Hádzanári MŠK Považská Bystrica sú noví šampióni Slovenska. Zverenci trénera Václava Straku využili druhý majstrovský mečbal a ukončili nadvládu Tatrana Prešov trvajúcu 17 rokov. Považania v sobotňajšom piatom stretnutí play-off Niké Handball extraligy mužov 2022/2023 zužitkovali domáce prostredie, v ktorom v celom ročníku ani raz nezaváhali, a Prešovčanov zdolali 26:22 (14:12). Sériu vyhrali 3:2 na zápasy a získali trofej Antona Frola určenú pre celkového víťaza najvyššej slovenskej súťaže. Svojmu súperovi sa revanšovali za prehru vo finále Slovenského pohára.

Považská Bystrica si v najvyššej slovenskej súťaži pripísala na konto štvrtý titul (2002, 2003, 2006, 2023), na ktorý čakala od sezóny 2005/2006. Okrem toho boli Považania päťkrát vicešampiónmi (2004, 2005, 2007, 2019, 2021) a trikrát bronzovými medailistami (2009, 2018, 2022).

Považskobystričania z 30 duelov v Niké Handball extralige zvládli víťazne 27 – v dlhodobej časti 19 a v play-off 8. Prehrali len trikrát - raz z Košičanmi a dvakrát s Prešovčanmi.

Prešovskí obhajcovia nepremenili svoju celkovo dvadsiatu prvú finálovú účasť, z toho dvadsiatu za sebou, na osemnásty titul v ére samostatnej SR (2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2021, 2022). Do ich celkového počtu dvadsiatich prvenstiev patria aj tri z federálnych čias (1969, 1971 a 1993).

Šarišania, ktorí stroskotali na ceste k šestnástemu triumfu bez prerušenia, si pripísali do bilancie štvrté striebro. Majú v nej aj dva bronzy. Zverenci kouča Mareka Gernáta nevyužili na domácej scéne šancu na zisk "double" za trofeje z extraligy a Slovenského pohára.

Boje v Ligovom pohári (o 5. - 8. miesto) uzavrel duel v Nových Zámkoch, kde domáci MHC Štart zdolal HK Agro Topoľčany tesne 29:28 (15:14) a potvrdil svoj triumf v tejto skupine. O výhre Novozámčanov rozhodol v poslednej minúte najlepší strelec Tomáš Dévai z pokutového hodu. Topoľčanci zostali na 8. priečke.

Výsledky sobotňajších stretnutí Niké Handball extraligy mužov 2022/2023:

finále play-off – piaty zápas (hralo sa na tri víťazstvá):
MŠK Považská Bystrica - Tatran Prešov 26:22 (14:12) – konečný výsledok série 3:2, P. Bystrica sa stala majstrom SR 2022/2023
Zostavy a góly:
P. Bystrica: Kovačin 1, Dobroň - Sloboda 5/2, Bystrický 1, Hozman 3, Petrík, Jurák 6, Ľ. Ďuriš 1, Ďurana, Štefina, Urík, M. Briatka 2, Vallo 2, Žilinčík 5, Ed. Valášek, Mar. Gardian
Prešov: Čupryna, Colodeti – Rábek 2, Mitaľ, Fenár 5/1, J. Kravčák, Gogola 3, Ivanovič 1, Kasatkin 2, Turek, López García 6, Michalka, L. Urban 2, Kimák-Fejko, Caballero Hernández 1, Carapkin
Pok. hody: 3/2 – 3/1, vylúčení: 3 - 3, rozhodovali: Haščík a M. Rudinský, 1400 divákov

Po vyrovnanom úvode sa ako prví odpútali domáci, ktorí po desiatich minútach mali k dobru trojgólový náskok (6:3). Prešovčania síce po štvrťhodine znížili na 6:7, ale potom doplácali na technické chyby. Považania štvorgólovou šnúrou odskočili na 11:6. Vďaka gólom Slobodu si päťgólové vedenie udržiavali až do 28. min, ale hostia využívajúc aj hru bez brankára pred prestávkou skorigovali na 12:14. Hneď po nej López García znížil na 13:14, domáci následne pri presilovke upravili na 16:13. Šarišania sa potom vo oslabení dostali na kontaktný gól (15:16), no zverenci trénera Straku nechceli pustiť vedenie zo svojich rúk. Štvrťhodinu pred koncom riadneho hracieho času mali k dobru štyri góly (20:16). Tatran sa však nevzdával. Osem minút pred koncom prehrával už len 20:22 a v 54. min sa mohli jeho hráči dotiahnuť na gól, ale výborne chytajúci Kovačin vychytal Kasatkina pri tutovke z bránkoviska. Keď Sloboda necelé tri minúty upravil na 25:21, bolo rozhodnuté.

Hlasy:
Václav Straka (tréner MŠK Považská Bystrica): "Tento titul pre nás znamená najviac, čo môže. To bola jazda... Myslím si, že sme hrali najlepšiu hádzanú v tejto sezóne. O to viac je naše prvenstvo zaslúžené."

Marek Gernát (tréner Tatrana Prešov): "Bol to náročný zápas. V prvom polčase sme spravili 8 - 9 technických chýb, zahodili sme veľa šancí. Výborný duel odchytal Kovačin, ktorý zavrel bránku a nevedeli sme ho prekonať ani pri vyložených šanciach. To všetko rozhodlo o našej prehre."