Hádzanári Slovenska budú na majstrovstvách EHF hráčov do 20 rokov (nižšia kategória ME) v kosovskej Prištine bojovať o celkové prvenstvo. Zverenci trénera Michala Barana s prehľadom zvládli piatkové večerné semifinále, v ktorom zdolali Luxemburčanov 36:24 (17:11).

Mladí Slováci postupom do finále už splnili cieľ, s ktorým na šampionáte cestovali, keď si chceli vybojovať medailové umiestnenie. V nedeľňajšom finálovom súboji (21. 7.) budú od 18.45 h hrať proti Lotyšom, ktorí si poradili s Fínmi 36:31 (15:12). Slovenskí juniori im budú môcť odplatiť prehru zo základnej skupiny, kde lotyšským rovesníkom podľahli 26:30. Všetky zápasy sú vysielané na EHFTV.

Výsledky - majstrovstvá EHF hráčov do 20 rokov (13. - 21. 7. 2024) - semifinále - piatok:
PRIŠTINA
Lotyšsko - Fínsko 36:31 (15:12)
Slovensko - Luxembursko 36:24 (17:11)
Zostava a góly SR: Mitošinka, Furman – Fenár 8, Rojko 1, M. Pacek 3, Stavač 3, Mitaľ 8, Dudlák 2, S. Kukučka, Terpák 1, Buranovský, Ďurana 2, Jánoš, Gdovec 4, Féder, M. Jurkovič 4.
Najviac gólov za Luxembursko: Kaysen 6
Pok. hody: 1/1 - 6/6, vylúčení: 4 - 4, ČK: 48. Kaysen (Lux.) za 3 vylúčenia, rozhodovali: Nygaard a Primdahl (obaja Dán.), 82 divákov.
Priebeh: 2:2, 5:2, 6:4, 10:5, 11:8, 14:8, 17:10, 22:12, 24:15, 29:17, 35:20.

Po vyrovnanom úvode prebrali opraty duelu do svojich rúk Slováci. Z 2:2 odskočili na 5:2. Luxemburčania v 22. min znížili na 8:11, ale obrat vo vývoji sa nekonal. Baranovi zverenci si ešte do prestávky vypracovali upokojujúci náskok, ktorý po zmene strán ešte navyšovali a zdvojnásobili ho. Najväčší rozdiel svietil na ukazovateli skóre v 58. min po góle Fenára (35:20). Luxemburčania v závere už len skorigovali svoju vysokú prehru. Okrem Erika Fenára mal na konte osem gólov aj Damián Mitaľ, ktorého vyhlásili za najlepšieho hráča slovenského tímu.

Hlas:
Michal Baran (tréner juniorov Slovenska): „Takýto zápas sa hodnotí veľmi ľahko. Som pyšný na tento tím. Aj v ostatných zápasoch sme mali dobré fázy, len sme sa nevyvarovali zbytočným chybám, čo nás pribrzdilo. Dnes sme podali disciplinovaný výkon od prvého až po posledného hráča. Predviedli sme veľmi zodpovedný a kvalitný výkon v obrane, mali sme to na tom postavené. Aj do druhého polčasu sme išli s tým, že nič nemeníme. Dodržiavali sme taktiku i emócie na uzde, celých 60 minút pracovali naplno. Je vidieť, že mužstvo rastie od zápasu k zápasu nielen herne, ale i mentálne. Prvý sen máme splnený, ale tento tím môže ísť až na vrchol. Urobíme maximum pre to, aby sme to dokázali.“