Hádzanárky HC DAC Dunajská Streda úspešne vstúpili do finálovej série národného play-off o majstra SR žien 2022/2023. Zverenky trénera Viktora Debreho v sobotňajšom prvom stretnutí zužitkovali domáce prostredie, keď zdolali obhajcu MŠK Iuventa Michalovce jednoznačne 31:21 (15:11) a už len jedno víťazstvo ich delí od zisku historického titulu. Zemplínčanky budú môcť v boji o zlato vyrovnať stav série v stredu 17. mája, keď od 17.30 h privítajú HC DAC vo svojej Chemkostav aréne.

Prvý zápas série o 3. miesto jasne vyznel v prospech favorizovaných hádzanárok HK Slovan Duslo Šaľa, ktoré na stupavskej pôde pokorili domáce družstvo AHT HC Tatran 34:16 (16:7) a v stredu 17. 5. budú mať na svojej palubovke príležitosť rozhodnúť o zisku bronzu.

Výsledky sobotňajších stretnutí účastníkov MOL ligy žien 2022/2023:

národné play-off o majstra SR 2022/2023 – finále – prvý zápas (hrá sa na dve víťazstvá):
HC DAC Dunajská Streda - MŠK Iuventa Michalovce 31:21 (15:11) – stav série 1:0
Zostavy a góly:
DAC: Magerová, Gajdócziová – Pénzes, N. Kovácsová 4, Da Silvová 4, Juhosová 1, R. Mészáros 1, Desortová 4, N. Némethová 4, Pastorková, Sáriová 7/3, Demeter, Hornyáková, E. Rajnohová 2, R. Bíziková 3, Élőová 1
Iuventa: De Almeidová, Jablonská-Bobaľová, Tomovčíková – Štefaniková 5, Dmytrenková, Popovcová 6, Soskydová, Kohučová, Borysevyčová 1, Wollingerová 4/2, Radovičová, Kompaniecová 3, Klučková 2
pok. hody: 3/3 – 4/2, vylúčené: 2 – 3, rozhodovali: Haščík a R. Sivák, 250 divákov

Prvé finále ponúklo vyrovnaný priebeh, ale len v úvodnej dvadsaťminútovke. Kapitánka hostiek Wollingerová v 22. min znížila na 9:10, ale Dunajskostredčanky vo zvyšnom čase I. polčasu získali štvorgólový náskok. Iuventa pred záverečnou štvrťhodinou ešte držala nádej na možný obrat, stále zaostávala len štvorgólovým rozdielom (17:21). Hráčky DAC však kontrolovali vývoj, odskočili na 25:17 a v posledných deviatich minútach hry nebolo pochýb, že urobili prvý krok k majstrovskej trofeji. V závere svoje víťazstvo ešte zvýraznili. Wollingerová po uplynutí času kozmeticky upravila výsledok, ale na odvrátenie dvojcifernej prehry ani to nestačilo.

Hlasy:
Silvia Priklerová (asistentka trénera HC DAC Dunajská Streda): "Chceli sme vyhrať a urobili sme všetko pre to, aby sa nám to podarilo. V druhom polčase sme hrali ešte koncentrovanejšie, čo rozhodlo o našom vysokom víťazstve."

Peter Kostka (tréner MŠK Iuventa Michalovce): "Zaslúžená prehra nášho družstva. Rozhodla veľmi slabá efektivita v streľbe. My sme dostali domáce do trháku a ony sa oprávnene tešia z výhry. Verím, že sa do Dunajskej Stredy ešte vrátime."

národné play-off o majstra SR 2022/2023 – o 3. miesto – prvý zápas (hrá sa na dve víťazstvá):
AHT HC Tatran Stupava - HK Slovan Duslo Šaľa 16:34 (7:16) - stav série 0:1
Najviac gólov: Štrbáňová 4/1, Bahorecová, Palušová a Mária Holešová po 2, Horváthová 2/2 - Pastoreková 6/1, Ščípová 5, L. Ratvajská 4
pok. hody: 4/3 - 4/1, vylúčené: 3 - 3, rozhodovali: Bohunický a Szerencsés, 133 divákov

národné play-off o majstra ČR 2022/2023 – finále - prvý zápas (hrá sa na odvetu):
DHC Slavia Praha – DHK Baník Most 32:26 (19:12)

o 3. miesto - prvý zápas (hrá sa na odvetu):
DHK Zora Olomouc – TJ Sokol Písek 34:34 (19:20)

play-out (o 5. – 8. miesto v ČR) – 2. kolo:
Házená Kynžvart - DHC Plzeň 35:18 (18:6)
5. kolo:
Handball club Zlín - DHC Sokol Poruba 25:21 (15:14)

Konečné poradie: 5. Házená Kynžvart, 6. DHC Plzeň, 7. Handball club Zlín, 8. DHC Sokol Poruba.