Hádzanárske predkadetky Slovenska (ročníky nar. 2008-2009) obsadili na 17. majstrovstvách Stredomorskej hádzanárskej konfederácie v čiernohorskej Podgorici štvrté miesto.

Zverenky trénerskej dvojice Mária Gútay Straková - Pavol Streicher vo svojom záverečnom stretnutí, v ktorom sa bojovalo o konečnú 3. priečku, podľahli Chorvátkam 18:22, keď im súperky ušli v druhej štvrťhodine. Mladé Slovenky neodplatili chorvátskym rovesníčkam prehru zo základnej časti, kde sa zrodil takmer rovnaký výsledok (19:22).

Slovenské predkadetky odohrali v priebehu šiestich dní deväť stretnutí, z ktorých päť vyhrali, v jednom remizovali a tri prehrali, pričom zdolali aj neskoršie celkové víťazky zo Španielska. V konečnom poradí obsadili 4. pozíciu, na tomto stupienku figurovali aj po skupinovej fáze. V porovnaní so svojimi predchodkyňami, ktoré v roku 2022 skončili v Podgorici šieste, dosiahli o dva posty lepšie umiestnenie.

"Odohrali sme náš najhorší zápas. Nevedeli sme sa presadiť v útoku a došli nám aj posledné sily v obrane. Bol to náročný týždeň. Dievčatám nemôžem nič vyčítať, pretože v rámci svojich možností spravili všetko. Veľká škoda, že nám zo spojkového radu vypadli dve dôležité hráčky. Celkovo si myslím, že sa nemáme za čo hanbiť, odohrali sme veľmi dobré a bojovné zápasy. Tento turnaj nám dal veľmi veľa," uviedla trénerka Mária Gútay Straková. Z jej zverenkýň bola Liliana Gogová najlepšou strelkyňou turnaja a zaradili ju na poste strednej spojky do All-Star tímu. Anežka Stránska mala spomedzi všetkých brankárok najvyššiu úspešnosť zákrokov (42,9 %).

Na podujatí s názvom Jean Ferignac Trophy v čiernorskej Podgorici (26. 2. - 2. 3.) štartovalo deväť krajín (Čierna Hora, Slovensko, Chorvátsko, Taliansko, Kosovo, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko, Turecko). 

Výsledky - sobota - 3. miesto:
Slovensko - Chorvátsko 18:22 (5:5, 5:8, 8:9)

finále: 
Španielsko - Čierna Hora 30:19

Konečné poradie: 1. Španielsko, 2. Čierna Hora, 3. Chorvátsko, 4. Slovensko, 5. Slovinsko, 6. Rumunsko, 7. Turecko, 8. Taliansko, 9. Kosovo.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: Stefan Ivanovič/matchlens.me