Utorkové predpoludnie bude vo viedenskom sídle Európskej hádzanárskej federácie (EHF) patriť žrebovaniu súťaží, ktoré v dvoch prípadoch budú zaujímavé aj zo slovenského pohľadu.

Svojho ďalšieho súpera v boji o postup na majstrovstvá sveta hádzanárov v roku 2025 v Chorvátsku, Dánsku a Nórsku spoznajú reprezentanti Slovenska. Zverenci trénera Fernanda Guricha prešli v I. fáze kvalifikácie cez hráčov Kosova, keď doma v Považskej Bystrici vyhrali 33:23 a vonku v Kosove podľahli 25:28.

Druhá fáza pozostáva z dvoch kôl. V prvom bude účinkovať pätica postupujúcich z prvej fázy (SR, Taliansko, Fínsko, Estónsko a jeden z dua Luxembursko/Izrael) a priamo nasadené trio Litva, Ukrajina, Belgicko. Žreb v utorok 21. novembra od 11.00 h v rakúskej metropole určí zloženie štyroch dvojíc, ktoré v dvojzápasoch 13. - 14. a 16. - 17. marca 2024 budú bojovať o postup do májového 2. kola. Do toho sa už zapoja aj účastníci ME 2024 a v ňom sa rozhodne o jedenástich postupujúcich z kvalifikácie na MS 2025.

Dva týždne je už známe rozdelenie do košov pred žrebom 1. kola II. kvalifikačnej fázy (hrá sa tiež na odvetu). Na základe renkingu národných tímov sú do I. koša nasadené tímy Belgicka, Litvy, Ukrajiny a postupujúci z dvojice Luxembursko - Izrael. Slovensko figuruje v II. koši spolu s Fínskom, Estónsko a Talianskom. Na základe toho je zrejmé, že aktuálne majú Slováci päť potenciálnych protivníkov, z ktorých ešte jeden ubudne (po odohraní, resp. rozhodnutí o osude duelov Luxemburčanov s Izraelčanmi). Do úvahy tak prichádza napríklad aj repete s Belgičanmi, ktorí nás vyradili v boji o MS 2023.

V sídle EHF vyžrebujú aj osemfinálové dvojice Európskeho pohára žien. Medzi 16 najlepších tímov kontinentálnej pohárovej súťaže číslo tri prenikol z dvoch slovenských zástupcov MŠK Iuventa Michalovce (HK Slovan Duslo Šaľa vypadol v 3. kole). Zemplínčanky figurujú pred žrebom medzi osmičkou nasadených družstiev a ich súperky vzídu z okteta: AESH Pylea Solún (Gréc.), Jomi Salerno (Tal.), SSD Handball Erice ARL (Tal.), HC Gjorče Petrov-WHC Skopje (Sev. Maced.), Cabooter HandbaL Venlo (Hol.), Madeira Andebol SAD (Portug.), ŽRK Mlinotest Ajdovščina (Slovin.), Ankara Yenimahalle BSK (Tur.).

Žreb bude možné sledovať naživo na youtubovom kanáli EHF "Home of Handball YouTube channel":

https://www.youtube.com/c/thehomeofhandball

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: EHF