Hádzanári Tatrana Prešov sa stali víťazmi Slovenského pohára mužov v sezóne 2022/2023. Zverenci trénera Mareka Gernáta si v sobotňajšom finále v Trebišove poradili s obhajcom prvenstva MŠK Považská Bystrica 32:24 (15:11) a po troch rokoch sa mohli opäť tešiť zo zisku domácej pohárovej trofeje. Tú získali Šarišania už dvadsaťštyrikrát v histórii a v ére samostatnosti sedemnásťkrát z doterajších 44 ročníkov SP. Odniesli si aj finálovú odmenu 1200 eur a budú mať má právo štartovať v Európskej lige 2023/2024.

Považania si na svoj piaty triumf musia počkať, hoci v dlhodobej časti aktuálneho ročníka extraligy Prešovčanov dvakrát zdolali, ale na neutrálnej pôjde im to v súboji o trofej nevyšlo, a tak si z Trebišova odniesli pohár pre zdolaného a finančnú odmenu 700 eur.

Výsledok – Slovenský pohár mužov 2022/2023 - finále (hralo sa na 1 zápas) - sobota:

TREBIŠOV
Tatran Prešov - MŠK Považská Bystrica 32:24 (15:11), Prešov sa stal víťazom SP mužov 2022/2023
Zostavy a góly:
Tatran: Čupryna, Colodeti 1 - Rábek 8/2, Mitaľ, Chajan, Fenár 3, D. Radčenko, Gogola 2, Ivanovič 4, Kasatkin 5, Turek, López García 6, Kimák-Fejko, Sedláček, Caballero Hernández 3, Carapkin
MŠK: Kovačin, Mich. Dobroň - Plšek, A. Sloboda 2/1, Bystrický 3, Hozman 3, Petrík, Jurák 4, Ľ. Ďuriš 4, Ďurana, Štefina 2, Urík, M. Briatka 3, Vallo, Žilinčík 3, Mar. Gardian
Pok. hody: 4/2 – 3/1, vylúčení: 6 - 3, rozhodovali: Haščík a R. Sivák

Prešovčania si v úvode vypracovali mierny náskok (3:1) a ten si aj vďaka zákrokom brankára Colodetiho udržiavali. Zahanbiť sa nedal na opačnej strane ani Kovačin, a tak skóre rýchlo nenarastalo. V 22. min, keď Prešovčan Rábek svojím piatym gólom z celkovo ôsmich zvýšil na 11:7, zobral si kouč MŠK Straka oddychový čas. Jeho zverenci vzápätí znížili na 9:11, dva nevyužité pokutové hody ich pripravili o tesnejší polčasový výsledok. Šarišania sa opäť dostali k štvorgólovému náskoku.

Aj v druhom dejstve sa hra odvíjala viac v réžii Tatrana, ktorého hráči od stavu 18:14 v 36. min v priebehu ďalších šiestich minút zdvojnásobili svoj náskok (23:15). Naďalej sa mohli spoľahnúť na výkon Colodetiho, ktorý za takmer tri štvrtiny duely inkasoval len pätnásťkrát. Považania sa potom štyrmi gólmi (19:23) nadýchli k možnému obratu, ale Prešovčanom sa nevypomstili v tejto fáze ani dva nepremenené pokutové hody. V záverečnej desaťminútovke opäť zveľadili svoj náskok a po záverečnom hvizde sa mohli tešiť.

Hlasy:
Marek Gernát (tréner Tatrana Prešov): "Som veľmi rád za celé mužstvo, že sme získali prvú domácu trofej v sezóne. V prvých dvoch vzájomných tohtosezónnych dueloch boli lepší Považania, ale dnes sme vyhrali zaslúžene. Ukázali sme, že keď máme dostatok času na regeneráciu, tak sa vieme pripraviť na každého súpera. Vo výbornej atmosfére to bol kvalitný zápas, na ktorý sme dobre pripravili. Len jedenásť inkasovaných gólov v prvom polčase rozhodlo o všetkom. Chalani boli namotivovaní, vedeli, o čo hrajú a všetci príkladne bojovali. Klobúk dole."

Václav Straka (tréner MŠK P. Bystrica): "Základom nášho neúspechu sú nepremenené šance. V prvom polčase mal Colodeti deväť zákrokov, v druhom dejstve sa to opakovalo. Hneď z prvého útoku sme počas presilovky netrafili bránku. Nezložili sme zbrane, stále sme sa snažili doťahovať, ale jednoducho nás zradila koncovka. Od začiatku sme sa nedostali do tempa, hra bola rozkúskovaná. Tatran bol lepší a zaslúžene vyhral."