnotila nielen nedávny kontinentálny šampionát, ktorý opäť ovládli Nórky.
Keby ste mali zhodnotiť Majstrovstvá Európy 2024 jedným slovom, ktoré by to bolo?
Zážitok.
Väčšinu času ste strávili v Debrecíne. Pre Maďarov je hádzaná po futbale športom číslo dva. Bolo to cítiť?
Určite áno, najmä počas zápasov Maďarska, kedy bolo hľadisko plné divákov.
Maďarky sa napokon po 12 rokoch tešili z medaily. Prekvapilo vás, že v boji o bronz zdolali Francúzky?
Ani nie, Maďarky hrali veľmi dobre a bojovali v každom zápase. Navyše, v Debrecíne v main round s Francúzkami prehrali, tak som predpokladala, že budú chcieť v súboji o tretie miesto uspieť. Mohli sa spoľahnúť na Katrin Gittu Klujber, ktorá bola ťahúňom vo všetkých zápasoch a vyhodnotená ako najlepšia strelkyňa celého šampionátu. Okrem toho, aj vo Viedni mali viac ako domáce prostredie vďaka veľkému zastúpeniu fanúšikov.
Po zápasoch v základnej skupine a main round ste sa presunuli na finálový víkend do viedenskej Stadthalle. Aká bola vaša reakcia, keď ste sa dozvedeli, že vám EHF zverila semifinále medzi Francúzkami a Dánkami?
Bola som vďačná za túto nomináciu. Znamená to, že tú prácu vykonávam k spokojnosti EHF, keď mi dalo takú dôveru.
A čo hovoríte na finále, ktoré ponúklo vyrovnaný prvý polčas?
Dúfala som, že Dánky vydržia dlhšie držať krok s Nórkami, ale samozrejme zaslúžené víťazstvo. Navyše, pre trénera Nóriek Thorira Hergeirssona pekná rozlúčka s reprezentáciou.
Stíhali ste sledovať na diaľku aj zápasy našich reprezentantiek?
V priamom prenose bohužiaľ nie, skôr som sledovala len priebeh, ale pozrela som si dodatočne stretnutia a verila som, že okrem Nóriek sa nám podarí prekvapiť. Dúfam, že hráčky nabrali skúsenosti a užili si atmosféru majstrovstiev.
Ďalší európsky šampionát žien bude aj na Slovensku. Poznáte dokonale zákulisie veľkých zápasov a turnajov. Čo bude kľúčové preto, aby sme mali doma hádzanársky ošiaľ?
Určite včasné informovanie divákov o mieste, časoch stretnutí. Zabezpečiť informovanosť aj v mládežníckych kluboch, zatiahnuť mládežnícke kluby do dobrovoľníckych činností. V rámci podujatia zabezpečiť zaujímavé sprievodné akcie pre fanúšikov.
Ako vyzerá pracovný deň delegáta na šampionáte? Zrejme trvá viac, než 8 hodín.
Bežný deň delegáta na majstrovstvách začína spoločným stretnutím s rozhodcami o 10:00, kde prebieha analýza stretnutí z predchádzajúceho dňa a zo všetkých hracích miest. Príprava na stretnutia aktuálneho dňa. Nominácie na stretnutia sa dozvedáme deň vopred, takže samozrejme sa pripravujeme podľa toho, aké družstvá máme, trénerov a podobne. Potom je individuálna príprava a organizovanie presunu do haly. Na majstrovstvách Európy sú na stretnutí 2 delegáti, podľa nominácie vieme, či budeme v úlohe supervisora alebo pozorovateľa. Pred stretnutím sme boli povinne 90 minút v hale. Ja som bola na všetkých stretnutiach supervisor, to znamená, že 65 minút pred stretnutím som bola zodpovedná za potvrdenie zoznamu hráčok a funkcionárov so zodpovedným vedúcim družstva a za priebeh žrebovania o loptu. Potom prebehla kontrola haly – buzzeru (elektronického time-outu), vybavenie stolíka a v neposlednom rade nahodenie súpisiek do systému, za čo je zodpovedný supervisor, ktorý počas zápasu vykonáva elektronický zápis priebehu zápasu. Pozorovateľ je zodpovedný za rozhodcov, čiže aj počas stretnutia komunikuje s rozhodcami a po stretnutí vykonáva hodnotenie výkonu. Okrem týchto povinností máme pridelenú aj nejakú inú aktivitu. Ja som napríklad bola zodpovedná za zabezpečenie prepravy rozhodcov a delegátov na zápasy a po zápasoch späť do hotela prostredníctvom aplikácie. Bežný deň delegáta sa končí po poslednom stretnutí.
Delegát musí byť presný, nekompromisný, spravodlivý. Čo považujete v tejto profesii za najťažšie?
Udržať si odstup, reagovať pokojne s chladnou hlavou. Vedieť vyhodnotiť situáciu najrýchlejšie ako sa dá. Pre delegáta (aj rozhodcov) je vždy najlepšie, keď ho nie je vidieť, čiže zasahuje, len keď to je nutné.
Podobne ako pri rozhodcoch, aj u delegátov platí, že sú profesionáli a nemôžu nikoho zvýhodňovať. Máte napriek tomu obľúbený tím, hráča/hráčku alebo trénera/trénerku, na ktorých sa tešíte?
V rámci majstrovstiev sa vždy teším na družstvo Nemecka, veľa hráčok poznám zo stretnutí ligy majstrov a aj s realizačným tímom rada komunikujem. Samozrejme je to o tom, ak niekoho poznáte dlhšie, bližšie, tak sa tešíte viac, ako napr. momentálne na stretnutia ligy majstrov Vipers Kristiansand, nakoľko sa môžem po slovensky porozprávať s trénerom Tomášom Hlavatým J
Existuje naopak aj tréner/trénerka, na ktorého sa pri svojej nominácii vyslovene netešíte, lebo už presne viete, čo bude v prípade nepriaznivého vývoja zápasu pre svoj tím vyvádzať?
Nemám stretnutie, žeby som sa netešila, skôr si len poviem, že sa musím viac sústrediť na správanie trénerky/trénera a byť pripravená pohotovo a vhodne reagovať, aby tá moja reakcia nemala opačný efekt, ako by som chcela. Ja sa snažím vždy s trénermi komunikovať pred stretnutím a snažím sa viesť diskusiu v pozitívnom duchu, aby sme si to stretnutie navzájom užili.
Odštartovali Majstrovstvá sveta 2025 mužov v Chorvátsku, Dánsku a Nórsku. Uvidíme vás aj tam?
Na majstrovstvách sveta mužov nie som nominovaná, ale samozrejme budem sledovať čo najviac stretnutí, a hlavne dúfam, že sa mi podarí vidieť zápasy, ktoré budú rozhodovať Andy Budzák s Miškom Záhradníkom.
Máte v hádzanej ešte nejaký nesplnený sen?
Olympijské hry
Autor: slovakhandball
Foto: EHF Kolektiff