Načítavanie údajov ...

Aj bez polohrubej múky veľká spokojnosť Korbela s angažmánom v Rumunsku

Marek Korbel si v reprezentácii trúfa obstáť aj proti najlepším

Marek Korbel má za sebou prvú skúsenosť so zahraničným angažmánom. Uplynulé dva roky strávil v českom HC Zubří a v lete urobil ďalší krok, aby sa vo svojej hádzanárskej kariére posunul ďalej. Zamieril do Rumunska, kde si od leta oblieka dres tímu CSM Fagaras. Ľavoruký odchovanec bratislavského ŠKP o novom klube, živote v Rumunsku i svojom vzťahu k reprezentácii Slovenska, v ktorej by mohol byť pre trénera Petra Kukučku voľbou na post pravej spojky, porozprával pre slovakhandball.sk.

Váš prestup do Fagarasu prebehol viac-menej bez výraznejšej mediálnej pozornosti, ako ste sa dostali do Rumunska?
– V Zubří som bol dve sezóny od roku 2018 a tento rok v máji sa mi tam skončila platnosť zmluvy. Na ďalšom pokračovaní sme sa nedohodli, a tak som bol nútený hľadať si nový klub. Zo začiatku som nemal veľmi na výber, no neskôr prišlo viac ponúk. Keď som bol na skúške v Poľsku, tak mi zavolal spoluhráč z reprezentácie Marek Kováčech, že či nechcem ísť hrať do Rumunska. Najprv som si nebol veľmi istý, ale oslovil ma agent a dal mi výbornú ponuku. Veľmi mi pomohla moja priateľka, ktorá komunikovala s klubom, agentom a volala aj s trénerom, kým ja som bol na tréningoch a dohodla všetky podmienky. Spojil som sa aj s českým krídelníkom a bývalým hráčom Tatrana Prešov Tomášom Čípom, keďže hrá za rumunský klub Baia Mare a teda dobre pozná tamojšiu ligu. Ten ma utvrdil v tom, že je to dobrá voľba a mám do toho ísť. Najviac zavážilo, že by som bol prvá pravá spojka a dostával dostatok priestoru, tak som ďalej neváhal a upísal sa. Marek mi dal aj rady ako komunikovať s agentom a riešiť rôzne situácie, keďže dovtedy som nemal až také skúsenosti, takže som mu vďačný.

Na aké obdobie ste uzavreli zmluvu?
– Zmluvu som podpísal na jednu sezónu do júna 2021.

Skúste priblížiť fanúšikom hádzanej na Slovensku, do akého klubu ste išli?
– Prestúpil som do CSM Fagaras. Je to klub, ktorý hrá najvyššiu rumunskú súťaž – Ligu nationala. Pred touto sezónou sa uskutočnila veľká hráčska obmena, zmenili sa tri štvrtiny kádra. V tíme máme dvoch rumunských reprezentantov, jedného reprezentanta Čiernej Hory, jedného Srba a zvyšok sú všetko rumunskí hráči. Hádzaná je v Rumunsku, ale aj v tomto meste veľmi populárna, po futbale je to druhý najobľúbenejší šport.

A čo mesto?
Fagaras sa nachádza v strede Rumunska v Transylvánii. Je to síce menšie mesto, má okolo 30-tisíc obyvateľov, ale je tu všetko, čo s priateľkou potrebujeme k životu, takže som spokojný.

Aké sú jeho ambície?
– Skončiť po základnej časti zo 16 tímov do 8. miesta a prebojovať sa do play-off. Je to však náročné, keďže sa hrá turnajovým spôsobom a ľahko sa môže stať, že sa koronavírus vyskytne aj v našom tíme a pre neúčasť na turnaji sa nám skontumujú nejaké zápasy takisto, ako sa to stalo naším súperom.

Ako sa vám zatiaľ darí osobne a klubu, ktorému aktuálne patrí 9. pozícia v tabuľke?
– Hrávam skoro celé zápasy. Som skutočne veľmi rád, že mám toľko priestoru a dôveru trénera. Je to tu pre mňa všetko nové, iný útočný a obranný systém, ako som bol zvyknutý, ale viem sa presadiť. Zatiaľ som skóroval v každom zápase, pripísal som si aj asistencie. Moja úloha je najmä streľba z diaľky, ale zapájam sa aj do obrannej časti hry, nechodím striedať. Pokiaľ ide o naše výsledky, tak máme za sebou zatiaľ 9 zápasov a bilanciu 4 výhry – 5 prehier. S momentálnym 9. miestom sme spokojní, stále sme blízko k postupovým priečkam do play-off.

Skúste porovnať Rumunsko s česko-slovenským prostredím, v ktorom ste doteraz pôsobili, zo stránky hádzanárskej i z bežného života?
– Najväčším rozdielom je to, že všetky kluby v najvyššej rumunskej súťaži sú profesionálne, takže takmer každý deň trénujeme dvojfázovo, čo mi vyhovuje. Ak mám porovnať ligy, tak rumunská je vyrovnanejšia ako slovenská a česká. S Dinamom Bukurešť, čo je pravidelný účastník Ligy majstrov a niekoľkonásobný šampión Rumunska, sme prehrali len o 4 góly. Hádzaná tu je o dosť tvrdšia, momentálne neviem posúdiť, či aj rýchlejšia, keďže sa hrá tým turnajovým spôsobom, kde je to viac o taktike a menej sa behá. Hráči sú vysokí a dobre fyzicky pripravení, viac strelecky disponovaní. Jednoducho, každé družstvo má aspoň dvoch ´kuričov´, čo prídu a z 12 metrov neskutočne vypália, čo v našich ligách nie je veľmi bežné. Čo sa ešte líši oproti klubom, v ktorých som pôsobil, tak to je, že máme zabezpečené spoločné obedy a večere, no to je v zahraničí viac-menej štandardom. V bežnom živote sme nepocítili nejaké veľké zmeny, asi len to, že nemajú polohrubú múku, majú iba milión druhov hladkej… (úsmev).

Prekvapilo vás tam niečo?
– Musím priznať, že keď sme aj s priateľkou do Rumunska išli, tak sme mali určité predsudky, čo sa týka vyspelosti Rumunska ako krajiny a boli sme trošku skeptickí ohľadom úrovne života. Po príchode sme však zistili, že obavy boli úplne neoprávnené a prekvapilo nás, že na to, ako je tu lacno, tak kvalita potravín aj služieb je veľmi vysoká. Tiež bývame neďaleko hôr, tak aj príroda sa nám tu páči. Prekvapil nás aj jazyk, aký je náročný, pretože to znie ako mix všetkých jazykov sveta a pritom nerozumieme ani slovo…

Okúsili ste niečo, čo dovtedy nie?
– Z jedla som skúsil kurací vývar s mliekom. Dosť ma prekvapilo, že oni si tu do každej polievky dávajú mlieko, kyslú smotanu alebo jogurt. No musím povedať, že toto nie je nič pre mňa. Častejšie jem bravčové mäso, keďže práve to tu je najpopulárnejšie, naopak hovädzie sa tu konzumuje najmenej. Ďalšia vec, u nás nás nezvyčajná, je vyprážaný syr podávaný často ako predjedlo, zásadne s polovicou surovej cibule a paradajky. Tu tiež preferujem slovenskú klasiku – vyprážaný syr s hranolkami a tatárskou.

Ocitli ste sa v širšej nominácii reprezentačného trénera Petra Kukučku na duely Euro Cupu. Čo na to hovoríte?
– Ja som veľmi rád a vážim si každú nomináciu a pozvanie na reprezentačný zraz, aj keď práve nehráme takéto zápasy. Pre mňa je česť reprezentovať. Dúfam, že dostanem príležitosť, bola by to pre mňa nová skúsenosť a vlastne aj krst ohňom zahrať si proti majstrovi a vicemajstrovi Európy. Teším sa na zápasy a dúfam, že nám momentálna situácia dovolí ich odohrať. Aj keď radšej by som bol, keby sme hrali pred divákmi, aby si ich aj oni užili naživo.

Na poste pravej spojky by ste mohli dostať príležitosť, keďže doterajšia stálica na tejto pozícii Patrik Hruščák chýba v nominácii. Trúfate si obstáť v súbojoch s hviezdnymi tímami ako Chorvátsko a Španielsko?
– Áno, trúfam si hrať proti takýmto tímom, preto trénujem a hrám hádzanú, aby som hral proti tým najlepším. Budem rád, ak dostanem príležitosť, spravím všetko pre to, aby som nesklamal.

Vraj ste mali zdravotné problémy, o čo išlo a už ste v poriadku?
– Áno, v auguste 2019 som si roztrhol predný krížny väz a poškodil meniskus. Mesiac na to ma operovali. Ja som bol pripravený nastúpiť aj na zápasy play-off za Zubří, ale pre pandémiu koronavírusu sa sezóna predčasne skončila a ja som to nestihol. Na jednej strane som aj rád, mal som tak viac času na rekonvalescenciu. Do letnej prípravy som nastúpil stopercentne fit a bez ortézy. S kolenom nemám žiadne problémy ani obmedzenia, hrám naplno, vôbec ma nelimituje.

COVID-19 rezonuje na celom svete. Aká je situácia v rumunskej hádzanej?
– Rumunsko je jediná krajina, kde sa liga začala hrať turnajovým spôsobom a bez divákov. Funguje to tak, že sa hrá na neutrálnej pôde, všetkých 16 tímov príde do mesta, každý tím je ubytovaný zvlášť v hoteli. Celý čas sme izolovaní, do haly musíme prísť už v dresoch, v hale nemôžeme používať šatne ani sprchy pre prísne hygienické nariadenia. Sprchujeme sa až v hoteli. Po každom zápase sa dezinfikuje celý priestor. Hrá sa súčasne v dvoch halách a všetci účastníci turnaja musia prísť s negatívnym testom na koronavírus.

Ako ste zvládli doterajšie turnaje?
– Prvý turnaj sme mali v septembri, kde sme za tri dni odohrali tri zápasy, čo bolo naozaj náročné. Druhý turnaj sme absolvovali začiatkom októbra, kde sme počas deviatich dní mali naplánovaných šesť stretnutí. Pravdupovediac, to som si nevedel vôbec predstaviť, je to čistý masaker. Malo sa hrať systémom dva zápasy za dva dni a deň voľna. Momentálne pravidlá sú však nastavené tak, že ak mužstvo nie je schopné prísť na turnaj s minimálne 9 hráčmi, tak sa všetky jeho plánované duely skontumujú výsledkom 0:10. Dvaja naši plánovaní súperi sa nemohli na turnaj dostaviť pre pozitívne testy hráčov, tak napokon a našťastie sme odohrali len štyri súboje a ďalšie dva sme vyhrali kontumačne. Momentálne neviem, čo bude ďalej, viacero tímov nesúhlasí s pokračovaním ligy týmto spôsobom. Uvidíme, ako rozhodne federácia, či naplánuje ďalší turnaj, alebo sa prejde na klasický systém súťaže.

Mali ste nejakú skúsenosť s koronavírusom?
– PCR test som absolvoval už asi 10-krát, zatiaľ som bol vždy negatívny. Koronavírus zasiahol asi pred mesiacom priamo aj náš tím, keď boli dvaja spoluhráči pozitívni. Našťastie, v tom čase sme z preventívnych dôvodov trénovali individuálne, a tak sa nám to nešírilo. Počas izolácie nemali žiadne príznaky, tak sa k nám po karanténe mohli pripojiť, keď mali testy opäť negatívne.

Ako zvláda Rumunsko boj s pandémiou?
– Momentálna situácia je taká, ako asi v každej krajine, počet nakazených stúpa každým dňom. Prírastky nakazených sa hýbu okolo troch až štyroch tisíc za deň pri počte 19,5 milióna obyvateľov. Povinné je nosenie rúšok v interiéri a pred vstupom do obchodov merajú teplotu. Zatiaľ nič nezatvárajú a môžeme normálne trénovať. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať ďalej. Treba myslieť pozitívne a chrániť sa. Dúfam, že čoskoro sa opäť zaplnia haly a budeme si zápasy môcť užívať spolu s fanúšikmi, bez ktorých to vôbec nie je ono.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: CSM Fagaras

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022